Bitcoin Ajandası

AION Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. NFT/Token
 4. »
 5. AION Nedir?

AION Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

AION, platform içerisinde kendi kripto parası mevcuttur ve AION da ise platform içerisinde kullanımı mevcuttur. İlk katmanı olan blockchainde projeler arasında sadece kişilerle birlikte (P2P) işlemlerine olanak tanımıştır.

Ancak Ethereum (ETH) platformu içerisinde karmaşık uygulamalarda da gelişim sağlayabilir. İlk ve ikinci neslin çözümlerinde platformların arasında da iletişim mümkün değildir. Bu nedenle de bu sistem meydana çıkarıldı. Başka bir durumda ise platformlar arasında geçiş anında üçüncü partilerde ihtiyaç halinde ortaya çıkmasından kaynaklanıyor. Ancak bu sorunu da kolay bir şekilde çözer.

AION Coin, sisteminin içerisinde ayrı bir Blockchain yaratmak maksadıyla zincirlerde oluşan geçişleri oluşturmak ve yerinde sağlamak maksadıyla ağın kapsamında daha da güvenli hal almada kullanılır. Platformun token’ları başlangıç üzerinde Ethereum tabanlı ERC-20 token’ı olarak basılmıştır. Kullanıcılar da bu durumda istenildiği anda token’larını bu ağda alabiliyor.

Nuco ismiyle Kanada’da bulunan bir şirket aracılığıyla geliştirilen ve şirkette de CEO olarak görev yapan Mathew Spoke diğer bir yandan da Ethereum topluluğunda üyedir. Proje kapsamında sürüm yapılmadan önce 2 yıl boyunca gelişim görmüş ve yarısı da mühendislerden olan bir 20 kişilik ekiple yürütülmektedir.

AION Ağının Özellikleri Nelerdir?

AION Ağının Özellikleri Nelerdir?
AION Ağının Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Zcash (ZEC) gibi kripto paralar üzerinde ve ağların iletişim kuramamasına bir çözüm oluşturmak için ortaya çıkartılmıştır. Tasarım yapılan birden çok katmanı olan ağda karmaşık süreç halinde uygulamada diğer platformlarla da iletişime geçebilir. Buna çözüm olarak da Ethereum ERC-20 standardında kripto para oluşumunu yapan şirketler, tecrübe sahibi olan kadrolarıyla beraber daha da gelişim kat eden çözümleri bulmak üzere çalışır. Buna rağmen yine de de bu ağı rahatlıkla kullanılabilir.

Aion Ekibi

Ekip lideri olarak;

 • Nuco Global ve Aion Vakfı’nın CEO’su Matthew Spoke bulunur.

Sonrasında;

 • Nuco CTO’su Junius Tu,
 • Ali Sharif, Chris Lin,
 • Alexandra Roatis, gibi uzman yardımcıları.

İş geliştirme uzmanları;

 • Duncan Cameron,
 • Dipesh Pradhan,
 • CFO pozisyonunda;
 • Jason Burke, COO pozisyonundaki Kesem Frank ise projedeki önemli isimler olarak görülebilir.

Binance, Bitgumb, KuCoin, WazirX, CoinDCX, Bitvavo, Beaxy, BiONE, Bitrue, LATOKEN, ATOMARS, Bitfinex, CoinBene ve DragonEX borsalarında hesapları olan kişiler alım yapabilirler. Eğer satın alımı işlemi uygulanacaksa AION/USDT, AION/ETH, BTC, ve EUR işlem çiftlerinden fayda görülebilir.

Bu durum tarafından verilen hizmet platformlar arasında etkileşimi ve büyük endüstrileri başka firmaların blockchain olarak hangi platformları uygulamaları ve kullanmaları zorunda kalmayacaktır. Bu durumda da firmalar ek zaman ve yazılımı geliştirme maliyeti altında ekstra bir sorumluluk almayacaktır.

AION Coin Geleceği

AION Coin Geleceği
AION Coin Geleceği

Aion-1 adı altında Blockchain ile bulunur ve bu ağda bulunan uygulamalarda gelişim sağlayabilir. Ağ içerisindeki ekonomide de işleme sağlanmaktadır. Bilinenler gibi her geçen gün Blockchain sayısından da kripto para start-up’larında artış göstermektedir. Bir başka husus ise Blockchain’ler bir gün gündelik hayat içerisinde yaygınlaştığında birbirleriyle iletişim kurmalarının gerekmesidir. Bu platform içerisinde de böyle bir durum içinde gelecekte bütün Blockchain’lerin buluşabileceği bir ağ yaratmayı hedeflemektedir.

Yazılımcılar farklı blockchain ağı içinde uygulama gelişimi gösterir. Ama platformlar arasında etkileşimde de sınır olduğu için tek bir protokol üzerinde kalabilirler. Bu durumda sorunu kendi platformları üzerinden yazılım geliştirerek çözmeyi sağlar.

Bu platformu içerisinde ana kullanıcıları doğrulayanlar olduğu gibi, sistemde de tüm işleyişler onlar üzerinden işlem görür. Onaylayıcıların tam olarak rolü ise tüm işlemler üzerinden bakıp kontrol etmeyi sağlamaktan geçer. İşlemlerin onayından sonra ise başka blockchain platformlarıyla birbirleri arasında transfer işlemlerini gerçekleştirir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir