Bitcoin Ajandası

AB Kripto Yasasında Yeni Gelişme: Yeni Tarih Belirlendi!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. AB Kripto Yasasında Yeni Gelişme: Yeni Tarih Belirlendi!

AB Kripto Yasasında Yeni Gelişme: Yeni Tarih Belirlendi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Avrupa Parlamentosunun tarafından Kasım ayı içerisinde oylamaya sunulması beklenen AB kripto yasası hakkında yeni bir gelişme yaşandı. Konuyla alakalı olarak yapılan açıklamalara göre MİCA adı verilen bu yasa tasarısı 2023 Şubat döneminde oylanacak.

AB Kripto Yasası 2023 Şubat Döneminde Oylanacak

AB Kripto Yasası 2023 Şubat Döneminde Oylanacak
AB Kripto Yasası 2023 Şubat Döneminde Oylanacak

Avrupa Parlamentosu, Kasım ayı içerisinde düzenlenecek olan bir genel kurul oturumunda MİCA, başka bir deyişle Markets in Crypto-Assets ile alakalı son kez oylama gerçekleştirecekti. Fakat AB kripto yasasının 24 farklı AB diline çevrilmesi gerekiyor. Tasarı hem uzun hem de teknik bilgiler içerdiğinden meclis sözcülerinden birine göre oylama 2023 Şubat döneminde ertelenecek gibi görünüyor. Tasarının Avrupa Konseyi ve AB Parlamentosu tarafından kabul görmesiyle süreç tamamlanmış olmuyor. Tasarının AB Resmî Gazetesinde yayımlanması gerekirken, bu durum uzun bir kural belirleme sürecine işaret ediyor.

AB kripto para yasa tasarısı (MİCA), Avrupa düzenleyicilerine kripto varlıklarla alakalı harekete geçebilmeleri adına 1 yıl ila 18 arasında zaman tanıyacak. Bu durumda Avrupa ülkelerinin, belirlenen süre zarfı içerisinde kripto varlıkları yasa çerçevesine uygun hale getirmesi gerekecek. Son oylamada yaşanan gecikme, MİCA’da belirtilen yeni kuralların uygulamaya sokulmasını da geciktirecek. Oylamanın 2023 Şubat’ta gerçekleşmesi halinde yasa en erken 2024 Şubat ayında uygulamaya sokulacak. Böylelikle kural koyma ve uygulama süreci de planlanandan sonra gerçekleşmiş olacak.

MİCA Hangi Varlıkları İlgilendiriyor?

Hazırlanan yasa tasarına göre ağırlıklı olarak stabilcoin’ler hedefte. Diğer yandan yasa tasarısında hali hazırdaki AB finansal hizmetler mevzuatı dahilinde yer almayan kripto para birimleri açısından yasal kesinlik sağlanması amaçlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir