Bitcoin Ajandası

Aeternity Nedir? Nasıl Alınır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Aeternity Nedir? Nasıl Alınır?

Aeternity Nedir? Nasıl Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
6 0

Aeternity nedir sorusuna cevap verirken projenin akıllı sözleşmelerin ve DApp’lerin ölçeklenebilirliğini artırmayı önemsediğini özellikle belirtmekte fayda görünüyor. Akıllı sözleşmeleri zincir dışına taşımak yöntemi ile ölçeklendirme sağlar. Blockchain üzerinde çalışmak yerine akıllı sözleşmeler, sözleşme tarafları arasındaki özel devlet kanallarında çalışır.

Aeternity nedir araştırmasında Aeternity’i diğer akıllı sözleşme ve DApps platformlarından ayıran birkaç başka özellik içermesinden de bahsedilmesi gerekiyor.

Aeternity Nedir?

Aeternity Nedir?
Aeternity Nedir?

Özellikle akıllı sözleşmelerde kullanmak amacı ile dış kaynaklardan veri getirme özelliği bulunan merkezi olmayan bir oracle makinesine sahiptir. Bunun ile birlikte platform içinde çeşitli oylama ve doğrulama için tahmin pazarlarından yararlanır.

2017 yılında testnet’te piyasaya sürülmesi ile bilinen merkezi olmayan uygulamalar için yeni bir platform olarak öne çıkıyor. Buna ek olarak Aeon (AE) token için 2017 yılında başarılı bir token teklifi hazırlaması ile biliniyor.

P2P teknolojisi üzerinde çalışan merkezi olmayan bir açık kaynak dijital varlık platformu olarak öne çıkar. Kripto para birimi, AE sembolü ile ifade edilir. Toplam arzı 273,6 milyon AE token olarak görülmektedir.

Aeternity ICO’su 2017 Nisan’ında başlatıldı ve ana ağ lansmanı Q3 2018 yılında planlandı. Hibrit Proof of Work (PoW) ve Proof of Stake (PoS) kullanması ve yan zincirleri desteklemesi teknolojisi söz konusudur. Aeternity madenciliği, merkezsizleşmenin altyapısını sağlayan GPU veya CPU yerine Merkezi Olmayan RAM’den yararlanır.

Aeternity (AE) Geliştirme Süreci

Ethereum geliştiricilerinden biri olan Yanislav Malahov tarafından geliştirilmesi ile biliniyor. Platformu, güçlü bir teknik ekipçe destekleniyor. Bunun yanında en çok bağlantı noktalarını platformuna kazandırmak için Blockchain 3.0’ı başarı ile devreye soktu.

Tüm blok zinciri sistemini desteklemek ve blockchain teknolojisinin kitlesel olarak benimsenmesi için birçok hızlandırıcı program başlatmayı planlıyor.

Geliştirme ekibi, var olan fikir birliği mekanizmasına ve akıllı sözleşmelere daha fazla güvenlik katmanı eklemek ve maliyetleri düşürmek için gayret gösteriyor.

Aeternity teknolojisi, geliştiriciler için blockchaini en erişilebilir ağ konumuna getirmek amacı ilemobil cihazlara öncelik veren bir yaklaşım ile düzenli olarak güncelleniyor.

Aeternity’nin Faydaları Neler?

Aeternity teknolojisi; Proof of Work (PoW) ve Proof of Stake’ın (PoS) karma algoritması, blok sırasını belirlemesi ve temsilci oylama yolu ile yönetme olanağı sağlaması ile bilinir. Buna ek olarak daha iyi fizibilite ve daha az elektrik ile daha iyi rastgele erişimli bellek (DRAM) yongalarının geliştirilmesi için de imkan tanıması söz konusudur.

Aeternity Ana Özellikleri

Aeternity Ana Özellikleri
Aeternity Ana Özellikleri

Akıllı Sözleşmeler: Güvenilir işlemler üçüncü taraflar olmadan yapılması ile öne çıkar. Oracle, akıllı sözleşmeleri; seçim sonuçları, altın ve benzer varlıkların fiyatları, hava durumları gibi gerçek dünya verileri ile uyumlu hale getirir. Değişime dayanıklı veriler, akıllı sözleşmelere yardımcı olan yanı ile bilinir.

Konsensüs mekanizması: PoW ve PoS karması, kullanıcıların diğer blok zincirlerinde bulunan verilere açılan bir kapı konumunda olan Oracle tarafından doğrulanan sistem parametrelerinin çeşitli değerlerini seçmelerine imkan tanıyan Aeternity fikir birliği mekanizmasını etki hale getirir.

Kendi kendine hakemlik: Akıllı sözleşmeler, blok zincirini etkilemeden zincir dışı çalıştırılabilir. Akıllı kodların sadece sözleşme tarafları arasında bir anlaşmazlık oluştuğunda blockchain tarafından uygulanması durumu söz konusudur. Bu sebep ile blok zinciri kendi kendine hakemlik yöntemi ile bir kripto mahkemesi olarak hareket etmesi özelliğine göre sözleşme gizli kalmaktadır.

Güvenli İşlemler: Blockchain teknolojisi, işlemlerin geri döndürülmesinin mümkün olmadığı, dolandırıcılığa karşı korunaklı bir ağ kurdu. Bu ağ ile üst düzey oyunlar gibi çeşitli kullanımlara imkan sağlar.

Aeternity Nasıl Alınır ve Saklanır?

Blockchaini, aeon token veya AE token harcayarak kullanılmaya müsaittir. Sistem ücretleri ödemesi ve akıllı sözleşmeler ile ilgili ödemeler aeon tokenleri ile yapılmaktadır. Aeternity, Binance, Hadax, Liqui, Gate.Io Bithumb, Latoken gibi birçok farklı borsanın içinde bulunmaktadır.

Aeternity (AE) Depolama

ERC20 uyumlu cüzdanlar içinde muhafaza edilebilen bir ERC 20 tokenı olarak bilinir. Uyumlu olduğu cüzdanlardan bazıları şunlardır:

  • MyEtherWallet
  • Ledger Nano
  • Strezor

Mainnet, uygulamaya geçtikten sonra ERC20 tokenlerinin mevcut olan cüzdan uyumluluğunun değişebileceği AE tokenleri ile takas edilmesi durumu ortaya çıkacaktır.

Akıllı Sözleşmeleri Ölçeklendirmek

Ethereum, blok zincirinin üzerinde geliştirilen akıllı sözleşmelere izin vermesi özelliği ile bilinir. Bu özellik blockchain teknolojisi için önemli bir atılım olarak değerlendirilir. Ethereum bu durum ile teknolojiyi değer transferi (Bitcoin) alanının ilerisine ve merkezi olmayan uygulamalar dünyasına götürmüş oldu.

Son zamanlarda akıllı sözleşmelerin blok zincirinde yürütülmesi ölçeklendirmesinin pek kolay olmadığını gördük. Bunun için Crypto Kitties örneği verilebilir. Ethereum platformu üzerinde benzeri olmayan varlıklar oluşturmak ve ticaret yapmak basit bir şey gibi görülürken işlem hacmi yükselişi olduğunda ağda tıkanmaların meydana geldiği görüldü.

Ethereum, ölçeklenebilirlik sorununu, blok zincirinin benimsenmesinin karşılaştığı en büyük teknik zorluk, şeklinde açıklayarak kabul ediyor.

Aeternity Başka Kripto Paralardan Nasıl Farklı?

Başka kripto para birimine kıyas ile eşsiz yapan çok sayıda öne çıkan özelliği bulunur.

AE madencileri ve token sahipleri, diğer kripto para birimilerinin tersine önerilen değişikliklere oy verme hakkına sahip konumdadır.

Akıllı sözleşmeler devlet kanallarında yürütüldüğü için Aeternity’in düşük maliyetli ticari işlemler sunabilmesi söz konusu olmakta ve bu durumda en verimli Turing haline gelmektedir.

Aeternity’nin sınıfının en iyisi şifreleme veri yapıları teknolojisi ile tek hata noktası ortadan kaldırılmış durumda bulunuyor.

Aeternity’e Yatırım Yapılır mı?

Aeternity’e Yatırım Yapılır mı?
Aeternity’e Yatırım Yapılır mı?

Farklı tokenler ve varlık sınıfları içinde kullanılabilirliğini ve yaygınlığını artırabilecek zincirler arası güvene dayalı konumda bulunmayan atomik takasları desteklemesi özelliği ile gelişen bir ekosistem durumundadır.

Anonim ve anlık mikro ve nano ödemelerine imkan sağlayan devlet kanalları aracılığı ile zincir dışı ödemeleri idare edebilme özelliğine sahiptir.

Aeternity kullanıcıları, mal veya hizmet sağlayıcıya sadece teslim sonrası ödeme yapılmasını sağlamak için Oracle veya oylama fon ile ulaşılacak sonucu çözümlediğinde fonların kilidini açabilir. Merkezi olmayan bu Fintech özelliği yatırımcılara ve hükümetlere fon toplama konusunda cazibe verebilir.

Her geçen gün gelişip büyüyen oyun endüstrisi içinde işlemlerin hızlı bir şekilde anında gerçekleşmesi ve kullanıcıların oyun içi işlemlerinde aracıya gerek olmadan kontrole tam sahip olması nedeni ile yatırımcıları AE tokenlarını kullanmaya çekecektir.

Yatırım Öncesi Haber ve Piyasa Takibi

Aeternity üzerine araştırma yapan kripto para yatırımcıları bu kripto varlığı tanımak ve ona göre hareket etmek isteyebilir. Analizi için baştan sona gösterdiği eğilimin incelenmesi faydalı olacaktır.

Kripto piyasasında göstermiş olduğu grafikteki iniş ve çıkışlarının iyi tespit edilip kripto varlığı çıkaran şirketin de ayrıca mercek altına alınması gerekebilir. Yapılan haberler, meydana gelen gelişmeler kripto yatırımcısı için ciddi bir değer taşır. Kripto yatırımına yön verebilecek düzeyde olan haber ve gelişmelerin doğru takibi iyi bir kâr veya zarardan koruma anlamına gelebilecektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir