Bitcoin Ajandası

2022 Yılında Bazı Altcoin’ler Önemini Artıracak!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. 2022 Yılında Bazı Altcoinler Önemini Artıracak!

2022 Yılında Bazı Altcoinler Önemini Artıracak!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Bu yıl 2022 yılında bazı altcoinlerin önemini artırmadan öncesinde diğer katman-1 platformların yükselişine rağmen geliştiricilerin neden Ethereum’a bağlı kaldığı paylaşıldı. Zachary Williamson, Ethereum üzerinde bulunan ve ilk özel ZK roll-up’ı olan Aztec Network’ün kurucu ortağı oldu.

2022 yılında bazı altcoinler önemini artırırken, yıl Ethereum katman-2 çözümlerinin neden daha büyük bir mesele haline geleceğini de açıkladı. Diğer birinci katmana göre protokollerin daha çok yükselişine rağmen geliştiricilerin neden Ethereum’a takılıp kaldığını da paylaştı.

Yatırımcılar tarafından talep gören altcoin Solana (SOL) ve AVAX gibi birinci katman protokollerinde bu yıl manşetlerde liderlik yaptı. Şimdi ise birçok kripto uzmanı tarafından görüşler, önümüzdeki yıl Ethereum (ETH) katman-2 ölçekleme çözümlerinin parlaması üzerine oldu. Ethereum blok zinciri kapsamında gerçekleşen işlemleri daha hızlı ve gas ücretlerini daha ucuz hale getirmeyi amaçlayan ikinci katman platformlarının büyümesi hakkındaki anlatı daha çabuk meydana getirdi.

Birinci katman protokolleri, Bitcoin ve Ethereum gibi temel blockzincirlerine atıfta bulunurken, ikinci katman ağları genellikle ölçeklenebilirliklerini ve verimliliklerini artırmak için birinci katman blok zincirleriyle birleştirilebilen üçüncü taraf entegrasyonlarıdır. Layer-1 coin’lerine örnek olarak Solana (SOL), Cardano (ADA), Polkadot (DOT), Terra (LUNA), Avalanche (AVAX), Algorand (ALGO), Tron (TRX), Fantom (FTM), Elrond (EGLD) ve Kadena (KDA) gibi kripto paralar verilebilir.

2022 Yılında Bazı Altcoin’ler

2022 Yılında Bazı Altcoin’ler
2022 Yılında Bazı Altcoin’ler

Ethereum ağında yapılan gizlilik odaklı bir ölçeklendirme çözümü olan Aztec Network, Perşembe günü yapılan açıklamalarda Paradigm liderliğinde ve Ethereum kurucu ortağı olan Vitalik Buterin de dahil olmak üzere yatırımcıları kapsayan bir A Serisi finansman turunda 17 milyon dolar topladığı duyurusunu yaptı. 2022 yılında bazı altcoinler dünya kapsamında en büyük blockchain yazılım şirketleri arasında olan ConsenSys, aynı gün içerisinde Ethereum üzerinde bir ölçeklendirme çözümü başlatmak için adım attı. Bunun üzerine ödeme devi Mastercard ile işbirliği yaptığını açıkladı. Katman-2 ölçekleme çözümlerinden üretilen iki ana tür bulunmaktadır:

  • Arbitrum ve Optimism gibi optimistic rollups,
  • zkSync ve Aztec Network gibi sıfır bilgili (ZK)  rollups. The Block Research’ün Digital Asset 2022 Outlook raporuna göre, optimistic rollups’ta ve ZK roll ups’ta kilitlenen toplam değer, sırasıyla 3,3 milyar dolar ve 1,9 milyar dolara yükseliş gösterdi.

2022 yılında bazı altcoinler raporunda ise:

“2022 için planlanan Ethereum 2.0 parça zincirleri ile L2 sıralayıcı nodelerini merkezi olmayan bir şekilde dağıtmak için token dağıtımı olasılığı ile birleştiğinde, toplamalar 2022’de daha da fazla benimsenmeye hazır” denildi.

Andrews bir röportajında şunları dile getirdi:

“Sıfır bilgi kanıtları kısa ve özdür ve aynı zamanda bilginin kanıtıdır. Bunu yalnızca zincire gönderilen bilgileri sıkıştırmak için değil, aynı zamanda bunun belirli kısımlarını gizlemek için de kullanabilirsiniz”

Öncelikle Ethereum’a Dayanan Eşler Arası Finansal Sistem

Ancak Williamson, blok zincir teknolojilerinin ana akım ile gelen iletileri kitlesel olarak benimsenmesini engelleyen şeyin tam olarak mahremiyet eksikliği olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Williamson tam olarak şöyle diyor:

“İnsanlar her şey halka açıksa Visa, MasterCard ağı yerine ABD doları ödemelerini ödemek için Ethereum gibi bir blok zinciri kullanmayacaklar. İnsanların Amazon ödemeleri, maaşları ve ipotek ödemelerinin tamamı sabitlenir ve halka açık bir defter aracılığıyla aktarılırsa, bu gerçekten efektif olmayacak.”

Tarihte altcoinlerin dönüm noktalarını öğrenerek gelecekteki adımları tahmin edebilmek için https://bitcoinajandasi.com/kripto-para-tarihinin-9-donum-noktasi/ yazımızdan faaydalanabilirsiniz.

Gizliliği koruma altına alan bir ölçeklendirme çözümü sayesinde kullanıcılar bir gün merkezi bir ağ ile işlem yapmak adına %2 yerine merkezi bulunmayan bir blok zincirinde işlem yapmak için 1 peni ödeme alabilirler. CoinGecko fiyatlandırması üzerinden de geçtiğimiz yıl sırasıyla %10,883 ve %1,152 getiri sağlayan popüler altcoinler arasında Polygon (MATIC) ve Loopring (LRC) dışında Ethereum katman iki ağlarının çoğunda token dağıtımı olmadı.

DeFi Llama‘ya göre ise, Perşembe öğleden sonraki saatlerde Ethereum blok zincirindeki merkezi bulunmayan uygulamalarda kilitli toplam değerler 163 milyar dolar iken, DeFi Llama’ya göre tüm blok zincirlerinde yer alan DeFi uygulamalarında kilit altından kalıyor. 250 milyar dolarlık toplam değer vardı. 2022 yılında bazı altcoinler için rapora göre Andrews diyor ki:

“Ethereum’da artık büyük miktarda finansal faaliyete, marj kredilerine, büyük ticarete ve eşleştirmeye sahipsiniz. Gizlilik, zincir üzerinde fiilen iş yapmanın bir ön koşulu haline geliyor. Başka bir zincir aynı olgunluk düzeyine ulaşırsa ve orada olgun finansal ürünler inşa edilirse, bunu kolayca uygulayabiliriz.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir