Bitcoin Ajandası

2021’de En Hızlı Yükselen Kripto Paralar
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. 2021’de En Hızlı Yükselen Kripto Paralar

2021’de En Hızlı Yükselen Kripto Paralar

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Kripto para borsaları potansiyel yatırımcılar kripto para piyasaları ve en hızlı yükselen kripto paralar hakkında detaylı araştırmalarda bulunarak doğru bir yatırım planı çizmeyi hedefleyebiliyor.

Dünya genelinde pek çok farklı kripto piyasası ve bu piyasalarda işlem göre kripto para birimleri bulunuyor. Binance, FTX, CoinBase günümüzün en önemli piyasalarına birkaç örnek olarak gösterilebilir. Bu gibi piyasalarda işlem gören kripto para birimleri çeşitli faktörlere bağlı olarak değer kaybı ya da artışı yaşayabiliyor. Tüketici ve potansiyel yatırımcılar önceden piyasa analizi yaparak hızlı yükselen kripto paralar hakkında bilgi edinebiliyor.

Geride bıraktığımız 2021 yılı verilerinde en önemli kripto paralardan Bitcoin ve Ethereum’un rekor düzeylerde değer kazandığı görülüyor. Fakat bunun dışında birçok altcoinin Bitcoin ve Ethereum’u gölgede bırakacak derecede yükseliş kaydettiği de biliniyor. Yaşadığı hızlı yükselişle yatırımcısına kazanç sağlayan kripto para birimlerine birkaç örnek gösterecek olursak;

 • Bitcoin (BTC)
 • Ethereum (ETH)
 • Axie Infinity (AXS)
 • Telcoin (TEL)
 • Solana (SOL)
 • Fantom (FTM)
 • Polygon (MATIC)
 • Terra (LUNA)
 • Harmony (ONE)
 • Dogecoin (DOGE)
 • Quant (QNT)
 • PancakeSwap (CAKE)
 • Chiliz (CHZ)
 • KuCoin Token (KCS)
 • Avalanche (AVAX)
 • Cardano (ADA)
 • Holochain (HOT) bunlardan yalnızca bazılarıdır.

Hızlı Yükselen Kripto Paraların Değeri

Hızlı Yükselen Kripto Paraların Değeri
Hızlı Yükselen Kripto Paraların Değeri

Kripto piyasalarında işlem gören birçok kripto para birimi, dönem dönem fiyat dalgalanmaları yaşayabiliyor. Dolayısıyla günlük olarak incelediğimiz grafiklerde yeşil, kırmızı ya da bu gibi renklerde bir grafik çizebilir. Kripto para piyasalarında yatırım yapmak isteyen birçok tüketici hızlı yükselen kripto paraların değerini merak ediyor. Bu paralardan birkaçının yükselişine ve değerine örnek gösterebiliriz.

2021’in başında 29 bin 250 dolar düzeyinden işlem gören Bitcoin, yıl sonunda 47 bin 688 dolar seviyesine ulaştı.

Geçtiğimiz yıl önemli bir değer artışı yaşayan Ethereum yıl başında 729 dolarken, yıl sonunda 3 bin 793 dolar seviyesinden işlem gördü.

2021 yılında en hızlı yükselen kripto paralardan bir diğeri de Solana (SOL)’dır. Yıl başında 1,52 dolar olan Solana, yıl sonunda 176,88 dolara kadar değer artışı gösterdi.

Cardano (ADA) 1 Ocak 2021 tarihinde 0,180207 dolarken, 29 Aralık tarihinde 1,41 dolara ulaştı.

Kripto Paralar Nasıl Yükselir?

Kripto para birimlerinin değerinin nasıl belirlendiği piyasanın en çok merak edilen konusudur. Dolayısıyla “Kripto paralar nasıl yükselir?” sorusu da sıklıkla karşımıza çıkar.

Kripto paraların değerinin belirlenmesinde ya da yükseliş göstermesinde pek çok farklı faktör bulunur. Bunlardan en önemli olanı arz-talep faktörüdür. Arz ve talep, ekonomide temel bir prensiptir. Herhangi bir kripto biriminin piyasada yüksek miktarda olması ve o para birimine olan talebin az olması durumunda değer kaybı yaşanır. Yükselmesi ise bunun aksine para biriminin sınırlı sayıda olması ve talebinin de fazla olması halinde gerçekleşebilir.

Bitcoin, diğer kripto paraların yükselmesinde ya da değer kaybetmesindeki önemli bir etkendir. Ayrıca medya, kamu hissiyatı, dünya çağında yaşanan gelişmeler ve ekonomi kripto paraların değerinin belirlenmesi konusunda etkili olan faktörler arasında yer alır.

2021’de Bitcoin (BTC) Ne Kadar Yükseldi?

Hızlı yükselen kripto paralar arasında yer alan Bitcoin (BTC), 2021 yılın ilk ve son verilerine göre yıl sonunda maksimum yüzde 138 oranında yükseliş kaydetti. Yıl içerisinde en fazla yükselişi Kasım ayında gerçekleştiren Bitcoin, bu dönemde 69 bin dolar seviyesine ulaştı. Yıl içerisinde en düşük seviye olarak da Haziran ayında kayıtlara geçen 28 bin 805 dolar olarak belirlendi.

2021’de Ethereum (ETH) Ne Kadar Yükseldi?

Kripto piyasasının belirleyici unsurlarından olan Ethereum söz konusu dönemde Bitcoin’e kıyasla muazzam bir gelişme kaydetti. 2021 yılı başında 736 dolardan işlem gören Ethereum (ETH), ilk rekor yükselişini 12 Mayıs tarihinde gerçekleştirerek 4.372 dolara ulaştı. Aynı ay içerisinde ciddi bir çöküş yaşadı. Fakat Kasım ayında tarihinin en büyük rekoruna imza atarak 4.868 dolardan işlem gördü.

2021 yılı verilerine baktığımızda Ethereum yıl boyunca toplamda yüzde 561 oranında değer kazandı.

2021’de Fantom (FTM) Ne Kadar Yükseldi?

2021 yılında hızlı yükselen kripto paralardan bir diğeri de Fantom (FTM)’dur. Fantom’un geçtiğimiz yıl boyunca çizdiği grafiğe göre yüzde 7457 oranında değer kazandı. Böylelikle yatırımcısına en çok para kazandıran kripto para birimleri arasında yer aldı.

2021’de Avalanche (AVAX) Ne Kadar Yükseldi?

Yatırımcısına önemli vaatlerde bulunan kripto paralardan Avalanche (AVAX), geçtiğimiz tarihinin en önemli gelişmelerine imza attı. Piyasa sıralamasında ilk 15’te yer alan Avalanche, 2021 yılına 3,19 dolar seviyesinden giriş yaptı. İlk 2 ay içerisinde 60 dolar seviyesine ulaşarak tarihinin rekorunu kırmış oldu. Buna karşın yaz dönemine kadar ciddi bir düşüşle 9 dolar seviyesine geriledi.

Yaşadığı bu gerilemenin ardından Avalanche, 21 Kasım tarihinde yeni bir rekora imza attı. 147 dolar seviyesinden keskin bir yükseliş kaydeden AVAX, yıl sonu verilerine göre yüzde 1331 oranında yükseliş sağladı.

2021’de Holochain (HOT) Ne Kadar Yükseldi?

Piyasalara en fazla yatırımcıya hitap eden kripto para birimlerinden biri de HoloChain (HOT)’dir. En büyük değer artışı kaydeden 20 kripto para listesine dahil olan HoloChain, 2021 yılı boyunca sergilediği performansıyla yüzde 1386 oranında yükseliş gösterdi.  

2021’de Solana (SOL) Ne Kadar Yükseldi?

Solana (SOL), yatırımcıların yükselişini en çok ettiği kripto paralar arasında yer alır.  2021 yılı piyasalarında en çok değer kazanan üçüncü kripto para birimi olarak kayda geçen Solana, yüzde 8440 oranındaki artışla dikkatleri üzerine topladı. Böylelikle en çok kazandıran bir altcoin olarak bir çok yatırımcının radarına girmeyi başardı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir