Bitcoin Ajandası

Ankr Coin (ANKR) Nedir? Nasıl Çalışır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. NFT/Token
 4. »
 5. Ankr Coin (ANKR) Nedir? Nasıl Çalışır?

Ankr Coin (ANKR) Nedir? Nasıl Çalışır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Web teknolojisi yeni bir çağa yavaş yavaş giriş yaparken, günümüzde birçok platform kripto para sektörünün daha çok benimsenmesini sağlamak amacıyla Web3 altyapısı kullanılıyor. Ankr Coin de bu anlamda faaliyet gösteren platformlardan biri olarak ifade edilebiliyor. Her ne kadar bu anlamda sıklıkla kullanılan bir platform olsa da pek çok yatırımcının henüz keşfedemediği Ankr bir soru işareti olarak karşımıza çıkıyor.

Bitcoin Ajandası olarak bu yazımızda Ankr platformunun ne işe yaradığı, nasıl kullanıldığı, yerel tokeninin ne olduğu gibi konuları kısaca açıklamaya çalışacağız.

Ankr Coin Nedir?

Ankr Coin Nedir?
Ankr Coin Nedir?

Ankr Coin (ANKR) blockchain ekosisteminde yer alan bireylerin, işletmelerin ya da katılımcıların engellerini minimuma indirgeyebilmek adına geliştirilmiş olan bir çeşit blockchain bulut altyapısı olarak tanımlanır. Blockchain düğümlerinin konuşlandırılması açısından ilk hizmet düğümü platformu olarak da ifade edilebilen Ankr, yerel tokeni sayesinde herhangi bir düğümü ortadan kaldırabilmek adına altyapıyı uygun fiyatlı ve küresel olarak hızlı bir şekilde dağıtabilmek mümkündür.

Ankr platformu sayesinde veri merkezi sahiplerinin atıl kaynaklar aracılığıyla pasif gelir elde edebilmesi de mümkündür.  Bu durum bilgi işlem gücünün, son kullanıcılar açısından bir takım temel faydalar ya da avantajlarla beraber kullanıcılar tarafından çok daha uygun fiyatlı olarak kullanılmasını mümkün kılar.

Ankr Coin Kim Tarafından Kuruldu? Tarihçesi

Ankr Coin ilk etapta Dağıtılmış Bulut bilgi İşlem Ağı olarak piyasalara sürülmüş olan bir projedir. Bu şekilde faaliyet göstermeye başladığındaki amacı, tek bir bulut bilgi işlemcisine güvenmek yerine, bulut bilişim adına boş makine ağından gelen yoğun kapasitenin kullanılmasıydı. Geliştirici ekip o dönemden bu yana blockchain’lerin katılımını, kullanımını ve geliştirilmesini herkes adına daha kolay bir hale getirebilmek için ufkunu genişletti.

Ankr platformunun kurucusu Chandler Song’tur. 2017 yılında kurulmuş olan bu platform, dApp’ler kurup, düğümleri bünyesinde bulundurarak ya da stake ederek blockchain verimliliğinin artırmayı hedefleyen bir Web 3.0 altyapısıdır. Ayrıca DeFi platformu olarak da nitelendirilebilen Ankr, Ethereum üzerine inşa edilmiş bir token projesidir.

Ankr platformunun arkasında projenin kurucusu olan Chandler Song’un yanı sıra Ryan Sang ve Stanley Wu gibi isimler de yer alıyor. Geliştirici ekip proje kapsamında gerçekleştirilen ilk token satışının yaklaşık bir hafta sonrasında 18.7 milyor dolar topladı. 15.9 milyon dolar ön satışlardan gelirken, halka açık satışlardansa 2,75 milyon dolar gelir sağlandı. 10 milyarlık tokenin 3.5 milyarı toplamda dağıtılmış oldu.

Söz konusu bu platform, merkeziyetsiz, kullanıcılar açısından güvenli sistemler, protokoller ve uygulamalar içeren dağıtık defter teknolojisine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu projenin ana fikri, kullanıcı ve ağ katılımcılarına veriler açısından sahiplik ya da kontrol sunarak merkezi otoritelere ve aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

2019 yılında ana ağının piyasaya sunulmasından sonra projenin geliştirme ekibi tarafından STKR isimli bir protokole start verildi. STKR, ağ kullanıcılarının yatırılan stake bakiyesinde gelecek kazançları temsil eden karşılığında aETH ile Ethereum hissesine müsaade eder. Ağ katılımcıları bu protokol üzerinden staking yaptıkları için ödül kazanma şansı elde edebiliyor.

Ankr Platformu Nasıl Çalışır?

Ankr Coin platformunun birkaç çalışma prensibi bulunur:

 • Bunlardan biri düğüm yapısıdır. Ankr Coin her kullanıcı için nir node’u sıfırdan başlatmak ya da bir node üzerinde doğrulama sürecinde yer almak adına ihtiyaç duyulan kaynaklara ya da teknik kapasiteye sahip olmadığını kabul eder.
 • Çalışma prensiplerinden bir diğeri Proof of Staye yani bahis kanıtıdır. Ankr, Bifrost, Tron ve Kusama gibi çeşitli blok zincirleri üzerinden kişi ya da geliştiriciler için zincirin yüm verilerinin depolandığı bir düğüme start verme sürecini kolaylaştırabilir.
 • Bir diğer çalışma prensibiyse StakeFi’dir. Bu prensiple protokol, çeşitli blok zincirlerinde tokenleri paylaştırmak isteyen kişiler için işe alım sürecini kolaylaştırır ve bununla beraber işlemlerin doğrulanmasına yardımcı olur.

ANKR Token

ANKR token, Ankr platformunun yerel tokenidir. Değişken işlevlere sahip olan bu token, pek çok farklı borsada işlem görür. Örneğin;

 • Binance
 • Coinbase
 • Gate.io
 • KuCoin
 • Kraken
 • ByBit
 • Gemini
 • Huobi Global ANKR Token’in işlem gördüğü en büyük borsalar arasında yer alır.

Bulut bilişim sağlayıcıları, ilk olarak platformda az kullanılan donanımları kiraladıkları için tazmin edilir. ANKR Token düğüm dağıtımı ve uygulama programlama arayüzü hizmetleri sunan bazı ürünlerde ödeme yapmak amacıyla kullanılır. Bunların yanı sıra kullanıcıların yönetimde söz hakkına sahip olması da yine bu tokenin sahipliğine bağlıdır.

Ankr Coin, diğer pek çok kripto para birimi gibi mevcut dolaşımdaki 8,16 milyarlık token arzıyla en fazla 10 milyarlık token arzına sahiptir.

ANKR’a Neden Yatırım Yapılmalıdır?

ANKR Tokeni için Coinbase gibi katı kuralları olan ve piyasanın en büyük borsaları arasında yer alan bir platform üzerinden örnek gösterebiliriz.

Coinbase listelemesi ANKR tokeni için önemli bir kanıt olarak değerlendirilebilir. Dijital bir tok olarak gücünü kanıtlayan bu durum, aynı zamanda onu kripto piyasalarında güvenli bir yatırım aracı olarak gösterebiliyor.

Bu tokenin geleceğiyle alakalı olarak uzmanlar tarafından yapılan pek çok farklı yorum ve tahmin bulabilmek mümkündür. DigitalCoin, Capital ve Walletinvestor gibi dünyaca ünlü şirketlerin yorumlarına bakacak olursak ANKR son derece umur vadeden bir geleceğe sahip gibi görünüyor.

ANKR Token’in iyi bir yatırım olup olmadığı konusundaysa risk kripto para piyasalarında her zaman için var olan olumsuz bir faktördür. Buna karşın pek çok yatırımcı ve topluluk üyeleri, gelecekte yatırımcılarına iyi bir kazanç sağlayacağını düşünüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir