Bitcoin Ajandası

4 Adımda Bitcoin Güvenliği Nasıl Sağlanır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. 4 Adımda Bitcoin Güvenliği Nasıl Sağlanır?

4 Adımda Bitcoin Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Bitcoin güvenliğini sağlamak için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği araştırılırken yazımızda bu konu ile ilgili öne çıkan ve olmazsa olmaz olarak değerlendirilebilecek 4 adımdan bahsedeceğiz.

Yazımızda başlıklar altında inceleyeceğimiz bu güvenlik unsurları sadece Bitcoin güvenliği için değil, aynı zamanda tüm kripto varlıklar için de geçerli durumdadır.

Bitcoin Güvenliği ve Kripto Dünyası

Bitcoin Güvenliği ve Kripto Dünyası
Bitcoin Güvenliği ve Kripto Dünyası

Bitcoin güvenliği hakkında ayrıntılara girmeden önce kripto varlıkların güvenlikleri ile ilgili bilgi paylaşımında bulunmayı yararlı görüyoruz.

Finans piyasalarındaki her varlık için olduğu gibi kripto varlıkların da yüksek bir korumaya ihtiyacı vardır. Kripto varlıklar, merkeziyeti olmayan özelliğe sahip olması ve altyapısı ile güvenli bir kullanım sunsa da bazı tehlikeler ile de karşılaşabilmektedir.

Kripto para, tamamı ile dijital ve şifreli bir sanal para birimi özelliği taşır. Bilgisayarlar aracılığı ile yapılan çok farklı matematiksel doğrulama işlemlerinin, bir başka ifade ile madenciliğin sonrasında üretimi gerçekleşir.

Kripto Varlık İşlemleri ve Saklanması

Bitcoin güvenliği konulu yazımızda kripto varlıkların genel görünümü; işlem ve saklanma süreci ile ilgili bu giriş bilgilerini aktarmayı önemli görüyoruz. Geleneksel para işlemlerinin yanında kripto varlıkların gösterdiği özellikler, Bitcoin güvenliği anlatımımız için yararlı olacaktır.

Değişimi ve transferi mümkün olan bu varlığın dijital cüzdanlarda saklanması, kripto para borsalarında başka para birimlerine dönüştürülmesi de yapılabilmektedir. Bu işlemlerin hepsi blok zincir üzerinde meydana gelir. Kripto varlıkların ardındaki güçlü ve güvenli teknoloji burada karşımıza çıkar.

Blok zinciri, bir kripto varlığa ait bütün işlemlerin kayıt altına alındığı bir defterdir. Bu sistem içinde yapılan veri girişleri bir işlemi meydana getirir. Sonrasında blok oluşumu meydana gelir. Blokların doğruluğunun tespit edilmesi için eşler arası dağıtılmış bir yöntem tercih edilir. Onay alan işlemler platforma dahil edilir. Blok zincir teknolojisi, platformda yapılan işlemler için güvenli bir teknoloji sağlarken devam eden geliştirme ve güncellemeler ile hız ve güvenlik konusu da ileriye seviyeye getirilmektedir.

Bitcoin’i Güvende Tutmanın Yolları

Bitcoin'i Güvende Tutmanın Yolları
Bitcoin’i Güvende Tutmanın Yolları

İşlemlerin güven içinde yapılmasından sonra sahip olunan Bitcoin ya da kripto paranın güvenliğinin sağlanması önem kazanır. Bitcoin güvenliği konusunda dikkat edilmesi gerekenleri başlıklar altında inceleyelim…

  • Kimlik Avına Dikkat

Ödeme sistemlerinin çoğunda yanıltmaya açık ödeme bilgileri ve kimlik avı gibi dolandırıcılık olayları görülürken Bitcoin ya da diğer kripto paralar ile işlem yaparken casus yazılımların saldırısı ile tehlike ortaya çıkabilir.

Kripto para transferi yaparken cüzdan numarasında değişiklik hilesini uygulayan bir yazılım ya da yönlendirici e-mail gibi yöntemlerin sonunda cüzdan ve parola hırsızlığı ile karşılaşılabilir. Kripto para işlemi yaparken çok dikkatle işlem yapmak, bağlanılan ağ ve cihazın güvenli olmasına dikkat etmek gerekir.

Bitcoin güvenliği sağlanırken karşılaşılması muhtemel kimlik avı dolandırıcılığına karşı tedbirli olmakta büyük fayda bulunmaktadır.

  • Bitcoin’i Saklamak

Bitcoin güvenliği sağlanırken temin edilen Bitcoin ve benzer kripto varlıkların saklanmasının da güvenli olması gerekir. Peki bunun için nasıl bir yol izlenmeli?

Bitcoin ve diğer kripto paraların saklanması konusunda da dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Bu konuda çok karşılaşılan sorunların başında cüzdan kaybı ya da hırsızlığıdır.

Pek çok kripto kullanıcısı, varlıklarını sakladıkları cüzdan dosyalarını bilgisayar üzerinde depolar. Bu durum da kötü amaçlı yazılım ya da hard disk bozulması sonucunda bilgi kaybı riskini beraberinde getirir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için yüksek düzeyde işlem yapan kripto para yatırımcılarının gizli anahtarlarına ait saklanabilir kopyalarını tuttuklarını ve USB donanım cüzdanları tercih ettiği bilinmektedir.

USB donanım cüzdanı burada merak edilebilir. Ledger Wallet olarak ifade edilmesi ile bilinen USB donanım cüzdanları, Bitcoin ve diğer kripto varlıklarını güven içinde saklamaya yarayan çevrim dışı donanım cüzdanıdır.

Bitcoin ile birlikte tüm kripto paraların saklanma seçenekleri içinde en güvenli olan, donanım cüzdanıdır. Donanım cüzdanlarının içinde kullanıcının özel anahtarını saklayan güvenli bir çip yer alır.

Bu özellik ile anahtar, güvenli olarak muhafaza edilirken istenilen kripto para işlemi sonrasında cihaz, bilgisayardan ayrılarak kripto paralar çevrim dışı olarak güven içinde saklanabilir.

Bitcoin ve diğer kripto varlıkların saklanması sırasında sergilenen itinanın işlem yaparken de gösterilmesi gereğine dikkat edilmelidir. Yapılan işlemler sırasında istenen adres, miktar ve işlem ücreti gibi ayrıntıları çok iyi kontrol edilerek kripto işlemleri yapılmalıdır.

  •  Güçlü Parola

Bitcoin güvenliği konusunda öne çıkan bir diğer önemli unsur güçlü bir paroladır.

Bitcoin ve diğer kirpto varlıkların güvenliğinden bahsederken güçlü bir şifre hayati önem taşır. Çünkü Bitcoin güvenliği denilince ilk akla gelen platforma girilen şifrenin özelliğidir.

Bitcoin Konu ile ilgili yapılan bir araştırmada ABD’de yaşayan Y kuşağı yaş grubunun %75’inin 10’dan fazla cihaz, uygulama ve sosyal medya hesaplarında aynı şifreyi kullandığı ortaya çıkmış.

Tahmin edilmesi kolay olmayan güçlü ve karmaşık bir parola tercih ederek düzenli olarak değişim yapmaya da dikkat edilmelidir. Birden fazla cüzdanda kullanılacak parolaların da değişik olmasına özen gösterilmeli.

Parola konusunda ek bir güvenlik için 2 faktörlü kimlik doğrulama tercih edilmeli. Bitcoin güvenliği için parola önemini vurguladıktan sonra bir diğer önemli unsur internet güvenliğidir. Onu da inceleyelim…

  • Güvenli İnternet

Bitcoin güvenliği sağlanırken platforma girilen internet ağının özelliği diğer önemli güvenlik unsurları içindedir.

Kripto para işlemleri sırasında sadece güvenli internet bağlantısı tercih edilmelidir. Herkese açık konumdaki Wi-Fi ağları üzerinden herhangi bir para işlemi yapmamak gerekir. Ev ağına bağlanırken dahi ilave bir güvenlik amacı ile VPN kullanılmalı. VPN, IP adresi ve konum bilgilerinde değişiklik yaparak saldırılara karşı güvenlik ve gizlilik sağlar.

Bitcoin Güvenliği Yorum

Hem Bitcoin güvenliği hem de diğer kripto varlıkların güvenliği için geçerli olan bu güvenlik unsurlarına dikkat edilmesi sonucunda kripto yatırımcıları olası bir güvenlik tehlikesi ile karşılaşmaktan kurtulurlar.

Özellikle Bitcoin’in yaygın kullanımı dolayısı ile Bitcoin güvenliği olarak merak edilen bu konu, kripto işlemlerinin sağlıklı ilerlemesi ve elde edilen kripto varlıkların güven içinde saklanması için dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Unutmayın; Bitcoin güvenliği sağlamadan ya da herhangi bir kripto işlemi yaparken güvenliği düşünmeden yapılan her hareket beklenmedik tehlikelere neden olabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir