Bitcoin Ajandası

ABD Hazine Bakanlığı Kripto Vergisi Endişeleri için Planını Hazırladı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. ABD Hazine Bakanlığı Kripto Vergisi Endişeleri için Planını Hazırladı!

ABD Hazine Bakanlığı Kripto Vergisi Endişeleri için Planını Hazırladı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

ABD Hazine Bakanlığı’nın ikili parti ile oluşan alt yapısında yasa tasarısı üzerine vergi raporlama için gerekli konularda endişe duyan kripto yazılımlar için kripto vergisi endişeleri için zeytin dalı uzatmayı hedefleyerek planının hazır olduğunu duyurdu.

Bloomberg kanalına dayanan simi bilinmeyen bir kaynak üzerine ise Hazine, ABD vergi sisteminde oluşan “aracı” tanımını karşılamada eksik kalan kurumların takip etmeyecek ve haber üzerinde tasarı için arada kalan karmaşık yapılı ifadeler netlik kazanınca konu üzerinden ilgili yönetmelikte bu hafta yayın yapılacağı bildirildi. Şu an için ise kripto vergisi endişeleri planı hazır tutulmakta.

Kripto Vergisi Endişeleri Üzerine Değişikler Devam Ediyor!

Kripto Vergisi Endişeleri Üzerine Değişikler Devam Ediyor!
Kripto Vergisi Endişeleri Üzerine Değişikler Devam Ediyor!

Hazine kararı ile sektör oyuncuları tarafından da istenilen kapsamlı bir muafiyet uygulamayacağı düşünülürken diğer yandan tasarıda, Senato üzerine onay ile sonrasında da gönderildiği Temsilciler Meclisi’nde değişiklik yapılması için bir ihtimal hala var.

Bunun üzerine ise ABD’de altyapı geliştirmeleri üzerinden 1.2 trilyon dolar bütçe ayırmayı sağlayan yasa tasarısı ise kripto paraların vergilendirilmesi ile ilgili maddeler de dahil edildiğinde değişime uğramıştı. Trilyon dolarlık harcama sonucunda ise 28 milyar dolarlık bölüm üzerinden kripto para üzerinden alınacak vergi sonrasında finanse edilmesi hedeflenmekte. Bunun üzerine vergilendirilecek olan taraflarda belirleme sonucunda “aracı” tanımın daha çok geniş tutulması, ABD’de yeni gelişen kripto para sektörü üzerinde önünü tıkayacağı, inovasyonu engelleyeceği gerekçesiyle tepki çekmiş ve endişe yaratmıştı.

Geliştiriciler ve Madenciler Üzerine İddia

Özel olarak dijital varlıklarda diğer kişiler de transfer üzerinden gerçekleşme anında tüm hizmetlerde vergilendirme sağlayarak buna yönelik girişimlerde de sektör üzerinden darbeye uğrayacağını düşünerek kaydı duyuldu. Tasarı üzerinde aracı tanımları kapsayan süreçte bulunan geliştiriciler ve madenciler elde edilemeyecek raporlama bilgileri üzerinden sağlamak zorunda kalacaklarını iddia etti. Tasarı üzerinde alelacele hızlıca savunmaya geçildi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir