Açık Kaynaklı Bitcoin Core Yazılımının Yeni Versiyonu Yayınlandı!

Açık Kaynaklı Bitcoin Core Yazılımının Yeni Versiyonu Yayınlandı!

Haberler
Eylül 14, 2021 tarafından Esra Yılmaz
55
2021 yılı döneminin ilk başlarında Core güncellemesi olan 22.0 versiyonu ile dün yayınlama yapıldı. Açık kaynaklı Bitcoin Core için yazılımının yeni versiyonu çıktı.
Açık Kaynaklı Bitcoin Core Yazılımının Yeni Versiyonu Yayınlandı!

Açık kaynaklı Bitcoin Core’da yeni güncelleme ile kullanıcılarda Bitcoin ağında etkileşime girmesiyle iletişim kanallarında uzaktan prosedür çağrıları desteği verildi. Yeni sürümde çoklu oluşan imza kapasiteleri de artırıldı.

Yaklaşık 13 yıl öncesinde Satoshi Nakamoto tarafından öne atılan Bitcoin’in ilk ana yazılımının 22. büyük kısmında açık kaynaklı Bitcoin Core 22.0 güncellemesi dün tamamen yayınlanmış oldu. Bitcoin Core baş kontrolörü olan Wladimir van der Laan ile denetimi sağlanan güncellemede yaklaşık 8 ay içerisinde 128 geliştirici tarafından oluşturuldu. Bu aşamadan bir önceki güncelleme ise 14 Ocak 2021’de yapılmıştı.

Açık Kaynaklı Bitcoin Core Yazılımının Yeni Versiyonu

Açık Kaynaklı Bitcoin Core Yazılımının Yeni Versiyonu
Açık Kaynaklı Bitcoin Core Yazılımının Yeni Versiyonu

Bitcoin Core 22.0 gelecek olan Taproot protokolü güncellemesinde destek gören ilk büyük Bitcoin Core sürümünün yerinde. Bu güncellemelerde daha öncelerde Bitcoin Core sürümleri için bazı geliştirmelere neden oldu.

Yeni güncellemelerde kullanıcılar Bitcoin ağında etkileşime girmeyle izin veren iletişimlerde kanallar üzerinden uzaktan prosedür çağrıları olan RPC’ler dosyalar üzerinden araçlar, cüzdanlar, kullanıcı arayüzleri ile ağ gibi sistemlerin üzerinden geliştirmeler sağlandı.

Tor V2 Yerine Tor V3

Bir diğer büyük bir gelişme ise yapılan değişikliklerde anonim browser olan Tor v2 desteğinin kaldırılıp yerine Tor v3 desteğinin getirilmesi oldu. Bu değişikliğin sayesinde ise donanım cüzdanları gibi haricinde imzalayıcılar kullanım için izin alabilecek. Bitcoin Core 22.0, macOS’un 10.14’ten daha önceki sürümlerde de çalıştırma olmayacak. Ancak Windows 7 ile birlikte Linux kernel eklemeleri üzerine sonrasında tüm macOS sürümlerini destekleyecek.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle