Bitcoin Ajandası

ABD’de Kripto Para Hükmü İçeren Tasarı Meclisten Geçti!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. ABD’de Kripto Para Hükmü İçeren Tasarı Meclisten Geçti!

ABD’de Kripto Para Hükmü İçeren Tasarı Meclisten Geçti!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

ABD’de genel olarak ordu ihtiyaçlarından dolayı savunma kapsamına giren yasaların kabul edilmesi üzerine bu tasarının kanunlaştırılmasına kesin gözün gözüyle bakılmaktayken kripto para hükmü de tasarıdan onayı aldı.

ABD Temsilciler Meclisi, yıllık savunma bütçesi üzerine yasa tasarılarında bir kripto para hükmü eklenmesine izin verdi ve tasarının sonucu herkesin ilgi odağı oldu. ABD ordusu talepleri üzerine kapsamaları gereğince harcamalarına izin veren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’na, İnovasyon Yasası’ndan da bir madde eklendi.

ABD’de Kripto Para Hükmü İçeren Tasarı!

ABD’de Kripto Para Hükmü İçeren Tasarı!
ABD’de Kripto Para Hükmü İçeren Tasarı!

Genelgeler üzerinde bu tür yasaların kanunlaştırılması üzerine iki parti de destek verdiğinden dolayı kripto para hükümlerinde de yer alan tasarı büyük ihtimalle sorunsuz şekilde kanunlaştırılacak gibi duruyor.

Senatör Patrick McHenry tarafından da eklemesi yapılan kripto para hükmü, bu varlıklar üzerinden de regülasyonlarının net olmasını ve bu sayede de ABD’nin uluslararası yarışta geri kalmamasını amaçlıyor.

SEC ve CFTC’den Oluşan Çalışma Grubu Yaratılacak

Önerilen madde üzerinden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) hangi kurum tarafından kripto piyasasının hangi yönlerini denetlediğini de açıkça tanımlanması beklenilmektedir. Net şekilde bu beklentilerin ortaya koyulması talep edilmektedir.

Kanun üzerinden yürürlüğe girmesi beklenen gelişmenin Kongre içerisinde tasarının kabul edilişinin ardından 90 gün içerisinde SEC ve CFTC temsilcilerinden oluşmaktadır. Bu yönden oluşan grup için fintech endüstrisinden ve küçük işletmelerden de temsilciler bulunacak.

Bu grup içerisinde 1 yıl boyunca mevcut regülasyonlar ve bunların da piyasalar üzerindeki etkisi analiz edilmesi zorunlu kılınacaktır. Bunu yanı sıra ABD’nin dünyayla rekabet gücünü nasıl etkilediğini gösteren bir rapor hazırlaması da şart olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir