Bitcoin Ajandası

Akıllı Sözleşme Denetimi Nasıl Okunur? Önemi Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Akıllı Sözleşme Denetimi Nasıl Okunur? Önemi Nedir?

Akıllı Sözleşme Denetimi Nasıl Okunur? Önemi Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
17 0

Akıllı sözleşme denetimi, kullanıcıların bilinçli olarak karar verme, risklerini minimuma düşürme ve bir sözleşmenin potansiyel risklerini belirleyerek varlıkları koruma altına alan bir uygulama olarak ifade edilir. Bu uygulama sayesinde mantıklı yatırımlarda bulunmak daha kolay bir hal aldığından önemli bir detay olarak değerlendirilir.

Akıllı Sözleşme Denetimi Nedir?

Akıllı Sözleşme Denetimi Nedir?
Akıllı Sözleşme Denetimi Nedir?

 Akıllı sözleşme denetimi, bir kripto projesinin akıllı sözleşme kodunu inceleyen ve kodla alakalı değerlendirmelerde bulunan bir uygulamadır. Bu sözleşmeler çoğu zaman Solidity programlama dilinde yazılmakta ve GitHub vasıtasıyla sunulmaktadır. Güvenlik denetimleri ağırlıklı olarak milyonlarca dolar değerindeki blok zinciri işlemlerini veya birçok kullanıcıyı idare etmesi beklenen DeFi projeleri açısından önemli bir yere sahiptir. Denetim süreci çoğu zaman dört aşamadan meydana gelmektedir.

  1. İlk analiz açısından akıllı sözleşmeler denetim ekibine sunulmaktadır.
  2. Denetim ekibi aksiyon alabilmek adına tespitlerini projeyle paylaşmaktadır.
  3. Projenin geliştirici ekibi tespit edilen sorunların giderilmesini sağlamaktadır.
  4. Denetim ekibi, giderilen sorunları, yapılan değişiklikleri ve dikkat çeken tüm hataların yer aldığı nihai raporunu yayımlamaktadır.

Günümüzde pek çok kripto para kullanıcısı açısından yeni DeFi projelerine yatırım yapabilmek için akıllı sözleşme denetimleri büyük önem taşımaktadır. Projeler açısından sektörde ciddiye alınma isteği belli bir standart haline dönüşmüştür. Bununla beraber denetçiler sektörde lider olarak nitelendirilmekte ve bu kişiler tarafından gerçekleştirilen denetimler yatırımcılar tarafından daha değerli görülmektedir.

Neden Akıllı Sözleşme Denetimlerine İhtiyaç Duyulur?

Akıllı sözleşmelerde kilitlenen veya sözleşmeler üzerinden yapılan işlem değerinin yüksek olması, bu sözleşmeleri siber saldırılar için hedef haline getirmektedir. Ufak tefek kodlama hataları, yüksek meblağlarda varlıkların çalınmasına yol açabilmektedir. Örneğin, Ethereum blok zinciri üzerindeki bir DAO saldırısı neredeyse 60 milyon dolar değerinde ETH’nin çalınmasına ve hatta sert çatallanma oluşmasına yol açmıştı.

Blok zinciri işlemleri geri döndürülemez olduğundan proje kodunun güvenli olup olmadığından emin olmak son derece önemlidir. Bu teknolojinin oldukça güvenli olan doğası, herhangi bir sorun yaşanmasının ardından fonları kurtarmayı ya da problemleri çözüme kavuşturmayı güç bir hale getirmektedir. Dolayısıyla güvenlik açıklarını her ne olursa olsun engellemek gerekir.

Akıllı Sözleşme Denetimi Nasıl Okunur?

Akıllı sözleşme denetimi, bir dApp’in akıllı sözleşmelerinin güvenli ve doğru olmasına yardımcı olmaktadır. Kripto para yatırımcıları, özete, incelemeye ve sözleşmenin siber saldırıya uğrayabileceği potansiyel yolları gösteren bulgulara dikkat etmelidir.

Akıllı sözleşmeler, sözleşme şartlarının direkt olarak kodlandığı kendi kendini yürüten sözleşmelerdir. Sözleşmelerin doğru ve güvenli olduğundan emin olmak adına “akıllı sözleşme denetimi” olarak ifade edilen detaylı bir incelemeden geçirilmektedir. Denetçi olarak nitelendirilen kalifiyeli mühendisler tarafından herhangi bir hatanın, sorunun ya da potansiyel bir riskin tespiti için akıllı sözleşme kodu yakından incelenmektedir.

Denetim süreci birden fazla aşamadan meydana gelirken, son aşamada denetçiler, projeyle ilgi gösteren herkesin sözleşmenin risklerini okuması ve değerlendirmesi için bir rapor hazırlamaktadır.

Bir denetim raporunun nasıl okunup yorumlanacağını anlamak, blockchain tabanlı sistemlerin güvenliği ve güvenilirliği bakımından değerlendirmeye almak son derece önemlidir. Rapordan verimli bir şekilde faydalanmak ve bilinçli yatırım kararı verebilmek için ilk olarak bu raporların nasıl yapılandırıldığı ve nereye bakılması gerektiği hakkında bilgi sahibi olunması gerekir.

Denetim raporları genellikle proje geliştiricilerine ve sahiplerine yönelik olarak hazırlanmaktadır. Dolayısıyla fazla ayrıntı ve teknik bilgi içermektedir. Buna karşın bu raporlardan değerli iç görüler elde edebilmek adına kodu anlamaya gerek yoktur. Denetim şirketiyle bağlantılı olarak raporların kod teşhisi, grafik çeşitleri, akış şemaları, bulgular ve bunun gibi çeşitli bölümleri bulunmaktadır.

Bir kripto para yatırımcısı olarak çoğu zaman denetimin ilk kısmı olan inceleme, bulgu ve özet ile ilgileniyor, sözleşme ve sözleşmenin nasıl çalıştığıyla ilgilenmiyorsanız, geri kalan kısımları göz ardı edebilirsiniz.

Gözden Geçirme

Akıllı sözleşme denetiminin gözden geçirme kısmı, sözleşmeyle alakalı adres, hangi derleyici sürümden faydalanıldığı, ağı ve bunun gibi çeşitli bilgiler içermektedir. Bu, sözleşme adreslerinin doğruluğunu teyit edebilmek açısından önemli bir detaydır. Okuduğunuz denetim raporunun denetim şirketinin resmi internet sitesinden ya da GitHub deposundan gelip gelmediğini kontrol etmeniz de başka bir önemli detaydır. Bununla alakalı olarak yatırımcıları dolandırabilmek adına kendi denetimlerini taklit eden birçok proje vakasına rastlanmıştır.

Bulgu Dökümü

Denetçiler, denetim sürecinde tespit ettiği hata ya da sorunları bulguların dökümü kısmında sınıflandırıp açıklamaktadır. Her bir bulgu, ne denli kritik olduğu, sözleşme ve kullanıcılar üzerindeki potansiyel etkileriyle beraber ayrıntılı bir şekilde raporda ifade edilmektedir.

Bulgular çoğunlukla “kritik”, “orta” ve “küçük” olarak sınıflandırılmaktadır. Kritik bulgular, her yatırımcının farkında olması gereken bulgulardır. Bu bulgular, proje ekibi tarafından ele alınmaması durumunda projeye yönelik zararlı etkiler gösterebilmektedir. Bu durum, çoğunlukla sözleşmenin proje ekibi ya da dış aktörlerin istismar edebileceği anlamına gelmektedir.

Özet Bölümü

Özel kısmı, akıllı sözleşme denetiminin kısa bir açıklamasını içermektedir. Temel sonuçları, analizleri, önerileri açık ve basit olarak özetlemektedir. Akıllı sözleşmenin içerisinde bulunduğu duruma ve denetçiler tarafından tespit edilen ana bulguların neler olduğuna yönelik genel bir tablo elde edebilmek için her zaman denetimin özet kısmını kontrol etmek gerekir.

Akıllı Sözleşme Denetim Hizmeti Nasıl Alınır?

Akıllı sözleşme denetim hizmeti alabilmek için bu alanda hizmet veren güvenilir firmaların tercih edilmesi gerekir. Bu alanda sunduğu hizmetlerle tanınan birkaç farklı firmaya rastlayabilmek mümkündür. CertiK ve ConsenSys Deligence gibi isimler, bu alanda hizmet veren öncü isimler arasında yer almaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir