Bitcoin Ajandası

Kazakistan 13 Kripto Madencilik Çiftliğini Sonlandırdı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Kazakistan 13 Kripto Madencilik Çiftliğini Sonlandırdı!

Kazakistan 13 Kripto Madencilik Çiftliğini Sonlandırdı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1668 0

Kazakistan Enerji Bakanlığı, 13 kripto madencilik çiftliğinin yasa dışı faaliyetlerini keşfetti ve durdurdu. Bunlar toplu olarak 200 megavatın üzerinde bir elektrik kapasitesi kullanıyorlardı. Detaylara bitcoinajandasi.com olarak bakalım…

Kazakistan 13 kripto madencilik çiftliğini sonlandırdı. Orta Asya ülkesi, 2022’nin başında, yükselen elektrik fiyatlarına karşı savaşmak için binlerce kişinin sokakları işgal etmesiyle protestolar tarafından parçalandı.

Bu huzursuzluktan kısa bir süre sonra, Kazakistan hükümeti, ülkenin enerji ağını olumsuz etkileyebilecekleri suçlamaları arasında yetkisiz kripto para madencilerini çökertme sözü verdi. O zamanlar Bakan Bağdat Musin şöyle demişti:

“Gri madenciler elektrik şebekemize çok zarar veriyor. Yasadışı madenciliğin enerji maliyetlerinin 1 gigawatt’ı aştığı tahmin ediliyor.”

13 Kripto Madencilik Çiftliği Sonlandırıldı!

13 Kripto Madencilik Çiftliği Sonlandırıldı!
13 Kripto Madencilik Çiftliği Sonlandırıldı!

Kısa bir süre sonra, Enerji Bakanlığı 13 yasadışı dijital varlık madenciliği tesisinin faaliyetlerini fark etti ve sonlandırdı. Bunlar ülkenin her yerinde Karaganda, Türkistan, Pavlodar, Akmola ve Kostanai gibi bölgelerde bulunuyordu.

Yetkililer ayrıca, kurallara uymayan madencilik çiftliklerini tespit etmeye ve elektrik şebekesinden ayırmaya devam edeceklerini açıkladılar. Öte yandan Cumhurbaşkanı Tokayev, düzenlemelere uygun hareket eden “beyaz” madencilerin endişelenmemesi gerektiğini söyledi:

“Hükümet ‘beyaz’ madencilere karşı değil ama bu sektörde faaliyet göstermek isteyenlerin bir lisansa sahip olması, elektriğini uygun tarifelerden alması, gelirini beyan etmesi ve vergi ödemesi, yeşil projelerde yer alması gerekiyor.”

Kazakistan, küresel hash oranının % 18,1’ini oluşturan ikinci en büyük bitcoin madenciliği yeridir. ABD %35,4 ile önde gelen tek ülke.

Kosova Kripto Madenciliğini Yasakladı

2022’nin başında, Kosova hükümeti, yılın en soğuk aylarında elektrik tüketimini azaltmak için topraklarındaki tüm kripto para madenciliği girişimlerini yasakladı.

Enerji Bakanı, “Bu eylemler, Kosova Cumhuriyeti vatandaşlarına daha fazla yük bindirmeden enerji krizinin üstesinden gelmek için elektrik üretim kapasitelerinin, enerji iletim veya dağıtım kapasitelerinin beklenmedik veya uzun vadeli potansiyel eksikliğini ele almayı amaçlıyor” dedi.

Kısa bir süre sonra, kolluk kuvvetleri ilk madencilik ekipmanı setine el koydu. Özellikle, Kosova Polisi ve Kosova Gümrükleri, Leposaviç belediyesinde 272 “Antminer” Bitcoin madencilik makinesine el koydu. Aynı zamanda, başkent Priştine yakınlarındaki ayrı bir operasyon sırasında yetkililer, o sırada 35’i çalışır durumda olan 39 ek dijital varlık madenciliği cihazına el koydu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir