Bitcoin Ajandası

Açık Kaynaklı Bitcoin Core Yazılımının Yeni Versiyonu Yayınlandı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Açık Kaynaklı Bitcoin Core Yazılımının Yeni Versiyonu Yayınlandı!

Açık Kaynaklı Bitcoin Core Yazılımının Yeni Versiyonu Yayınlandı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Açık kaynaklı Bitcoin Core’da yeni güncelleme ile kullanıcılarda Bitcoin ağında etkileşime girmesiyle iletişim kanallarında uzaktan prosedür çağrıları desteği verildi. Yeni sürümde çoklu oluşan imza kapasiteleri de artırıldı.

Yaklaşık 13 yıl öncesinde Satoshi Nakamoto tarafından öne atılan Bitcoin’in ilk ana yazılımının 22. büyük kısmında açık kaynaklı Bitcoin Core 22.0 güncellemesi dün tamamen yayınlanmış oldu. Bitcoin Core baş kontrolörü olan Wladimir van der Laan ile denetimi sağlanan güncellemede yaklaşık 8 ay içerisinde 128 geliştirici tarafından oluşturuldu. Bu aşamadan bir önceki güncelleme ise 14 Ocak 2021’de yapılmıştı.

Açık Kaynaklı Bitcoin Core Yazılımının Yeni Versiyonu

Açık Kaynaklı Bitcoin Core Yazılımının Yeni Versiyonu
Açık Kaynaklı Bitcoin Core Yazılımının Yeni Versiyonu

Bitcoin Core 22.0 gelecek olan Taproot protokolü güncellemesinde destek gören ilk büyük Bitcoin Core sürümünün yerinde. Bu güncellemelerde daha öncelerde Bitcoin Core sürümleri için bazı geliştirmelere neden oldu.

Yeni güncellemelerde kullanıcılar Bitcoin ağında etkileşime girmeyle izin veren iletişimlerde kanallar üzerinden uzaktan prosedür çağrıları olan RPC’ler dosyalar üzerinden araçlar, cüzdanlar, kullanıcı arayüzleri ile ağ gibi sistemlerin üzerinden geliştirmeler sağlandı.

Tor V2 Yerine Tor V3

Bir diğer büyük bir gelişme ise yapılan değişikliklerde anonim browser olan Tor v2 desteğinin kaldırılıp yerine Tor v3 desteğinin getirilmesi oldu. Bu değişikliğin sayesinde ise donanım cüzdanları gibi haricinde imzalayıcılar kullanım için izin alabilecek. Bitcoin Core 22.0, macOS’un 10.14’ten daha önceki sürümlerde de çalıştırma olmayacak. Ancak Windows 7 ile birlikte Linux kernel eklemeleri üzerine sonrasında tüm macOS sürümlerini destekleyecek.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir