Bitcoin Ajandası

Alchemy Pay (ACH Coin) Nedir? ACH Coin Ne İşe Yarar?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Alchemy Pay (ACH Coin) Nedir? ACH Coin Ne İşe Yarar?

Alchemy Pay (ACH Coin) Nedir? ACH Coin Ne İşe Yarar?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Kripto para piyasalarında neredeyse 1 yılı aşkın zamandır düşüş eğilimi gösteren Alchemy Pay, 2023 yılı itibariyle yüzde 470 değer kazandı. Böylelikle birçok yatırımcının dikkatini çekmeyi başaran proje, aynı zamanda merak konusu haline geldi.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde, ciddi bir yükseliş ivmesi yakalayan Alchemy Pay projesi ve ACH Coin hakkında merak edilen detaylardan bahsettik.

Alchemy Pay Projesi Nedir?

Alchemy Pay Projesi Nedir?
Alchemy Pay Projesi Nedir?

Alchemy Pay projesi, ACH Coin ile desteklenen, hibrit model kripto ve fiat ödeme sistemi olarak ifade edilmektedir. İlk olarak 2018 yılında temeli atılan bu proje, e-ticaret ödeme hizmetlerinde yaşanan problemleri çözüme kavuşturmak amacıyla geliştirilmiş bir blockchain projesidir.

DeFi odaklı olan Alchemy Pay projesi, merkezi olmayan bir ödeme aracı olarak faaliyet göstermektedir. Platform, bu amaç doğrultusunda hizmet verebilmek adına fiat para birimleriyle kripto paralar arasında bağlantı kurmaktadır. Bu bağlantı gerek alıcılara gerekse satıcılara yararlı olması amacıyla kurulmuştur.

Alchemy Pay projesi 4 ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlere şunlardır:

 • Ödeme
 • DeFi
 • Trust

Fiat para ve kripto ekosisteminden gelen kullanıcılar, platform dahilinde merkezi olmayan akıllı sözleşmeler, zincir içi analiz, ölçeklendirme çözümleri ve merkezi olmayan finans (DeFi) gibi olanaklar sunmaktadır. Bununla beraber projenin ekosistemi, çoklu para birimleriyle işlem yapma, eşler ve zincirler arası yapabilme olanağını hem fiat hem de kripto para birimleriyle gerçekleştirebilme imkanı sunmaktadır.

Bir tür ödeme aracı olarak faaliyet gösteren platform, günümüzün en popüler müzik platformlarından Shopify da dahil olmak üzere QFPay ve Aracadiler gibi büyük çaplı şirketlerle iş ortaklığı gerçekleştirmiştir. Şirketin kurumsal isimleri yanına çekmesi, analistlerin proje hakkındaki pozitif yorumlarına yol açmıştı.

ACH Coin Nedir? Ne İşe Yarar?

ACH Coin, Alchemy Pay projesinin yerel tokeni olarak ifade edilmektedir. Bir tür kripto para birimi olan ACH Coin, maksimum 10 milyar adet arzla sınırlandırılan, Ethereum blok zinciir üzerinde ERC-20 sözleşmesiyle inşa edilmiş bir varlıktır.

ACH Token, projenin yönetişim tokeni olma görevi üstlenmiştir. Bunun anlamıysa, token sahiplerinin platformun yönetimine dahil olabileceği ve alınacak kararlarda oy kullanabileceğidir. Bununla beraber yerel tokeni farklı amaçlarla da kullanabilmek mümkündür. ACH Coin kullanım alanlarını şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • ACH Token proje yetkilileri tarafından kullanıcıları teşvik etmek amacıyla kullanılmaktadır. Platform üzerinden ödeme yapan kullanıcılar bu tokenle ödüllendirilmektedir.
 • Anlaşmalı olan işletme ve kurumlarda ACH Coin ile ödeme yapabilmek, bunun karşılığında ürün ya da hizmet satın alabilmek mümkündür.
 • ACH, stake edebilme özelliğine sahip bir varlıktır. Token sahipleri varlıklarını belli bir süre için kilitleyerek ödül kazanabilmektedir.

ACH Coin Avantaj ve Dezavantajları

ACH Coin avantajları ve dezavantajları projeyle alakalı merak edilen konulardan bir diğeridir. Diğer birçok kripto para biriminde olduğu üzere ACH Token de sahiplerine çeşitli avantaj ve dezavantajlar sağlayabilmektedir.

Avantajları

 • Token sahipleri, Alchemy Pay aracılığıyla mobil cüzdan ve kart türünden saklama araçlarına para gönderebilme şansına sahiptir.
 • Platform, Shopify gibi dünyaca ünlü şirketler tarafından desteklenmektedir.
 • Topluluk üyeleri platform üzerinden gerçekleştirdiği harcamalarında ACH Token ile ödüllendirilmektedir.
 • Varlık transferi gibi işlemlerde ortaya çıkan gas ücretleri son derece düşüktür. Topluluk üyeleri yüksek ücretler ödemeden işlem yapma şansına sahiptir.

Dezavantajları

 • Hemen hemen bütün kripto para birimleri yüksek volatiliteye sahip olmasıyla bilinmektedir. Yüksek volatilite, varlığın değerinin daha geniş bir aralıkta dalgalanması anlamı taşır. Dolayısıyla Alchemy Pay, yüksek riske sahip bir varlık olarak nitelendirilmektedir.
 • ACH Token’in online cüzdanlarda tutulması, siber saldırı ihtimalini artıran bir faktördür. DeFi projelerine yönelik siber saldırı eylemleri son derece yaygındır. Bu dezavantajı ise varlığı bir donanım cüzdanına aktarmayla çözümlenebilir.

ACH Token Geleceği ve Yorumları

Alchemy Pay projesi, geniş bir iş ortağı ve sponsor ağına sahip olmasıyla bilinen bir projedir. Projenin yatırımcıları arasında kripto para sektörünün öncü isimlerinden olan Binance, OKX, Gemini, Huobi Global ve Polygon gibi kurumlar yer almaktadır. Bununla beraber şirket bazında Shopify, Samsung, Coinbase, a16z, Aldo ve Arcadiler gibi büyük çaplı kurum ve sermaye fonları da bulunmaktadır. Söz konusu isimlerin projenin arkasında yer alması, Alchemy Pay’e ne kadar çok güvenildiğini ve geleceğinin parlak olduğunu göstermektedir.  

ACH Coin Fiyatı

ACH Coin fiyatı da yine projeyle alakalı merak edilen konulardan bir diğeri olarak karşımıza çıkmaktadır. Coinmarketcap verilerine göre yazım esnasında (26 Nisan 2023) varlığın fiyatı 0,3518 dolar seviyesinden işlem görmektedir. Piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren gördüğü en yüksek seviye (ATH seviyesi) 6 Ağustos 2021 tarihinde ulaştığı 0,1975 dolar seviyesi olarak bilinmektedir. Diğer yandan yine Coinmarketcap verilerine göre en düşük seviyeyse (ATL seviyesi) 20 Temmuz 2021 tarihinde gerilediği 0,001338 dolar seviyesidir.

Tüm bunların dışında varlığın toplam ve maksimum arzı 10 milyar adetle sınırlı olurken, dolaşımdaki arz miktarıysa bugün itibariyle 6 milyon 140 milyar 831 bin 269 adettir.

ACH Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

ACH, son dönemlerin popüler projesi olan Alchemy Pay’in kalbinde yer alan akıllı sözleşmeli bir varlıktır. ACH Coin satın almak için bu varlığı listeleyen kripto para borsalarında hesap oluşturmak gerekir. ACH listeleyen borsalardan bazılarıysa şunlardır:

 • Binance
 • Coinbase Exchange
 • KuCoin
 • Bithumb
 • Kraken
 • Binance.US
 • MKX
 • Coinone
 • LATOKEN
 • HitBTC
 • PancakeSwap

Söz konusu bu borsalar, kripto para sektörünün en güvenilir platformları arasında yer almaktadır. Dolayısıyla bu borsalardan herhangi birinde hesap oluşturan yatırımcılar, uygun pariteden para yatırdığında ACH satın alım emri oluşturarak bu varlığa sahip olabilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir