Bitcoin Ajandası

ABD Kripto Para Borsasını Yaptırım Uygulanacaklar Listesine Aldı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. ABD Kripto Para Borsasını Yaptırım Uygulanacaklar Listesine Aldı!

ABD Kripto Para Borsasını Yaptırım Uygulanacaklar Listesine Aldı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
10 0

Chatex’in yanı sıra, Estonya merkezi bulunan IZIBITS OU, Letonya merkezi bulunan Chatextech SIA ve Karayipleri’nde bir ada ülkesi olan Saint Vincent ve Grenadinler’den Hightrade Finance’e yasaklar ve yaptırımlar uygulanacaklar listesinde olduğu belirtildi. Bu şirketlere dahil olarak diğer bir yandan da saldırıların arkasında olduğu belirtilen bir Rus ve bir Ukraynalı kişi için benzer uygulamalar göz önünde bulunduruldu.

Daha önceden de hatırlanacağı üzere ABD hükumetinde ülke içerisinde şirketlere yapılan saldırılara göre Rusya sorumlu tutulmuş ve devlet başkanı Vladimir Putin ise iddiaları reddetmişti. Bu sefer de yaptırım uygulanacaklar listesinde de yeni işlemler başlatıldı.

Yaptırım Uygulanacaklar Listesine Güncelleme!

Yaptırım Uygulanacaklar Listesine Güncelleme!
Yaptırım Uygulanacaklar Listesine Güncelleme!

Fidye yazılımı, ‘hacker’lar içinde bireysel bilgisayarların veya bilgisayar ağlarının kontrolünü ele geçirmek ve sahiplerini sistem dışına itmek için kullandığı kötü amaçlı yazılımlar olarak bilinmeye devam ediyor. Saldırganlar sistemleri ele geçirmesinin ardından bireyler ya da şirketlerle iletişime geçerek, sorunu düzeltebileceklerini ve bunun karşılığında da belli bir miktar para istediklerini belirttiler. Talep edilen varlıklarda ise genel olarak kripto para, onlar arasında da Bitcoin ile gizlilik yönünden bilinen Monero olmaya devam ediyor.

Hazine Bakanlığı içerisinde olan Chatex ile ilgili yapılan açıklamalarda ise, borsa içerisinde bilinen işlem hareketlerinden yarısından fazlasının, dark net pazarları ve kötü amaçlı yazılım yerlerinin de içinde bulunduğu yasa dışı aktivitelerle bağlantılı olduğu belirtildi.

Suex ile Doğrudan Bağlar

Hazine Bakanlığı tarafından ayrıca Telegram aracılığıyla eşler arasında oluşan ticareti kolaylaştırmak maksadıyla Chatex’in, ‘hacker’lar için ödemeleri kolaylaştırması durumu 21 Eylül’de onayladığı bir kripto para borsası olan Suex ile doğrudan bağları da olduğunu iddia ediyor. Daha önceki durumlardan da bilineceği üzerine ABD, Rusya merkezinde olan Suex.io’yu da yaptırım listesine alım yapmıştı. Borsa CEO’su ise konu üzerinden alakalı olarak ilgili dava açılma işlemi başlatılacağını açıklamış ve iddiaları reddetmişti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir