Bitcoin Ajandası

Arbitraj Nedir? Nasıl Kullanılır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Arbitraj Nedir? Nasıl Kullanılır?

Arbitraj Nedir? Nasıl Kullanılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Kripto para piyasalarında takas edilme özelliği olan kripto paralar, 250’yi aşkın alım satım platformunda listelenir. Listeye giren bu varlıkların fiyatları platformlara göre farklılık gösterir. Arbitraj nedir nasıl kullanılır sorusu içinde bu fiyat değişkenliğini vurgulamamız yararlı olacak.

Nasıl kullanılır konusunu ayrıntılı olarak başlıklar altında incelemeye çalışalım…

Arbitraj Nedir? Nasıl Kullanılır?

Arbitraj Nedir? Nasıl Kullanılır?
Arbitraj Nedir? Nasıl Kullanılır?

Piyasalarda meydana gelen fiyat değişiklikleri kullanıcılar için bir kazanç fırsatı olabilmektedir. Fiyatın düşük bulunduğu platform üzerinden alınan kripto para, başka bir platforma taşınarak yüksek fiyattan satışı yapılabilir. İşte bu şekilde platformlar arasında kripto para taşıması ile alım satım yapma işlemi arbitraj olarak tanımlanır.

Arbitraj Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Arbitraj işleminde dikkat edilmesi gereken belli başlı durumlar söz konusudur. Bu etkenleri açıklamamız işlem yapmadan önce faydalı olacaktır.

Volatilite Fiyat Dalgalanmaları

Volatilite, fiyat dalgalanmaları olarak bilinmektedir. Piyasalardaki oynaklık ifadesi tam olarak karşılığı sayılabilir. Kripto para sektörü, yüksek volatilite özelliği ile öne çıkmaktadır. Kripto varlıkların fiyatı kısa süre içinde farklılıklar yaşayabilmektedir. Hızlı fiyat artışlarının yaşanması, kârı artırırken aynı hızlı düşüşler sonucunda da kullanıcılar panik satışlarına yönelebilmektedir.

İşlem sırasında kripto paraların fiyatındaki hızlı değişimler, kullanıcıların kârlılık amacı ile yaptıkları işlemlerde zarar görmelerine de neden olabilir.

Düşük fiyattan alım işlemi yapılan kripto para, daha yüksek fiyat imkanının bulunduğu platforma taşınırken beklenmedik bir fiyat düşüşü söz konusu olur ise beklenmedik bir zarar ile karşılaşılması gündeme gelebilir. Bunun ile beraber hızlı bir fiyat yükselişinin olduğu durumlarda bu konuda hedeflenenden daha çok kâr sağlamak mümkündür.

Transfer ve İşlem Ücretleri

Tansfer ve İşlem Ücretleri
Tansfer ve İşlem Ücretleri

Kripto para alım ve satım işlemlerinin yapıldığı platformlar üzerinde işlem ücretleri piyasa alıcı ve piyasa yapıcı emirlerine göre farklılık gösterir. Kripto paraların platformlar arası transferi sırasında ödenecek işlem ücretinin bilinmesi büyük önem taşır.

Piyasa alıcı emirler, işlemlerin daha hızlı sonuçlanmasını sağlarken daha yüksek komisyon ödeme tehlikesine de neden olabilir. Piyasa yapıcı emirlerde ise ücretlendirme daha düşük komisyon oranları ile yapılır ama emrin hızlı bir şekilde yerine getirilmesi olanağı bulunmayabilir. Böyle bir durumda arbitraj işleminde kâr sağlayamam veya zarar görme riski ortaya çıkabilir.

Kripto varlığın çekilmesi sürecinde ücret ödeme gerekliliği bulunur. Bu işlem ile kâr amaçlanırken platformlar arası transfer işlemi ücretlerinden ötürü zarar durumu ortaya çıkabilir.

Kripto para arbitrajında ücret ve komisyon araştırmasının büyük önem taşıdığını vurgulamamızda yarar bulunuyor. Arbitraja girişmeden önce bu ücret analizinin yapılıp yola çıkılması, ileride işlem sırasında sürprizler ile karşılaşmayı engelleyecektir.

İşlem Süreleri

Transfer aşamalarında kripto paralar farklı özellikler gösterir. Ağ trafiği, işlem ücreti ve madenci onayı gibi etkenler, kripto varlığın transfer süresinde bire bir etkili durumdadır. Transfer işleminde onay bekleme aşamasında kripto para fiyatının yükselmesi, daha fazla kârı ortaya çıkarabilir.

Transfer aşamasında transfer onayının alınması büyük önem taşır. Onay beklenirken hızlı bir fiyat düşüşü ile karşılaşmak, beklenmedik bir zararın oluşmasına da neden olabilir.

İşleminde başarı sağlamak için bütün etkenlerin kullanıcının lehine bir durum taşıması gerekliliği bulunmaktadır. Alım işlemi sonrasındaki transfer aşaması ile fiyat düşmeyişi, transfer süresinin kısa olması, işlem ücretinin sağlıklı hesabı gibi etkenler, işlemde kazancın oluşmasında pay sahibidir. Bu etkenler içinden biri veya birçoğu gerçekleşmez ise arbitrajın zarar ile sonuçlanması riski ağırlık kazanır.

Arbitraj Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

Platformlarda kripto para fiyatlarının farklı olması ve fiyatların sürekli hareketli olması, arbitraj ile kâr etmeye olanak tanımaktadır. Kullanıcı lehine durumların ön planda olduğu işlemlerin fazla kâr sağlaması da olasıdır.

Volatilite ve blokzincirinde işlem trafiğinin artması sebebi ile onayın uzaması, işlem ve transfer ücretleri ile alıcı veya gönderici kripto platformları üzerinde teknik sorunların oluşması gibi riskler her işlem için söz konusu olabilir.

Ciddi bir takip ve dikkat ile yapılması gerektiği, zaman isteyen ve hızlı hareketi de mecbur kılan bir işlem aşaması olduğu gerçeği kabul edilmelidir. Başlamadan önce, tüm ihtimallerin hesaplanarak yola çıkılması, kayıp riskinin asgari seviyeye inmesinde etkili olacaktır.

Bitcoin Arbitraj

Daha mütevazı bütçe sahibi olan bireysel yatırımcıların, geleneksel piyasalar içinde arbitraj yapmaları oldukça zor olurken bu, kripto para piyasalarında daha kolay bir şekilde gerçekleşir.

Kripto paralarda arbitrajın daha kolay oluşuna karşın risk etkeni göz ardı edilmemelidir. Kripto para piyasası, yüksek volatilitenin, bir başka ifade ile fiyat oynaklığının çok görüldüğü bir piyasadır. Dünyanın her yanından işlem yapılmasının kolay ve ekonomik olmasının yanında işlemlerin gerçek zamanlı olmaması nedeni ile amaçlanan seviyelerde fiyatları yakalamak kolay değildir.

Altcoin ile Arbitraj Kârlı mı?

Bitcoin ile Arbitraj Kârlı mı?
Bitcoin ile Arbitraj Kârlı mı?

Altcoin’lere uygulandığında Bitcoin ile benzer bir durum ortaya çıkar. Bitcoin’e göre altcoin’lerde fiyat düşük seyrettiğinden yüksek işlem yapılmasına imkan tanınır.

Kripto Para Arbitrajında İnce Noktalar

  • Yatırım hareketleri genelinde olduğu gibi arbitrajda da riskler bulunur. Kârlı bir yöntem olmasının yanında yatırımcının tavrı da bu kârda etkili olmaktadır.
  • Kripto paralarda bu işleme ilk başlarken küçük miktarlar ile yatırıma girişmek daha mantıklıdır,
  • Piyasaların çok iyi araştırılarak analizinin yapılması önemlidir,
  • Tecrübeli ve güvenilir yorumcuların yazı ve görüşleri incelenmeli, hatta mümkün ise iletişime geçmeye çalışmalı,
  • Her zaman riski göz önünde tutarak yavaş ilerlemeye çalışmalı.

Bu gibi etkenler dikkate alındığında yönteminde kâr yakalamak daha yakın ihtimal olarak görünür. Geleneksel piyasalarda zorlu bir işlem olan ve kripto paralar için pratik ve kolay yanı şaşırtmamalıdır. Kripto para arbitrajının da ciddi bir araştırma ve inceleme sürecine gerektirdiği ortadadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir