Bitcoin Ajandası

ADA Fiyatı Patladı! Cardano Mucidi: Daha Yeni Başladık!
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Haberler
 4. »
 5. ADA Fiyatı Patladı! Cardano Mucidi: Daha Yeni Başladık!

ADA Fiyatı Patladı! Cardano Mucidi: Daha Yeni Başladık!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Cardano mucidi daha yeni başladığını bildirdi ve şu an da ADA fiyatı, %10’u aşan ikinci günlük mumunu kapatmaya hazırlanıyor. “Basho” ölçeklendirme çözümleri ile Cardano, ağ faaliyetleri üzerinden bir dizi yükseltmeye ulaşım yapacağını da açıkladı.

Kurucusu Charles Hoskinson ise ADA yatırımcılarının yüzünü güldüren açıklamalar yaparak bu yazı içerisinde altcoin projelerinden biri olan on-chain verilerine ve 2022 yol haritasının ayrıntılarına ulaşım sağlayabilirsiniz. Geçtiğimizi yıl, ADA’nın verimsiz fiyat hareketleri nedeniyle sert eleştireller altında kalan Cardano mucidi daha yeni başladığını bildirdi ve sonrasında Charles Hoskinson, bugün kripto analisti olan Lark Davis’in on-chain analizlerine yanıt vermiş oldu.

Analitik firması Santiment’in elde ettiği verilere göre Cardano (ADA), ilk 100 kripto para birimi arasına bakıldığında son 24 saat içerisinde çift haneli kazanca (+%11) ulaşan tek altcoin projesi oldu. CoinMarketCap verilerinin geçen haftaya göre ADA fiyatından %33.77 yükseldiğini gösteriyor.

Cardano Mucidi: Daha Yeni Başladık!

Cardano Mucidi: Daha Yeni Başladık!
Cardano Mucidi: Daha Yeni Başladık!

Yükseliş, 16 Ocak tarihinde duyurulan “Basho” ölçeklendirme çözümünden sonra yol haritasından kaynaklandı. Cardano, 2022 yılı içerisinde ölçeklendirme planlarının aylık bülteninde bildirim yaparak IOHK şirketlerinden blog gönderisi ağın Basho ile kazanacaklarını paylaşıyor…

Peki Basho, Cardano Blockchain’e neler katacak?

IOHK blog gönderisi, altcoin projesinin ölçeklendirmeye ulaşmak için izleyeceği yol haritasını paylaşıyor:

 • Blok boyutu artışı,
 • Pipelining (veri işleme elemanı),
 • Girdi Onaylayıcıları,
 • Plutus için Bellek/CPU parametrelerinde iyileştirmeler,
 • Node geliştirmeleri,
 • Disk üzerinde depolama,
 • Side chain,
 • Katman 2 Hydra ölçekleme çözümü,
 • Boşaltma hesaplaması ve Mithril çözümü.

Neler Değişiyor?

Yakın zaman içerisinde 8 KB’den 72 KB’ye (% 12,5 artış) çıkarılan blok boyutu olan IOHK’ya göre daha fazla iyileştirme uygulaması ile gelişim sağlayacak. Ayrıca, girdi onaylayıcıları blok yayılma sürelerini ve verimi daha çok artışa götürdü. Daha büyük işlemler oranlarına izin verilecek. IOHK, Bellek/CPU parametrelerinden harcanmamış İşlem Çıktısı (UTXO) yönetimi, pay dağıtımı, canlı pay dağıtımı ve havuzlar ve karma gösteriminde bellek iyileştirmeleri olduğunu iddia ediyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir