Bitcoin Ajandası

Alınıp Satılan NFT’ler Hangileri?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Alınıp Satılan NFT’ler Hangileri?

Alınıp Satılan NFT’ler Hangileri?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

2020 yılı itibariyle alınıp satılan NFT’ler büyük bir yayılma ivmesi yakaladı. NFT ortamında ne alınır ve ne satılır, sorusunu cevaplamanın yanında öne çıkan alım satımlardan da bahsetmeye çalışacağız.

NFT’de alım satımı yapılan şeylerden bahsederken NFT ile ilgili genel bilgileri de paylaşmayı yararlı görüyoruz. Alınıp satılan NFT’ler konumuza başlayalım…

Alınıp Satılan NFT’ler ve NFT Yatırımları

Alınıp satılan NFT’ler ve NFT Yatırımları
Alınıp satılan NFT’ler ve NFT Yatırımları

NFT platformu içinde her şeyin ticaretinin yapılması mümkündür. Yeter ki dijital dünyanın içinde NFT haline getirilmiş olsun. Bir sosyal medya gönderisi, saçma bulunabilecek bir video ve gerçek hayatta da değerli olan bir sanat eserinin dijitalleştirilmiş hali, alınıp satılan NFT’ler içinde yer alır.

NFT ortamında dijital özellik kazanmış her şeyin ticaretinin yapılması, bu ortama karşı oluşan ilgiyi de artırabilmektedir. Fakat heyecanla çıkılan yatırım girişimlerinin karşılaşabileceği risk ve tehlikeler de söz konusudur.

Sanatçı Beeple’in kolaj çalışmasının açık artırma sonucunda 70 milyon dolara yakın bir değerle satılması ve Twitter’in CEO’su Jack Dorsey’in tweetini 2,9 milyar dolar gibi bir meblağ ile satması NFT ortamında öne çıkan satışlar arasında bulunmaktadır.

Peki NFT yatırım yapmak için uygun bir mecra mıdır? Şimdi bu soruya cevap aramaya çalışalım…

NFT Yatırıma Uygun mu?

Yazılarımızda bir yatırım önerisinde bulunmuyor, aksine yatırım için yola çıkarken dikkatli olunması gerektiğini vurgulamaya çalışıyoruz. Bu dikkati ve yatırım öncesi araştırmayı öne alarak NFT platformundaki alım satımlarla ilgili öne çıkan durumları paylaşmak isteriz.

Geleneksel sanat yatırımlarının kısa vadede sonuç vermesi beklenmeyeceği ve kâr garantisinin mümkün olmaması durumu NFT ortamında da geçerlidir.

Her ne kadar NFT ortamı saçma sayılabilecek objelerin dijitalleştirilmesi sonucu satışlara açık olmasıyla bilinse de sanat eserlerinin de dijital olarak alınıp satıldığı unutulmamalıdır.

Geleneksel müzayedelerde alınan eserlerin, çok kısa süre içinde kâr getirisi olmayacağı gibi NFT ortamında da bu durumun varlığından bahsedebiliriz.

NFT Alım Satımı Yaparken

NFT platformu içinde tahmin edilemeyecek türden nesnelerin dijitalleştirilmiş haliyle karşılaşmak artık çok da şaşırtıcı gelmiyor. Alım satım çılgınlığının dijital ortam içinde de değerlendirilmesi esasına dayanan NFT’de alım satım yaparken nasıl bir yol izlemeli, nelere dikkat edilmelidir?

NFT’ye dahil olan ünlü sanatçılar, yapılan yüklü satışlar NFT ortamının çekiciliğini artıracak türdendir. Bu durumlardan haberdar olan yatırımcı adayları, NFT ortamına giriş yaparak bir an önce alım satıma başlamak isteyebilirler.

NFT, aynı zamanda sebep olduğu heyecanla yatırımcı çekmesiyle bilinir. Ancak burada NFT kullanmaya başlayacakların çok dikkatli olması gerekir.  NFT’de heyecanların dizginlenerek alım satımın yapılmasına özen gösterilmelidir. Düşünmeden yapılan bir alımın, satış kısmı çok zorlu olabilir.

NFT ve Kripto Para Girişimleri

NFT’nin yaygınlaşmasıyla konuyu açıklarken kripto para üzerinden örnekler verildiğini gördük. Kripto paraların kullandığı teknik altyapının NFT’de de olması bu durumu beraberinde getirirken NFT ile kripto paraların çalışma amacının farklı olduğunu belirtmeliyiz.

NFT, bir satış platformudur ve pek çok dijital girişim bu platform içinde pazar yeri açarak alım satım yapmaya çalışır. Bir nesnenin dijital halinin alım satımının yapılması üzerine dayanan NFT, bir çeşit sanat müzayedesi gibi de algılanabilir.

Açık artırmaların yoğun olarak görüldüğü NFT ile anlık değer değişimlerine tabi olan kripto paraları kıyaslamak bizi doğru sonuca götürmeyecektir.

Ünlülerin NFT’ye Girmesinin Sonuçları

Ünlülerin NFT’ye Girmesinin Sonuçları
Ünlülerin NFT’ye Girmesinin Sonuçları

Birçok ünlü ismin NFT içinde olması alınıp satılan NFT’ler üzerinde etkili olabildiği gibi platforma yeni katılımcıların girişine de neden olabilmektedir.

Dijital dünyanın kârlılık durumundan kendi sanatları için yararlanmak isteyen sanatçılar, alınıp satılan NFT’ler konusunda eserleriyle sahneden olabilmektedir.

Ünlü bir sanatçının ya da kişinin NFT pazar yerlerinde aktif olması, platformun dışında olan ancak bu ortama merak edenler üzerinde heyecana neden olup ve güven oluşmasını sağlayabilir. Ancak az önce de bahsettiğimiz heyecanın NFT platformundaki olumsuz etkileri göz önüne alınarak hareket edilmelidir.

Ünlü bir ismin NFT’de olması, yatırımcının stratejisini belirlemede etkin rol oynarsa yapılan ‘yatırımın olumlu sonuç verme garantisi’ diye bir durum ortaya çıkmayacaktır. Başta bu düşünülerek izlenecek yol belirlenmelidir.

NFT Yaygınlaşma Sebebi

NFT’lerin özellikle son 1 yıl içindeki yaygınlığının sebebinde ünlü isimlerin bu platform içinde gerçekleştirdikleri satışlar etkin olmuştur. Salgın sürecinden geçen dünyada dijital ortamlara olan meraktan hissesini alan NFT, yaygınlaşma başarısını göstermiştir.

Bir alışveriş çılgınlığı ve sahip olma arzusu üzerine dayandığı izlenimi veren NFT ortamında ileriki dönemde taşınmazların satışının da gündeme gelebileceği tahmin ediliyor.

Hisse senedi mantığının dijital dünya üzerindeki etkisi gibi algılanabilecek NFT platformu, gelecek içinde nasıl bir görünüm kazanacak, şimdiden bir şey söylemek yanıltıcı olacaktır.

Her Şeyin NFT Olma İhtimali

Dijital özelliğe sahip olan her nesnenin NFT ortamında ticari bir ürün görünümüne sahip olabilmesi, NFT’deki alım satım üzerinde büyük bir etki sahibidir.

Alınıp satılan NFT’lerin içinde bulunan nesneler arasında bir sosyal medya gönderisi, manasız bulunabilecek bir video ya da sanat eseri yer alabiliyor. Bu durum da NFT ortamına olan ilgiyi belirleyebiliyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir