Bitcoin Ajandası

AB Merkez Bankası Dijital Para Birimi için Tarih Verdi!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. AB Merkez Bankası Dijital Para Birimi için Tarih Verdi!

AB Merkez Bankası Dijital Para Birimi için Tarih Verdi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
4 0

Avrupa Merkez Bankası Yöneticisi ve İtalyan ekonomist Fabio Panetta, davet edildiği İrlanda Ulusal Koleji’indeki konferansta konuyla alakalı olarak bazı açıklamalarda bulundu. Merkez bankasının dijital para birimi için çalışmalar yürütüldüğünü dile getiren Panetta, 2026 yılında tam anlamıyla çalışan bir dijital avronun kullanıma sunulacağını belirtti.

Dijital Para Birimi 2026’da Piyasaya Sürülecek

Dijital Para Birimi 2026’da Piyasaya Sürülecek
Dijital Para Birimi 2026’da Piyasaya Sürülecek

Panetta’nın açıklamalarına göre Avrupa Merkez Bankası, dijital para biriminin test aşaması için şimdilerde çalışmalar yürütülüyor. 2023 yılının sonlarına doğru çalışmaların tamamlanıp test aşamasına geçilmesi planlanan CBDC’nin kamu kullanımına sunulmadan önce yaklaşık 3 yıl boyunca test edilmesi planlanıyor.

İtalyan ekonomist, dijital avronun bütün AB ülkelerinde ödeme aracı olarak kullanılmasının AB ekonomisine büyük ölçüde katkı sağlayabileceğini belirtti. Bununla beraber Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB)’nin çeşitli reklam kampanyaları sayesinde CBDC kullanımına teşvik edebileceğini de ekledi.

Panetta, mevcut düzende nakit olarak gerçekleştirilen ödeme oranının sadece yüzde 20 civarında olması durumunda, yine nakit kullanımına devam edileceğini söyledi. Fakat mevcut eğilimin devamı söz konusu olduğunda tüketicilerin dijital para birimine yönelmesiyle beraber nakit paranın iktidarını kaybettiği bir gelecekle karşı karşıya kalabileceklerini de ekledi.

Fiat Paraya Olan Güveni Koruyabilir

Merkez Bankası Yöneticisinin açıklamalarında en dikkat çeken konuysa bu dijital varlığın fiat paraya olan güveni korumaya ön ayak olabileceği oldu. ECB tarafından sunulan bu dijital avronun herkes açısından dijital ödemeler konusunda güvenilir bir araç olabileceğini söyleyen Panetta, şimdiden kendilerine hizmet eden egemen parayı da koruyabileceğini ekledi.

Açıklamalarında son olarak stablecoin konusuna değinen ECB Yöneticisi, bu türden dijital varlıkların savunmasız olduğunu ve nakde çevrilme garantisinin bulunmadığını da belirtti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir