AriseCoin Kurucusuna Dolandırıcılık Hapsi 5 Yıl!

AriseCoin Kurucusuna Dolandırıcılık Hapsi 5 Yıl!

Haberler
Ağustos 26, 2021 tarafından Esra Yılmaz
77
2 buçuk yıldır süren AriseCoin davasında mahkeme, kurucu Jared Rice'ı 5 yıl hapis cezasına mahkum etti. AriseCoin kurucusuna dolandırıcılık hapsi öncesi yatırımcıları 4 milyon 250 bin dolar dolandıran Rice, dünyanın ilk merkeziyetsiz bankası olduğunu öne sürdüğü AriseBank isminde bir de platform ortaya sürmüştü.
AriseCoin Kurucusuna Dolandırıcılık Hapsi 5 Yıl!

AriseCoin’in kurucusu olan Jared Rice, yatırımcılarını 4 milyon 250 bin dolar dolandırdığı suçlaması ile yargılandığı mahkeme tarafından menkul kıymet dolandırıcılığından 5 yıl hapis cezası aldı. AriseCoin kurucusuna dolandırıcılık hapsinin kesinleşmesinden sonra kripto sektöründeki güvensizlik şüpheleri tekrar hareketlendi.

Olayın, yaygınlaşan kripto paralara karşı güven-güvensizlik konusunu gündeme getirecek gibi görünüyor. AriseCoin kurucusuna dolandırıcılık hapsine giden yolun süreçleri haberimizde yer alıyor.

AriseCoin Kurucusuna Dolandırıcılık Hapsi Nasıl Geldi?

AriseCoin Kurucusuna Dolandırıcılık Hapsi Nasıl Geldi?
AriseCoin Kurucusuna Dolandırıcılık Hapsi Nasıl Geldi?

33 yaşında bulunan Rice, yatırımcılara AriseBank’ın FDIC (Mevduat Sigorta Birliği) tarafından onay alan bir banka özelliği taşıdığını ve bankanın ayrıca Visa ile yaptığı anlaşma içerisinde bir kart çıkaracağı bilgisini de vermişti. Ancak bu girişimlerin gerçeklik değeri bulunmuyordu. AriseBank’ın Visa ile işbirliği ve FDIC’den onayı söz konusu değildi.

Mahkemenin kararına göre Rice, yatırımcıların AriseCoin almak için Bitcoin, Ethereum ve fiat paraya geçiş yaptığı ve bunun için 4 milyon 250 bin dolar harcadığının tespit edilmesi üzerine bu miktarı da geri ödemek mecburiyetinde kalacak.

Fonlardan Bireysel Harcamalar

Rice, 2018 yılında Teksas’ta tutuklanmış ve 2019 yılında menkul kıymet dolandırıcılığından suçlanmıştı. Rice, yatırımcılardan topladığı fonları, AriseBank’a yatırmak yerine otel, yemek, ulaşım ve avukatlık harcamaları gibi bireysel harcamalara aktardığı belirtildi. Rice bu olayın öncesinde internet ilişkili bir dolandırıcılıktan da suçlu bulunmuştu.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle