Bitcoin Ajandası

ABD’de Beklenen Kripto Para Tasarısı Sunuldu!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. ABD’de Beklenen Kripto Para Tasarısı Sunuldu!

ABD’de Beklenen Kripto Para Tasarısı Sunuldu!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Beklenen kripto para tasarısı Tom Emmer’e göre, Fed’in, beklenen kripto para tasarısı içerisinde kullanıcılar üzerinden dijital doların avantajları açısından erişme sağlamak için hesap açmasını istemesi, onu “Çin’in dijital otoriterliğine benzer sinsi bir yola” sokacaktır.

Minnesota Temsilcisi Tom Emmer, Federal Rezerv üzerinden oluşan potansiyel bir dijital doların ihracında perakende banka olarak hareket etmesini önlemek maksadıyla bir yasa tasarısı sunacağı hakkında duyurularda bulundu. Emmer, tasarından Fed’in direkt olarak ABD’li tüketicilere bir merkez bankası dijital para birimi veya CBDC ihraç etmesini yasaklayacağını söyleyerek karar aldığını belirtti.

Beklenen Kripto Para Tasarısı Sunuldu!

Beklenen Kripto Para Tasarısı Sunuldu!
Beklenen Kripto Para Tasarısı Sunuldu!

Minnesota temsilcilerine göre, devlet kurumlarında bulunan kullanıcıların dijital dolardan daha çok avantaj sağlamak için hesap açmasını istemesi “Fed’i Çin’in dijital otoriterliğine benzer sinsi bir yola sokacaktır.” Emmer konu hakkında şunları söyledi:

“Fed’in bireysel banka hesapları sunma yetkisi yok ve olmamalı. Ne olursa olsun, Fed tarafından uygulanan herhangi bir CBDC açık, izinsiz ve özel olmalıdır. Bu, herhangi bir dijital doların herkes tarafından erişilebilir olması, herkes için şeffaf olan bir blockchainde işlem yapması ve nakit paranın gizlilik unsurlarını koruması gerektiği anlamına gelir.”

Federal Rezerv’in Bireysel Banka Olarak Hareket Etme Kabiliyeti

Emmer’ın düşüncelerine göre dijital dolar, finansal gizliliği korumayı, ülkenin itibari para birimlerinden hakimiyetini sürdürmek ve yeniliği teşvik etmek üzere amaç edinmişlerdir. Tasarının tanıtımına göre Jerome Powell’ın Fed‘in birkaç gecikme sonrasında önümüzdeki hafta içerisinde CBDC’ler hakkında raporunu yayınlayacağını söylemesinden sadece bir gün sonra durum bildirimi geldi.

Senato Bankacılık Komitesi önünde bulunan bir teyit oturumunda, Fed başkanı, Senatör Pat Toomey, Federal Rezerv’in bireysel bankacılığında hareket etme durumunu sorgulamasına da olumlu yanıt verildi. O ve diğer milletvekilleri, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun bir Bitcoin (BTC) fonu onaylamama kararını da ardından sorgulamaya aldı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir