Bitcoin Ajandası

API3 Coin Nedir
 1. Anasayfa
 2. »
 3. NFT/Token
 4. »
 5. API3 Coin Nedir? Ne İşe Yarar?

API3 Coin Nedir? Ne İşe Yarar?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

API3 Coin projesi, zincir dışı verilere ulaşabilmek adına geliştirilmiş bir projedir. Yeni nesil bir teknoloji olarak da ifade edebilmenin mümkün olduğu bu proje, kripto endüstrisindeki en başarılı 5 blok zinciri projesinden biri olarak kabul edilmektedir.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde API projesi ve projenin yerel tokeni API3 hakkında merak edilenler detaylardan bahsettik.

API Projesi Nedir?

API Projesi Nedir
API Projesi Nedir?

API3, temelde API’lerle beraber Web3 ve dApp’leri desteklemek üzerine faaliyet gösteren bir Pazar olarak bilinmektedir. Bu pazar Ethereum ağı üzerinde faaliyet gösterirken, aynı zamanda blok zinciri teknolojisinden faydalanmaktadır.

API3 projesinin en önemli hedefi, API’lerin merkezi olmayan versiyonlarının oluşturulması, yönetilmesi ve paraya dönüştürülmesine olanak sağlamaktır. Blok zinciri teknolojisi, merkezi olmayan finanstan (DeFi) tedarik zinciri yönetimine kadar ekonomide her zaman olduğundan daha büyük bir rol üstleniyor.   

API3 projesinin en çok dikkat çeken özelliklerinden biri, blok zinciri teknolojisinin kendisinde ortaya çıkan bazı problemleri nasıl çözüme ulaştırdığıdır. API’ler, blok zincirinde zincir dışındaki verilere ulaşım imkânı sağladığından son derece önemlidir.

API3 Coin Nedir?

API3 Coin, geleneksel API’leri blockchain ekosistemine bağlama amacı taşıyan bu projeye güç sağlayan kripto para birimidir. Ethereum tabanlı olan API3 Token’i, API3 DAO’yu (merkezi olmayan özek kuruluş) yönetebilmek ve projeyle alakalı kararlarda oy kullanabilmek için kullanılmaktadır. dAPI’ler, aracılardan faydalanan diğer çözümlere kıyasla çok daha güvenli ve uygun maliyetlere sahip olmasıyla bilinmektedir.

Projenin yerel tokeni, birinci taraf oracle’larla beraber verileri doğru bir şekilde sağlamanın yanında API sağlayıcılarını şüpheli üçüncü taraflardan korumak adına güvenilir olabilir. Bu işlemin merkezinde yer alan kripto varlık API3 Token’dir. Bu varlığı pek çok farklı alanda kullanabilmek mümkün olurken, bu alanlardan bazıları şunlardır:

 • dApp’lere abonelik ücretlerinin ödenmesinde,
 • Geliştiriciler için API’leri sağlayan Airnode’lara erişim sağlanmasında,
 • Merkeziyetsiz ağların geliştirilmesi ve değerlendirilmesi için yapılacak olan değişikliklerde fikir beyanı için kullanılabilir.

API3 Token Geleceği Hakkında Yorumlar

Kripto endüstrisinde API3 projesi, en başarılı 5 blockchain oracle projesinden biri olarak değerlendiriliyor. Pantera Capital, CoinFund, Accomplice, Hashed ve Digital Currency Group’un ön plana çıktığı 3 milyon dolar değerinde yatırım alan bu proje, geleceği konusunda önemli bir potansiyel taşıyor.

Projenin geliştirici ekibine göre Honeycomb çözümü, Chainlink’in açık kaynaklı oracle yazılımında çalışan bir katman işlevi üstleniyor. Fakat sonunda bu yaklaşımın sınırlarına ulaştığını düşünen ekip, projede ilerlemenin ve farklı bir çözüm sunulmasının gerektiğine karar verdi. Projenin kurucu ortaklarından Burak Benligiray konuyla alakalı yaptığı açıklamada mevcut oracle ekosisteminin sadece oracle’ları ve dApp’leri dikkate aldığından bahsetti. API3 bu durumu daha iyi temsil edebilmek adına API sağlayıcılarını üçüncü bir taraf olarak ekledi. Geliştirici ekip bu modelin daha doğru olduğunu düşünürken, aynı zamanda üç farklı tarafın birlikte çalışacağından emin olmak zorunda olduğundan son derece karmaşık olduğunu da düşünüyor.

API3 Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

API3 Coin satın almak için ilk olarak bu kripto para biriminin listelendiği borsaları bilmek gerekir. Bu borsalardan bazılarını şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Binance
 • Coinbase Exchange
 • KuCoin
 • Kraken
 • UniSwap
 • Kraken
 • Huobi Global
 • SushiSwap
 • Gatei.o

API3 Coin söz konusu olan bu kripto para borsaları üzerinden satın alınabilen bir varlıktır. Bu borsalar, yatırımcıların dolar, euro ve diğer fiat paralarla API3 Token satın almasına ya da satmasına olanak sağlamaktadır. Bu durumu bir örnekle izah etmemiz gerekirse, Binance, Coinbase, Bittrex gibi kripto para borsaları Türkiye’den de kullanılabilen borsalardır. Diğer yandan kripto varlıklarınızı doğrudan satın almak istediğinizde ülkemizdeki bankaların internet bankacılığı kanalını kullanarak kredi kartıyla ödeme yöntemi üzerinden satın alabilmeniz mümkündür. Fakat ilk olarak bu varlıkların nasıl kullanılacağı, ne işe yaradığı, nasıl alınıp satıldığı gibi konularda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

API3 Coin Fiyatı Ne Kadar?

API3 Coin Fiyati Ne Kadar
API3 Coin Fiyatı Ne Kadar?

Kripto para birimlerinin fiyatı genellikle arz talep dengesine bağlı olarak belirlenmektedir. Arz, kripto paranın piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren elde edilen toplam miktar olarak ifade edilmektedir. Talepse yatırımcıların kripto para birimine sahip olma isteği olarak nitelendirilebilir. Talebin arzdan yüksek olması durumunda kripto para biriminin fiyatı yükseliş gösterecektir. Bunun tam tersi durumdaysa düşüş gösterecektir. Bununla beraber fiyatı etkileyen diğer unsurlarsa şu şekildedir:

 • Ticaret platformundaki likidite seviyeleri
 • Yatırımcıların kripto paralara karşı duyarlılığının değişmesi
 • Yasal düzenlemeler
 • Ekonomik koşullar ve haberler

Coinmarketcap verilerine göre yazım esnasında (17 Şubat 2023) API3 Coin fiyatı yazım esnasında 1,77 dolar seviyesinden seyretmektedir.

Fiyatı En Yüksek ve En Düşük Kaçı Gördü?

Kripto ekosisteminde en üst seviye olarak ifade edilen all time high (ATH), ilk kez piyasada kullanılmaya başladığı günden bu yana en yüksek fiyatı temsil etmektedir. Örneğin, Bitcoin ATH’si 2017 yılının Aralık döneminde 20 bin dolar seviyesine ulaştı. ATH, kripto para biriminin rekor seviyesini gösterirken, bazen yatırımcılar açısından referans olarak değerlendirilmektedir.

API3 Token2in piyasaya sürüldüğü tarih itibariyle gördüğü en yüksek seviye, başka bir deyişle ATH seviyesi 7 Nisan 2021 tarihinde ulaştığı 10,30 dolar seviyesi olarak bilinmektedir.

API3 Token’in tarihi boyunca gördüğü en düşük fiyat yani ATL seviyesiyse ilk defa piyasalarda işlem görmeye başladığı tarih itibariyle gerilediği en düşük fiyat seviyesidir. ATL, kripto para birimi fiyatının gördüğü en düşük fiyat seviyesi olarak nitelendirilmektedir. ATH’de olduğu gibi ATL de bazı yatırımcılar tarafından referans olarak kabul edilmektedir. Bu seviye çoğu zaman kripto para biriminin popülerliğinin azalması, yatırımcıların ilgisini kaybetmesi ve bu gibi etkenlerle ilişkilidir.

API3 Coin ATL’si, yani en tarihinin en düşük seviyesi 1 Ocak 2023 tarihinde gerilediği 0,00 dolar seviyesi olarak kayıtlara geçmiştir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir