Bitcoin Ajandası

Algoritmik Stabilcoin’lere Yasak Yolda: ABD Meclisi Harekete Geçti!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Algoritmik Stabilcoin’lere Yasak Yolda: ABD Meclisi Harekete Geçti!

Algoritmik Stabilcoin’lere Yasak Yolda: ABD Meclisi Harekete Geçti!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

ABD Temsilciler Meclisi’nin stabilcoin mevzuatıyla alakalı çalışmalar yürüttüğü ortaya çıktı. Elde edilen bilgilere göre mevzuatın yasalaşması halinde algoritmik stabilcoin’lere 2 yıl boyunca yasak getirilecek. Kripto piyasalarının en popüler stabilcoin’leri USDT, USDC ve BUSD gibi varlıklar bu yasadan muaf tutulacak.

ABD’de meclisin çalışma yürüttüğü yasa tasarısı hakkında detaylar ortaya çıkmaya başladı. Sabit coinlerle alakalı yürütülen bu yasa tasarısıyla alakalı ulaşılan taslağa göre, algoritmik stablecoin’ler için 2 yıl yasak getirilecek. Bununla beraber mevcut taslağa göre, içsel açıdan teminatlandırılmış stabilcoin oluşturmak ya da bunları ihraç etmek yasa dışı faaliyet olarak kabul edilecek.

Algoritmik Stabilcoin Yasa Tasarısı Oylamaya Sunulacak

Algoritmik Stabilcoin Yasa Tasarısı Oylamaya Sunulacak
Algoritmik Stabilcoin Yasa Tasarısı Oylamaya Sunulacak

Yasa tasarısının önümüzdeki hafta mecliste oylamaya sunulacağı elde edilen bilgiler arasında yer alırken, henüz kesin bir tarih bilinmiyor.

Temsilciler Meclisi Üyesi Patrick McHenry katıldığı bir canlı oturumda konuyla alakalı olarak açıklamalarda bulundu. Bahsi geçen yasa tasarısının 2022 yılı içerisinde sunulmasının beklendiğini dile getiren McHenry, bu denli büyük ve önemli bir konu üzerinde yasama yapmanın zaman aldığından bahsetti.

Stabilcoin’ler Amerika Birleşik Devletleri’nde son birkaç yılın en önemli tartışma konularından biri olarak karşımıza çıkıyor. Hatırlanacağı üzere daha öncesinde USDT ihraççısı Tether ve kardeş şirketi Bitfinex’e karşı dava açılmış ve anlaşmayla neticelenmişti. Tartışmalar bununla da sınırlı kalmazken piyasalarda yaşanan büyük çöküşün sonrasında, bu duruma neden olan stabilcoin UST ile yeni bir perde daha aralandı. Bu kez de algoritmik stabilcoin’ler ABD’de politika yapıcıların radarına girdi.  

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir