Bitcoin Ajandası

10 Maddede ApeCoin
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. 10 Maddede ApeCoin

10 Maddede ApeCoin

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Piyasalarda son derece yeni olan ve buna rağmen büyük bir sükse yaratan ApeCoin hakkında pek çok soru işareti oluştu. Bu soru işaretlerini ortadan kaldırabilmek adına 10 maddede ApeCoin detaylarını sizin için derledik.

1. ApeCoin Nedir?

En basit haliyle açıklamak gerekirse; BAYC ekosistemine ait olan yerel bir token olduğunu söyleyebiliriz. ApeCoin (APE), topluluk üyelerinin yönetişimde söz hakkına sahip olması gereken pek çok farklı girişim için merkeziyetsiz protokol katmanı olarak da ifade edilebilir.

Sahip olduğu NFT portföyüyle bilinen APE, topluluk üyelerinin kullanmış olduğu bir kripto para birimidir. Bu para biriminin sembolü ya da başka bir deyişle yerel tokeni APE’dir.

10 Maddede ApeCoin
10 Maddede ApeCoin

Ethereum ERC-20 tokeni olarak geliştirilen APE, günümüzde başta Binance olmak üzere Huobi Global, Kraken, Bybit, FTX ve bunun gibi büyük kripto borsalarında işlem görmektedir.

2. ApeCoin’i Kim Kurdu? Ne Zaman Faaliyet Göstermeye Başladı?

Yuga Labs tarafından geliştirilen APE, Bored Ape Yatch Club projesinden ilham alınarak tasarlanmıştır. Merkezi olmayan bir proje olarak karşımıza çıkmakta ve APE Vakfı tarafından desteklenmektedir. ApeCoin yönetimiyse DAO’dadır.

3. APE Vakfı ve DAO

Projenin resmi internet sitesindeki APE Vakfı ve DAO hakkında yer alan bilgilere göre vakıf, merkeziyetsiz ve topluluk önderliğindeki yönetimi kolay hale getirebilmek adına kurulmuştur. Üstelik bu protokol zaman içerisinde daha çok merkeziyetsiz olacak şekilde tasarlanmıştır. APE DAO’nun kararlarını yürütmek üzere görevlendirilmiştir. Ayrıca DAO topluluğunun düşüncelerini hayata geçirilmesini sağlayacak desteği oluşturabilmek adına günlük muhasebe, proje yönetimi ve bunun gibi çeşitli sorumluluklar da üstlenmektedir. 

Diğer yandan APE’in merkezsiz otonom organizasyonu (DAO) token sahibi olan topluluk üyelerine güç kaynağı olması amacıyla geliştirilmiştir. İyileştirme Teklifi Süreçleri DAO kullanıcılarının Ekosistem Fonu uygulamaları, ortaklıkları, projeleri ve bunun gibi çeşitli konularda karar verilmesine imkân sağlamaktadır.

4. ApeCoin Protokolü

ApeCoin Protokolü
ApeCoin Protokolü

ApeCoin her ne kadar BAYC yönetim amaçlarına hizmet eden ERC-20 tokeni olsa da APe ekosisteminde kullanıldığından çeşitli faydalar da sağlayabilmektedir. Ekosisteme ait bütün açık kaynaklı protokol katmanlarında hizmet sağlayabilmek adına bazı amaçlara sahiptir. Bu amaçlardan kısaca bahsedebiliriz.

Yönetim

Daha önce de belirttiğimiz üzere APE tokeni olan topluluk üyeleri DAO’da söz hakkına elde etmektedir. Bu nedenle de yönetim APE ekosisteminde önemli bir yere sahiptir.

Teşvik

APE tokeni, proje geliştiriciler için oyun, proje, ürün ya da hizmetlerini kapsayacak şekilde ekosistemde kendilerine yer bulmalarına sağlamaktadır.

Erişim

Ekosistemde erişimi mümkün olmayan bazı kısımlara erişim imkânı sağlamaktadır. Bu kısımlar genellikle APE sahibi olanlar için tahsis edilen ürünler, oyunlar ya da etkinliklerden oluşmaktadır.

5. ApeCoin’de Token Dağılımı

Proje geliştiricileri tarafından belirlenen toplam APE miktarı 1 milyar olarak bilinmektedir. Üstelik sözleşme üzerinden daha fazla token basımı gerçekleştirilememektedir. Bu doğrultuda dolaşımdaki APE miktarının artması söz konusu değilken, ekosistemde yakım özelliği bulunmadığından azalması da mümkün değildir.  Resmi internet sitesinden elde edilen bilgilere göre APE token dağılımı şu şekilde:

Bored Ape NFT – Bin 94 ApeCoin

Mutant Ape – 2 bin 42 ApeCoin

Mutant Ape + Kennel Club – 10 bin 950 ApeCoin

Bored Ape + Kennel Club – 2 bin 898 Apecoin

Aynı fonda yer alan 470 milyon APE, DAO kaynaklarına ve hazinesine bölüştürülecek olup, bunun 117 bin 500’ü tanıtım etkinliğinde açıklanacak. Geriye kalan tokenlerin kilidi 4 sene boyunca açık kalacak. 

6. APE’nin Kullanım Amacı Nedir?

APE ile alakalı merak edilenlerden bir diğeri de kullanım amacı ve kullanıcılarına neler vadettiğidir. Oyun, eğlence, kültür, sanat ve bu gibi çeşitli alanlardan Web3’te pek çok yeni ifade şekline rastlanmaktadır. Bu aşamada APE ekosisteminde yer alan ve topluluk üyeleri tarafından kullanılmakta olan APE, Web3’ün ilk aşamalarında büyüme kaydeden merkezsiz topluluğu güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

7. APE Madenciliği Yapılabilir mi?

Kripto para yatırımcı ve kullanıcıları için madencilik son derece önemlidir. Dolayısıyla APE token sahipleri ya da genel olarak topluluk üyeleri, APE madenciliğinin yapılıp yapılmadığını merak edebilmektedir.

APE, madenciliği mümkün olmayan kripto para birimleri arasında yer almaktadır.

8. ApeCoin’in Fiyat Geçmişi ve Dolaşımdaki Arzı

2022 Mart döneminde piyasaya sürülen ve kripto borsalarında yer alan APE’in şimdiye kadarki en düşük seviyesi 17 Mart 2022’de gördüğü 1 dolar seviyesidir. En yüksek seviyesiyle yaklaşık yüzde 40 artışla 39,40 dolar seviyesidir.

ApeCoin’in hem toplam hem de dolaşımdaki arz miktarından da bahsetmek gerekirse; dolaşımdaki arz sayısı 277 milyon 500 bindir. Toplam arzı ise 1 milyon olarak kayıtlara geçmiştir.

9. APE Nasıl Satın Alınır?

APE, Binance, Kraken, FTX, KuCoin ve Coinbase gibi dünyanın en önemli kripto para borsalarının listelerinde yer alarak işlem görmeye başlamıştır. Genel olarak borsaların verilerine bakıldığında APE açısından işlem hacmi en geniş olan borsa Binance gibi görünmektedir. Ayrıca Paribu üzerinden de APE satın alabilmek mümkündür.

Binance ya da Paribu gibi borsalar üzerinden APE satın almak isteyenlerin ilk olarak hesap oluşturması, ardından mevcut kılavuzdaki adımları takip etmesi gerekmektedir.

10. 2022 ApeCoin Yorumu

Kripto paralarla ilgilenen ve APE’nin kısa sürede kazandığı popülerliğinin farkında olan birçok tüketici, ApeCoin yorumları ve gelecek tahminleri konusunda da araştırmalarda bulunmaktadır. Diğerlerinden çok daha farklı bir sisteme sahip olan APE’in geleceğinin son derece parlak olduğu düşünülmektedir. Bazı uzmanlara göre 2022 sonuna kadar fiyat yapısını oluşturmaya devam edecek olan APE, aynı şekilde popülaritesini korumaya devam ederse yıl sonunda 50 dolara kadar yükselebilir. Ayrıca gelecek yıl için 90 dolar seviyesi tahmin edilirken, 2024 yılı için beklenen seviye 135 dolar civarı olabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir