Bitcoin Ajandası

AriseCoin Kurucusuna Dolandırıcılık Hapsi 5 Yıl!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. AriseCoin Kurucusuna Dolandırıcılık Hapsi 5 Yıl!

AriseCoin Kurucusuna Dolandırıcılık Hapsi 5 Yıl!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

AriseCoin’in kurucusu olan Jared Rice, yatırımcılarını 4 milyon 250 bin dolar dolandırdığı suçlaması ile yargılandığı mahkeme tarafından menkul kıymet dolandırıcılığından 5 yıl hapis cezası aldı. AriseCoin kurucusuna dolandırıcılık hapsinin kesinleşmesinden sonra kripto sektöründeki güvensizlik şüpheleri tekrar hareketlendi.

Olayın, yaygınlaşan kripto paralara karşı güven-güvensizlik konusunu gündeme getirecek gibi görünüyor. AriseCoin kurucusuna dolandırıcılık hapsine giden yolun süreçleri haberimizde yer alıyor.

AriseCoin Kurucusuna Dolandırıcılık Hapsi Nasıl Geldi?

AriseCoin Kurucusuna Dolandırıcılık Hapsi Nasıl Geldi?
AriseCoin Kurucusuna Dolandırıcılık Hapsi Nasıl Geldi?

33 yaşında bulunan Rice, yatırımcılara AriseBank’ın FDIC (Mevduat Sigorta Birliği) tarafından onay alan bir banka özelliği taşıdığını ve bankanın ayrıca Visa ile yaptığı anlaşma içerisinde bir kart çıkaracağı bilgisini de vermişti. Ancak bu girişimlerin gerçeklik değeri bulunmuyordu. AriseBank’ın Visa ile işbirliği ve FDIC’den onayı söz konusu değildi.

Mahkemenin kararına göre Rice, yatırımcıların AriseCoin almak için Bitcoin, Ethereum ve fiat paraya geçiş yaptığı ve bunun için 4 milyon 250 bin dolar harcadığının tespit edilmesi üzerine bu miktarı da geri ödemek mecburiyetinde kalacak.

Fonlardan Bireysel Harcamalar

Rice, 2018 yılında Teksas’ta tutuklanmış ve 2019 yılında menkul kıymet dolandırıcılığından suçlanmıştı. Rice, yatırımcılardan topladığı fonları, AriseBank’a yatırmak yerine otel, yemek, ulaşım ve avukatlık harcamaları gibi bireysel harcamalara aktardığı belirtildi. Rice bu olayın öncesinde internet ilişkili bir dolandırıcılıktan da suçlu bulunmuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir