Bitcoin Ajandası

ABD’de Sabit Coin’ler Konusunda SEC İddiası!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. ABD’de Sabit Coin’ler Konusunda SEC İddiası!

ABD’de Sabit Coin’ler Konusunda SEC İddiası!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Kripto paralar konusuyla ilgili en çok çıkan tartışmalar sonucunda işlemin gerçekleştiği ülkelerden biri olan ABD içerisinde sabit coin’lerin geleceği de uzun süredir merak konusu olmuştur. Bu tür kripto paralar için hangi kurum tarafından regüle edileceği konusu da tamamen belirsiz kalmıştır.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından da uzun süre boyunca merakla beklenen raporlar, kurumun bu konu için pozisyonlanmasını net bir duruma gelerek öneri alacağını ifade etti. Bloomberg içerisinde yer alan kaynak ismini onların talebi üzerine açıklamayacağını belirterek bilinenlerin üzerine ABD’de kripto paraların genel anlamda hangi kurum tarafından regüle edileceği konusu hala belirsiz. Bu konu için ise Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ve SEC öne çıkmaktayken bu durumun önceliğinde Hazine Bakanlığı’nın raporunda bir kesinlik olmadığı göz önünde tutuluyor ve sadece bir öneri olarak SEC ön plâna atılacağı belirtiliyor.

Sabit Coin’ler Konusunda SEC İddiası

Sabit Coin’ler Konusunda SEC İddiası
Sabit Coin’ler Konusunda SEC İddiası

Kaynakların önceliğinde ayrıca önemli bir bilgiyle daha karşılaşıldı. Bu bilgiye göre Hazine Bakanlığı’nın raporu içerisinde ayrıca Kongre’ye sabit coin’lerin de banka içerisinde yer alan mevduatlarla beraber aynı kanunlara tâbi olması yönünde yasa çıkarılmasının önerileceği ön plana atıldı.

SEC başkanı Gensler daha öncelerde gerçekleştirdiği kripto paralara olan karşı duruş sayesinde bilinen senatör Elizabeth Warren’ın mektubuna verdiği cevap ele alındı. Bu mektubun üzerinden kurumunun daha çok yetkiye ihtiyacı olduğunu söylemişti. Haberin içerisinde Gensler’ın bu konu içinde bir süredir yaptığı lobiciliğin de başarılı olduğu ve devletin uzun süreli regülasyon plânına karşı bu konuya daha öncelikli olarak el atmak istediği yazıldı.

Bitfinex Borsasıyla Beraber Ceza

Bilinenlerin üzerine en büyük sabit coin olan USDT’nin ihraççısı olan Tether şirketinde ise Şubat ayında New York Başsavcılığı’ndan Bitfinex borsasıyla beraber ceza alınmıştı. Tether, bu ay başında da gerçekleşen CFTC’den 41 milyon dolarlık bir ceza daha alarak dolayısıyla ABD devlet kurumları içerisinde zaten bir süredir sabit coin’ler ve ihraççılarını yakından gözlüyor denilebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir