Bitcoin Ajandası

2021 NFT Dünyasında Neler Yaşandı?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. 2021 NFT Dünyasında Neler Yaşandı?

2021 NFT Dünyasında Neler Yaşandı?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

2021 NFT dünyası içinde yaşananlar, bir önceki yıl 2020 itibariyle başlayan hareketliliğin daha ileriye götürülmesi şeklinde özetlenebilir. Bu durum da NFT’nin gelişmesinin devam ettiği ve öne çıkmayı sürdürdüğü anlamına gelebilir.

2021 NFT dünyası içerisinde öne çıkanları tarih tarih paylaşalım:

2021 NFT Dünyasında Öne Çıkanlar

2021 NFT Dünyasında Öne Çıkanlar
2021 NFT Dünyasında Öne Çıkanlar

2021 NFT dünyasında öne çıkanlar, 2022 için umut vaat eder türdendi. Yıl içinde yaşanan gelişmeleri listeleyince bunu fark etmek mümkün olacaktır.

26 Şubat

Türkiye’nin ünlü karikatür dergisi Uykusuz, NFT’ye dahil olacağını açıkladı.

6 Mart

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey Twitter platformunun ve kendisinin ilk tweetini NFT olarak satışa çıkardı.

8 Mart

Banksy’nin Morons isimli eserinin NFT’si 400.000 dolara alıcı buldu.

21 Mart

İngiliz tiyatrocu ve komedi yazarı John Cleese, NFT’ye katılan ünlülerden biri oldu. Cleese, iPad’iyle çizdiği Brooklyn Köprüsü isimli NFT’sini OpenSea platformunda satışa sundu.

22 Mart

Twitter CEO’su Jack Dorsey’in NFT olarak satışa sunduğu tweet’i 2.9 milyon dolara alıcı buldu.

23 Mart

Datça Belediyesi, bir tweetini NFT şeklinde satışa koyduğunu ilan etti. Bu satıştan kazanılan gelir, ihtiyaç sahipleri için değerlendirildi.

26 Mart

Müzisyen The Weeknd, NFT’ye katılacağını açıkladı.

28 Mart

Saturday Night Live bir parodi hazırladı. Bu parodinin farkı NFT olmasıydı.

4 Nisan

Sunucu Saba Tümer, ünlü kahkahasının bulunduğu videoyu NFT olarak sattı.

12 Haziran

Popüler meme DOGE’un NFT’si, 1696.9 Ethereum karşılığında alıcı buldu.

18 Haziran

Oyuncu Mila Kunis, NFT’lerden bir erişim aracı olarak yararlanılacak olan bir web komedi dizisi başlatacağını açıkladı.

21 Haziran

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Dünya 5’ten büyüktür sözü OpenSea ortamında NFT şeklinde satışa çıkarıldı.

30 Haziran

Twitter, 140 kişiye 140 NFT’yi ücretsiz olarak dağıtacağını duyurdu.

16 Temmuz

Mizahi içeriklerin bulunmasıyla bilinen sosyal medya ortamı 9GAG, ilk NFT’sini açıkladı. 9GAG, In Meme We Love isimli NFT’sini açık artırmaya çıkardığını duyurdu.

24 Temmuz

Apple kurucusu Steve Jobs’un iş başvurusu, fiziki ve dijital dünya üzerinde NFT olarak açık artırmayla satışa çıkarıldı.

26 Temmuz

2021 NFT dünyasında ünlü oyuncu Mila Kunis’in NFT animasyon serisi Stoner Cats’in kadrosuna Ethereum kurucusu Vitalik Buterin de katıldı.

23 Ağustos

Visa, CryptoPunks’ın CryptoPunk 7610 isimli eserini satın alarak, NFT dünyasına giriş yaptı. Visa’nın 150.000 dolara gerçekleştirdiği bu satın alımının sonrasında 1 saatin içinde 90 CryptoPunk satışı yaşandı.

30 Eylül

TikTok, Lil Nas X, Gary Vee ve Grimes ile ilk Ethereum NFT’lerini piyasaya sürmek için hazırlık yaptığını açıkladı.

PancakeSwap, NFT pazar yeri açılışını gerçekleştirip yeni NFT koleksiyonu lansmanını yaptı.

1 Ekim

Galatasaray’ın Shirtum ile beraber piyasaya çıkardığı NFT koleksiyonu, sadece 1 dakika içinde tükendi.

5 Ekim

Türkiye çağdaş sanatının öncü isimlerinden Refik Anadol’un NFT koleksiyonu 5.1 milyon dolara alıcı buldu.

7 Ekim

Komedyen Cem Yılmaz da NFT ortamına katılan ünlüler listesine eklendi. NFT’ye dahil olduğunu Twitter hesabı üzerinden açıklayan Cem Yılmaz OpenSea platformundan bir çizimini de NFT olarak satışa çıkardı.

15 Ekim

Oyuncu Nurgül Yeşilçay’ın hazırladığı fotoroman şeklinde hazırlanan dizinin NFT olarak satışa çıkarılacağı açıklandı. 7 bölümden oluşan dizi için kamera yerine fotoğraf makinesinden yararlanıldı.

22 Ekim

Kendi karikatür çalışmalarını NFT şeklinde satışa çıkaran Cem Yılmaz, Netflix ortamında yayına girmeden önce Erşan Kuneri dizisinin özel NFT koleksiyonu hazırladı.

27 Ekim

The Economist Dergisinin DeFi kapağı 419.000 dolar karşılığında NFT ortamında satıldı.

2 Kasım

Sanatçı Emre Aydın, twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla NFT ortamındaki ilk şarkısını satışa çıkardığı bilgisini paylaştı.

12 Kasım

2021 NFT dünyasında Yapı Kredi, World’ün 30. yılı için Vadaa maskotuyla NFT ortamına giriş yaptı. Böylece bir marka karakteriyle NFT üretip hediye eden ilk marka olma unvanını elde etti.

25 Kasım

En köklü sözlüklerden biri olmasıyla bilinen Collins, yılın kelimesi olarak NFT’yi seçti.

29 Kasım

29 Kasım
29 Kasım

Şarkıcı Can Bonomo, NFT dünyasına giriş yapan ünlüler listesinde yerini aldı. Bonomo, sosyal medya hesapları üzerinden yakında NFT koleksiyonunu OpenSea üzerinde satışa çıkaracağı bilgisini verdi.

10 Aralık

İş Bankası Resim Koleksiyonu’nun ilk eseri özelliğine sahib bulunan Hikmet Onat’ın Peyzaj-Ortaköy tablosu NFT’ye dönüştürüldü.

UNICEF’in 75. yıl dönümü töreninden önce, BM’nin bugüne kadarki en büyük NFT koleksiyonu olan 1.000 veriyi barındıran bir NFT yayınlanacağı duyuruldu.

12 Aralık

Türkiye, TÜRKSAT 5B uydusunun uzaya göndereceğini ilan etmesiyle birlikte bir uğurlama eserinin NFT şeklinde hazırlandığı açıklandı.

13 Aralık

Dünya çapında en prestijli NFT koleksiyonlarından biri özelliğiyle öne çıkan The Bored Ape Yacht Club koleksiyonunda bulunan bir eser, 300 bin dolar yerine yanlışlık sonucunda 3 bin dolara satıldı.

15 Aralık

2021 NFT dünyasında Türk rock müziğinin popüler gruplarından Manga, yeni albümüyle beraber NFT koleksiyonunu da piyasaya çıkardığını açıkladı. Koleksiyonun satışa çıkmasından sonra kısa bir sürede tükendiği görüldü.

Giyim markası Nike, Metaverse için ürettiği NFT ayakkabılarla bilinen RTFKT Studios firmasını satın aldığı bilgisini duyurdu.

Dünya popunun önemli isimlerinden Katy Perry, Theta Network ile iş birliği yaparak hayranları için ilk NFT koleksiyonunu ThetaDrop üzerinde piyasaya çıkardı.

16 Aralık

2021 NFT dünyasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tesla ve SpaceX CEO’su olan Elon Musk ile bir video konferans görüşmesi yaparak Elon Musk’a NFT hediye etti.

6 Grammy sahibi Whitney Houston’un, 17 yaşındayken kaydetmiş olduğu ve daha önce hiç duyulmamasıyla bilinen şarkısı, Diana Sinclair tarafından NFT video olarak açık artırmaya çıkarıldı. Bu NFT 999.999 dolara alıcı buldu ve Tezos blok zincirinde en pahalı NFT rekorunu kırmış oldu.

17 Aralık

Rock müzik yapan Fatma Turgut, NFT ortamına dahil oldu. Turgut, KaraFatma markasıyla 99 eserin sergileneceği koleksiyonu, satışa sundu.

18 Aralık

Giyim markası Adidas, Into the Metaverse NFT etkinliği sonucunda 23.5 milyon dolar gibi kazanımın sahibi oldu.

21 Aralık

Vodafone, Mutlu Noeller yazılı dünyanın ilk kısa mesajı unvanına sahip mesajı NFT olarak satışa sunmuştu. Bu ilk kısa mesaj NFT’si, Paris’te açık artırmayla 121.000 dolara alıcı buldu.

Popüler kripto para cüzdanı olarak bilinen MetaMask, yakın gelecek içinde tarayıcı uzantısına bir NFT bölümü ilave edeceğini açıkladı.

22 Aralık

2021 NFT dünyasında Disney, VeVe ile birlikte Mickey Mouse NFT koleksiyonunu ilan etti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir