Bitcoin Ajandası

Alış ve Satış Emirleri Neden Geç Gerçekleşir
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Alış ve Satış Emirleri Neden Geç Gerçekleşir?

Alış ve Satış Emirleri Neden Geç Gerçekleşir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Alış ve Satış Emirleri Neden Geç Gerçekleşir? İlk kripto para birimi olan bitcoine yapılan yatırımların giderek artması, bitcoinin değerindeki artış ve kişilerin sağladığı kazanç arttıkça, kripto para birimleri daha çok gündeme gelmeye başlamıştır. Bitocinin sahip olduğu merkeziyetsizlik ve şeffaf hizmet anlayışı, ülke ekonomilerinin kötüye gidişi ve klasik finans yöntemlerine olan güvensizliğe karşılık bir güven oluşturmuştur. Bitcoinin kısa zaman içinde yakaladığı başarı ivmesinin neticesinde, birçok farklı kripto para birimi geliştirilmiştir. Bu kripto para birimlerinin bazıları piyasadaki varlığını devam ettirirken, bazıları devamlılığını koruyamayarak ortadan kalmıştır.

Alış ve Satış Emirleri Neden Geç Gerçekleşir?

Alış ve Satış Emirleri Neden Geç Gerçekleşir
Alış ve Satış Emirleri Neden Geç Gerçekleşir

Alış ve Satış Emirleri Neden Geç Gerçekleşir? Kripto para birimleri birbirinden farklı özelliklere sahip olsa da, temelde kullanıcılara benzer hizmetler sunulmaktadır. Kişiler kripto para birimleri ile alım, satım, ödeme veya takas işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu işlemlerin her biri farklı adımlardan oluşmaktadır. Kullanıcıların bu işlemleri gerçekleştirebilmeleri için öncelikli olarak bir kritp para birimine sahip olmaları gerekmektedir. Bunun da iki yolu vardır.

Bunlardan birincisi, kripto para borsa platformlarına kayıt olarak, kripto para satın alınmasıdır. Bu aşamada, kullanıcıların her anlamda iyi bir hizmet sunan kripto para borsası platformu seçmeleri önerilmektedir. Aksi halde kötüye kullanım ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Güvenlik açığının bulunmadığı bir kripto para borsası platformu seçilip kayıt olunmasının ardından, kişiler kendilerine özel bir dijital cüzdan oluşturmaktadırlar. Bu sanal cüzdanlara bir miktar gerçek para yüklemesi yaparak kripto para birimleri atın alınabilmektedir. Cüzdanlar kişiye özel, şifreli ve kripto paraları saklamak ya da depolamak için kullanılmaktadır. Bu sebeple cüzdan şifrelerini unutmamak ve kimseyle paylaşmamak son derece önemli bir konudur.

Kripto para birimlerine sahip olabilmek için bir diğer yol, kripto para madenciliği yapmak olacaktır. Madencilik işlemi, bilinen madencilik yöntemlerinden farklı olarak gerçekleştirilmektedir. Her iki madencilik çeşidinin ortak noktası ise, değerli bir varlığın kazılarak çıkarılması olmaktadır. Ancak, madencilik işlemi her kripto para birimi için geçerli değildir. Bu sebeple, buna izin veren bir kripto para seçmek yeterli olacaktır. Madencilik işlemi, kripto para birimlerinin matematiksel formüller ile şifrelenmesi ve bu şifrelerin çözülmesi işlemine dayanmaktadır.

Kişiler bunun sonucu olarak, kripto para birimlerini ödül olarak kazanmaktadırlar. Kripto para madenciliği yapabilmek için kişilerin, ekipman anlamında bir donanıma sahip olmaları gerekmektedir. Bunlar, bilgisayar kasası veya ekran kartları olabilmektedir. Ya da, madencilik havuzlarına dahil olarak kripto para sahibi olunabilmektedir. Burada kazanılan kripto para birimleri, havuzda yer alan kullanıcılar arasında eşit olarak paylaştırılmaktadır.

Kripto para birimlerinin alım, satım veya takas işlemlerinin gerçekleştirilmesi, yine bu kripto para borsası platformları aracılığı ile gerçekleşmektedir. Bu platformlarda, kullanıcılar satmak istedikleri veya almak istedikleri kripto para miktarı ve değerine göre bir alış veya satış emri vermektedir. Bu alım veya satım fiyatı kullanıcı tarafından belirlenmektedir. Dolayısı ile kripto paraların değerleri arz ve talep doğrultusunda gerçeklik göstermektedir. Kişi belirlediği değerden bir alış veya satım emri sunar. Aynı değer ile eşleşen bir alış veya satış emrinin olması durumunda, istenilen işlem onaylanmaktadır. Ancak bu işlemlerde zaman zaman gecikmeler yaşanabilmektedir.

Kripto para borsalarındaki alış ve satım emri sayfasında verilen alış ya da satış emirleri, kullanıcıların belirlediği fiyatlara karşılık bulmuyor ise açık pozisyonda bekletilmeye devam etmektedir. Alış veya satış emirlerinin gecikmesinin durumu da tam olarak budur. Uygun veya istenilen değerlerdeki eşleşme gerçekleşene kadar emirlerin tamamlanması ve onaylanması gecikmektedir. Eğer ki kullanıcılar alış veya satış işlemlerinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini istiyorlarsa, kolay alış ve satış sayfasını kullanarak veya alış veya satış miktarını fiyat olarak karşılayan bir emir bulmaları gerekmektedir.

Alış ve Satış Emirleri Nasıl Yapılır?

Alış ve Satış Emirleri Nasıl Yapılır?
Alış ve Satış Emirleri Nasıl Yapılır?

Alış ve Satış Emirleri Nasıl Yapılır? Kullanıcıların alış ve satış emri verebilmeleri için, borsa alış ve satış emirlerine tam olarak hakim olmaları gerekmektedir. Aksi halde yanlış bir işlem gerçekleştirilebilmektedir. Ya da kullanıcılar kripto para birimlerinin değerlerine dair iyi bir bilgi sahibi olmadıklarında, sahip oldukları kripto para birimlerini çok uygun fiyatlar ile satabilmektedirler. Bu sebeple, konu hakkında yeterince bilgi sahibi olunduğunda bu işlemlerin gerçekleştirilmesi en doğru yol olacaktır. Kişiler, bağlı oldukları kripto para borsası platformu aracılığı ile alış veya satış işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Alım, satım işlemleri kullanıcıların istemeleri durumunda kolay alış satış sayfasında gerçekleştirilebilmektedir. Burada, sadeleştirilmiş ve oldukça basit bir ara yüz bulunmaktadır. Dolayısı ile anlaşılması ve işlem gerçekleştirilmesi kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Kolay alış işlemleri, sistemde bulunan en uygun fiyatlı emirden başlanarak, tamamlanana kadar devam etmektedir. Bu sebeple, kolay alış veya satış işlemleri güncel değerin üstünde veya altında değerlerden işlem görebilmektedir. Yani fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Kolay Satış işlemleri gerçekleştirilirken ise, sistemde bulunan en yüksek değere sahip emirlerden başlanmaktadır. Sonrasında ise aynı alış emirlerinde olduğu gibi, her satış emri tamamlanana kadar bu durum devam etmektedir.

Kolay satış ile gerçekleştirilen satış işlemleri, güncel değerin üstünde veya altında işlem görebilmektedir. Özellikle belirlenen bir fiyattan alış veya satış işleminin yapılabilmesi için, bunun gelişmiş alış satış sayfası aracılığı ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu sayede, kullanıcılar istedikleri fiyatlardan kripto para birimlerini alıp satabilmektedirler.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir