Bitcoin Ajandası

300 Bin Dolarlık NFT Yanlışlıkla 3 Bin Dolara Satıldı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. 300 Bin Dolarlık NFT Yanlışlıkla 3 Bin Dolara Satıldı!

300 Bin Dolarlık NFT Yanlışlıkla 3 Bin Dolara Satıldı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

En bilinen ve marka sahibi olan NFT koleksiyonlarından biri “Bored Ape Yacht Club” ürünleri tüm dünya kapsamında büyük ilgi görmeye devam ederken, alıcılar arasında Jimmy Fallon’dan Stephen Curry’ye kadar birçok ünlü isim bulunuyor. Bu aşamada hiç farkında olunmadan 300 bin dolarlık NFT yanlışlıkla 3 bin dolara satıldı.

Geçmiş günlerde ise koleksiyonun nadir parçalarından birinde 2.7 milyon dolara kadar satışa çıkması ardından bu NFT’lerden biri ise uzun zaman unutulmayacak bir fiyatla yeni alıcına kavuşmuş oldu. Bilinenlerin üzerine “Bored Ape Yacht Club” koleksiyonunda taban fiyat şu an 52 ETH yani yaklaşık 210 bin dolar civarında ancak bir kullanıcı sahibi olduğu ürünü yanlışlıkla, sadece 300 bin dolarlık NFT, fiyat üzerinden satmak zorunda kaldı. ABD’liler için genelde “şişman parmak hatası” olarak tanımlandırılan ve yanlış tuşa basmayla oluşan durum sonucunda, maxnaut adlı kullanıcı 75 ETH fiyatla satmak istediği “Bored Ape Yacht Club” NFT’sini 0.75 ETH’e satışa çıkardı.

300 Bin Dolarlık NFT Yanlışlıkla Satışa Çıktı!

300 Bin Dolarlık NFT Yanlışlıkla Satışa Çıktı!
300 Bin Dolarlık NFT Yanlışlıkla Satışa Çıktı!

Bilinenlerin üzerine “Bored Ape Yacht Club” koleksiyonundan oluşan ve taban fiyat son an da 52 ETH yani yaklaşık 210 bin dolar civarında ancak bir kullanıcı sahibi olduğu ürünü farkında olmadan sadece 3 bin dolara satmak zorunda kaldı. ABD’liler için genel olarak “şişman parmak hatası” diyerek söylenen ve yanlış tuşa basmayla oluşan durum sonucunda, maxnaut adlı kullanıcı 75 ETH fiyatla satmak istediği “Bored Ape Yacht Club” NFT’sini 0.75 ETH’e satışa çıkardı.

Konuyla ilgili olarak cnet.com’a konuşan ismi bilinmeyen bir kullanıcı maxnaut kısa bir konsantrasyon kaybının kendisine 250 bin dolara mâl olduğunu söyledi:

“Nasıl oldu bilmiyorum. Aslında çok basit. Konsantrasyon kaybı… Neredeyse her gün birçok ürünü alıyorum ve satışa koyuyorum. Bunu da yaparken çok dikkatli davranmadım. Hatamı fark ettiğimde anında ‘iptal’ tuşuna basmak istedim ama işlem tamamlanmıştı. 34 bin dolarlık gaz ücreti ödendi ve ben iptal’e basıncaya kadar işlem hızlı şekilde tamamlandı. Bu şekilde, bu hata bana 250 bin dolara mâl oldu.”

Şişman Parmak Hataları

Geleneksel finans dünyasında yaşanan bu tür “şişman parmak” hataları genel olarak şirketler tarafından zamanında müdahale edilerek önlenebilirdi. Ancak merkezi bulunmayan finansta bu tür hataların affı bulunmuyor. 2014 yılında da Japon bir yatırımcı yanlışlıkla Toyota hisselerinin %57’sini satın almıştı.

Bir NFT’nin değerinin nasıl belirlendiği hakkında detaylı bilgi alabilmek için https://bitcoinajandasi.com/nft-degeri-nasil-olculur/ yazımızdan faydalaanbilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir