Bitcoin Ajandası

APENFT Projesi Nedir? NFT Coin Ne İşe Yarar?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. APENFT Projesi Nedir? NFT Coin Ne İşe Yarar?

APENFT Projesi Nedir? NFT Coin Ne İşe Yarar?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

APENFT projesi GameFi, NFT ve metaverse türünden ürünlerin çok zincirli olarak alınıp satılması ya da taka edilmesi gibi işlemlerine imkân sağlayan bir blok zinciri projesi olarak ifade edilir. Kullanıcılarına çeşitli avantajlar sağlayan APENFT projesi, günümüzde birçok kripto para meraklısı açısından soru işaretidir.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde, kripto sektöründe ilgi çeken APENFT projesi, NFT Coin’in ne işe yaradığı, nereden temin edilebileceği gibi merak edilen sorulardan ve projenin detaylarından bahsettik.  

APENFT Projesi Nedir?

APENFT Projesi Nedir?
APENFT Projesi Nedir?

APENFT projesi, TRON, Ethereum, Heco ve Binance Chain gibi blok zincirleri üzerinde faaliyet gösteren bir platformdur. Bu platform, sahip olduğu çok zincirli yapısı sayesinde kripto para birimlerinin zincirler arası ticaretine imkân tanımaktadır. Bu doğrultuda APENFT projesi; NFT, metaverse ve GameFi türünden blok zinciri ürünlerinin alınıp satılması gibi işlemlerine olanak sağlamaktadır. Projenin en önemli amacıysa, güzel sanatlar ve NFT dünyası arasında bir köprü oluşturmaktır.

Diğer yandan APENFT projesi, yüksek kalitedeki eserleri NFT’ye dönüştürme konusunda da olanak sağlayan bir proje olarak bilinir. APENFT, sağladığı bu ayrıcalık sayesinde sanat alanına daha demokratik ve merkeziyetsizlik sunmayı amaçlamaktadır. Projenin geliştirici ekibi, alanında en başarılı sanatçıların en az yarısının önümüzdeki 10 yıl içerisinde blok zincirine kayıtlı NFT eserlerine sahip olacağına inanmaktadır. Dolayısıyla bunun için gerekli olan zemini hazırlayabilmek adına APNFT projesini geliştirmiştir.

APENFT Projesi Ne Vadediyor?

APENFT, temelde pek çok farklı blok zinciri ürünü açısından bir tür ticaret platformu olarak da tanımlanabilir. Bu platform dahilinde kullanıcılar alaturka ya da dijital sanat eserlerini NFT şeklinde satın alabilme imkanına sahiptir. Şimdilerde APE NFT pazarı, Andy Warhol, Beeple, Pablo Picasso ve FEWOCİOUS gibi önemli isimlerin sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Bunların yanı sıra projenin ekosistemi, sanatçıların alaturka sanat eserlerinin NFT’ye dönüştürülmüş bir halde pazara kazandırılmasına imkân sağlıyor. Bu durum ise, ERC-721 ve TRC-721 kontratıyla gerçekleştirilmektedir. APENFT projesinin söz konusu kontratlarla oluşturulan bir Genesis NFT koleksiyonu da bulunmaktadır.

Bahsi geçen bu kontratlar, TRON ve Ethereum ağının NFT gibi eşi benzeri olmayan varlıklar oluşturabilmesi adına piyasaya sürülen akıllı sözleşmelerdir. Bu durumda topluluk üyeleri, APENFT ekosistemi dahilinde birden fazla ağ seçimi yapabilme şansına sahiptir. Bu esnada protokol üzerinde oluşturulan bütün NFT’ler, BTSF’yi, başka bir deyişle BitTorent Dosya Sistemi kullanır. BTSF, NFT verilerinin merkezi olmayacak şekilde blok zincirinde saklanmasını sağlamaktadır. Bunlara ek olarak APENFT projesi TronWallet kullanmaktadır. Böylelikle topluluk üyelerinin ekosistemde gerçekleştirdiği işlem ücretleri minimum düzeyde tutulabilmektedir.

NFT Coin Nedir? Ne İşe Yarar?

NFT Coin, APENFT projesinin kripto para birimi olarak tanımlanır. Söz konusu olan bu kripto para birimi, pazar içerisinde ve genel protokolde çeşitli kullanım durumlarına sahip olmasıyla bilinir. Kullanım alanlarının başındaysa yönetişim gelir.

Topluluk üyeleri, NFT Coin aracılığıyla APENFT’ye ait koleksiyonların yönetimi, sergilenmesi ve dağıtımıyla alakalı olarak söz hakkına sahiptir. Ayrıca sanal müze içerisinde hangi koleksiyonlara yer verileceği gibi konularda da yönetime katılabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra NFT Coin, TRON ve Ethereum türünden blok zinciri ekosistemlerinin büyüyüp gelişmesine katkı sağlamayı mümkün kılan bir kripto para birimidir. Bu türden ağlarda yatırımcılar ya da topluluk üyeleri, merkezi olmayan finansın avantajlarından yararlanabilme şansına da sahiptir. Buna göre NFT Coin sahibi olan topluluk üyeleri, ilgili DeFi airdrop ve madenciliğine start verebilmek için anlaşmalı ağlardan faydalanabilmektedir. Bu esnada projenin yerel tokeni, APENFT’te dahil olan BTC, ETH TRX ve farklı tokenlere sahip olanlar için ödül varlığı olarak da hizmet vermektedir.

NFT Coin Fiyatı ve Toplam Arzı

APENFT projesiyle alakalı merak edilen konulardan bir diğeri de NFT Coin fiyatı, toplam ve maksimum arzı gibi konulardır.

NFT Coin fiyatından bahsetmemiz gerekirse; Coinmarketcap verilerine göre NFT Coin fiyatı yazım esnasında (28 Ekim 2022) 0,000000632 dolar seviyesinden işlem görüyor. Son dönemlerde ciddi bir değer kaybıyla karşı karşıya olan NFT Coin’in önümüzdeki günlerde nasıl bir performans sergileyeceğiyse merak konusu. Diğer yandan NFT Coin fiyatında tüm zamanların en yüksek seviyesi geçtiğimiz yıl ulaştığı 0,00000764 dolar seviyesi olurken, en düşük seviyesiyse yaklaşık olarak 1 ay öncesinde gördüğü 0,0000004912 dolar seviyesidir.

Yine Coinmarketcap verilerine göre NFT Coin toplam arzı ve maksimum arzı 999.990.000.000.000 adet olarak bilinirken, dolaşımdaki arz miktarıysa 277.080.562.500.000 NFT olarak biliniyor.

NFT Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Proje ve yerel tokeniyle alakalı merak edilen bir diğer konu da NFT Coin’in nereden ve nasıl satın alınacağıdır. Projeyle ilgilenen ve yatırım yapmak isteyen kripto para meraklılarının NFT Coin listeleyen borsaları tercih etmesi gerekir. Bu borsalardan birkaçına örnek göstermemiz gerekirse;

 • Huobi Global
 • Gate.io
 • KuCoin
 • Poloniex
 • Bithumb
 • UniSwap
 • Sun.io
 • OKX
 • Coinone
 • BKEX
 • Bybit
 • CoinEx
 • MEXC bu borsalardan bazılarıdır.

Bahsi geçen tüm kripto para borsaları piyasadaki en güvenilir platformlar arasında yer alır. Dolayısıyla bu borsalardan herhangi birinde rahatlıkla hesap oluşturabilmek mümkündür. Hesap oluşturan ve kimlik doğrulaması gerçekleştiren yatırımcılar hesabına doğru pariteden para yatırdığında kolaylıkla NFT Coin satın alım emri oluşturabilmektedir. Üstelik satın aldığı bu varlığı hesap cüzdanında muhafaza edebilme şansına da sahiptir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir