Bitcoin Ajandası

Ark Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Ark Nedir?

Ark Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Ark için uyarımız şu: Yazımızda yer alan bilgiler konuyu merak edenlere yardımcı olma esasına dönüktür. Yatırım tavsiyesi olarak almamanızı ve bir kripto yatırımı için çok iyi araştırma yapmanızı öneririz. Şimdi başlayabiliriz…

Ark, Blockchain teknolojisinin kullanımını yaygınlaştırmak için kurgulanmış merkeziyetsiz bir sistem olarak açıklanabilir. Geliştirici ekibi hızlı ve güvenli bir merkez teknoloji geliştirerek daha iyi hizmet sunmayı amaçlıyor. Bunun sonucunda Blockchain teknolojisi daha geniş kitlelere erişmiş olacak.

Ark Nedir? Nasıl Çalışır?

Ark Nedir? Nasıl Çalışır?
Ark Nedir? Nasıl Çalışır?

Ekosisteminde bulunan özelliklerle bu blok zincirinin daha erişilebilir olması sağlanmaya çalışılıyor. Nasıl çalıştığını ayrıntılı olarak inceleyelim…

SmartBridges köprü; Çekirdek platformla beraber blockchain şeklinde ayrılmaları ile biliniyor. Görevi, Ark’ta iletişim sağlanmasında ve zincirler arasındaki olayların birbirini etkilemesine olanak tanıyan farklı zincirler arasında aracılıktır.

SmartBridges’in bir zincir üzerinde etkinleştirilmesi, bir kod pasajı eklemek gibi kolaylık taşır.

Alternatif programlama dilleri ile çoğu geliştirici üstünde rahat bir yapıya sahiptir. Platformda 18 programlama dili desteği bulunur.

Çatal ve proje oluşturulması için basma düğmesine yönlendirilerek blockchainin kullanımı kolaylıkla yapılabilir. Bu çatalların yeni kullanıcılar için pratik özellik taşıdığı söylenebilir. Bunun yanında hazır paket özelliği ile konuşlandırması yapılan zincirlerde SmartBridges otomatik olarak bulunur.

Yetki Verilmiş İspat Kanıtı

Yetki Verilmiş İspat Kanıtı algoritmasını kullanarak çalışmasını sürdürür. Yetki verilmiş kişi ya da kişiler ağını güvencede tutar. Bu yanıyla Bitcoin’den ayrılır. Çünkü Bitcoin’de madencilerin ağ işlemlerini güvenli tutması platformun kendi sorumluluğundadır.

Aktif olarak yetki sahibi pek çok kişi bulunur. Platform içinde jeton sahiplerinin %51’i aktif olarak yetki almak için devamlı oy kullanırlar.

Platformunda bir token sahibi, aynı anda sadece bir yetki verilmiş kişi için oy kullanma hakkına sahiptir. Oylama ücreti 1 ARK olarak geçer. Jetonunun çokluğu, oyun da güçlü olmasını sağlar.

Yetki sahibi kişilerin, çalışmalarını kanıtladıkları teklifleri bulunur. Popüler durumda olanların çoğunda, yeni blokların inşasında aldıkları ödüllerden kâr paylaşımı ortaya çıkar. Kâr paylaşımı hakkı olan bir temsilci için oy kullanıldığında zamanla etkin bir temettü alımı imkanı oluşur.

Diğer yetki verilmiş kişiler, kalkınma projeleri için fon sağlamak, seçmenlere eşitlik hissesi sunmak veya kâr amacı olmayan uygulamalara hizmet vermek amacı ile çalışma yaparlar.

Ağ, ilk blokta 125 milyon ile başlatılmıştır. Yetki sahibi kişilere sunulan her blok için 2 ARK verilir ve ortalama 8 saniyede bir blok işlemesi yapılır.

8 saniyelik blok süresi üzerinden hesaplandığında planlanan enflasyonu ilk yıl için %6.31, 2. yıl için %5.93 olacak ve 10. yılda %4.02’ye düşmesi şeklinde planlanmıştır. Bu, Lisk ve Ethereum’dan çok daha az bir düşüş anlamına gelir.

8 saniyelik blok süresi, kripto para birimleri içinde işlem süreleri kıyaslandığında daha hızlı olduğunu gösteriyor. Bitcoin 10 dakika, Litecoin 2.5 dakika ve Ethereum işlemleri ise genellikle 14 saniye sürmesi ile bilinir.

Önceleri ağı blok başına 50 işlem yapma kabiliyetindeydi. Bunun yanında Core v2 sürümü işlem sayısını 150’ye kadar çıkardı. Böylece ağ saniyede 18,75 işlem yapma kapasitesine ulaştı.

Maliyet

Gönderiminde ilk başta 0.1 işlem ücreti ödemesi yapmak gerekiyordu. Core v2 ile birlikte ağda dinamik bir ücret sistemine geçildi. Yetki verilmiş kişi özelliği ile kayıt yaptırmak için 25 ARK ödenmesi ve bir yetki verilmiş kişiye oy kullanmak için 1 ARK vermek gerekiyor.

Platform içindeki tüm ücretler, bloğu işleyen temsilciye yapılır.

Tarihsel Gelişimi

Ekim 2016 yılında Kaliforniya’dan Bulgaristan’a kadar dünyanın pek çok yerinde yer alan 27 üye tarafından oluşturuldu. Platformun şu an 23 çekirdek üyesi bulunmaktadır.

Geliştiricileri, kripto sektöründe öne çıkan geliştirme ekiplerinden biri oldu. 2016’dan itibaren başarılı bir görüntü verdiler. Test versiyonunu 2016 mart ayında, ana ağın ilk versiyonunu da aynı yılın aralık ayında piyasaya sürdüler. Ana ağın ikinci versiyonunu ise 2018 yılı kasım ayında ortaya çıkardılar.

Core v2 bir kod tabanı üzerinde çalışıyor ve dinamik özelliklere sahip bulunuyor. Ücretler, saniye içinde artan işlemler ve diğer özellikleri ile bir etkili bir eklenti sistemi olarak öne çıkıyor.

İleriki dönemdeki gelişmelerin; ödeme eklentisinde düzenleme, basmalı düğme blok zincirleri ve Ark akıllı sözleşmeleri konusunda olacağı tahmin ediliyor.

Rekabet

Altyapısı, 3 eski proje ile ilgili teknik özellik taşıyor. Bunlar: Bitshares, Crypti ve Lisk’tir. Geliştirici ekibinde yer alan isimlerden birkaçı, bu projelerde geliştirici olarak görev almışlardı. Örneğin; Francois-Xavier Thoorens, Lisk’in 2016 yılındaki çekirdek geliştiricisi olarak biliniyordu.

Saydığımız projelerle Ark’ın en önemli benzerliği DPoS konsensüs algoritmasının kullanımıdır.

Sistemi, birlikte sorunsuz çalışma konusunu önemsediğinden, projenin ICON ve Wanchain gibi ürünlerle rekabet etmesi söz konusu oluyor. Ark ile bu platformların ayrımıysa SmartBridges kullanma konusundadır.

Ark Piyasası

Kripto para birimlerinde fiyat, ürün geliştirilmesi, stratejik ortaklık ve genel pazar durumu ile ilgilidir. Bu Ark için de geçerlidir.

2016 yılında LCO’sundan beri fiyat artışları ile karşılaştı. İlk fiyat artışı, platformda bir kütüphane yayınlanmasından sonra 2017 nisan ayında oldu. Yine aynı yıl eklenen her dil seçenekleri sonucunda da küçük fiyat artışları ile karşılaşılmıştır. Token fiyatındaki en büyük artışta bir güncellemenin payı büyüktür. 2017 yılı eylül ayında Ark’ın geliştiricileri, kullanışlı bir masaüstü cüzdan güncellemesi ilan etti. Bu güncelleme, popüler ve güvenilir donanım cüzdanı olarak bilinen Ledger ortaklık taşıyordu.

Nereden Alınır?

Bittrex ve Binance’de Bitcoin ile ticaret çifti olarak kullanılma özelliğine sahiptir.

Satın alımında öncelikle Bitcoin satın almak gerekmektedir. Sonrasında alınan Bitcoin, Bittrex veya Binance’a aktarılmalı. Bu aktarmadan sonra ARK satın alınabilecektir.

ARK Nerede Saklanır?

ARK Nerede Saklanır?
ARK Nerede Saklanır?

Saklamak için en kolay yer, platformun resmi sitesinde bulunan cüzdanlar tercih edilebilir. ARK’ın saklanması için seçenekleri sıralayalım:

  • Masaüstü Cüzdanı,
  • Kağıt Cüzdan,
  • Web Lite Cüzdan,
  • Android Cüzdan,
  • iOS Cüzdan.

Cüzdanlardan hangisi seçilirse seçilsin, bir temsilci için oy vermenin önemini belirtmeyi faydalı buluyoruz. 1 oyu, blok ödüllerinden temettü ödemesi yapacak veya desteklenmek istenen bir temsilci için kullanılabilir.

Defter cüzdanlarının da ARK’a destek verdiği bilinir. Bu destek sonucunda masaüstü cüzdanı kullanılırken belirteçlerin çevrim dışı olarak daha güvenli saklanması söz konusudur.

Cüzdan ve Temsilciye Oy Verme

Cüzdanın kurulumundan sonra bir temsilci için oy vermek gerekir.  Cüzdan kullanımı ile ilgili bilgiler aktaralım:

İlk başta cüzdana paralar aktarımı yapılması gerekir. Bir exchange üzerinden satın alınan ve cüzdanda listelenen genel adrese gönderilir.

Cüzdanda en az 1 ARK bulunurken  Oylar bölümüne gidilir. Sonrasında Temsilci Ekle seçilir. Burada yetki verilen kişi açılır, temsilci seçiminden sonra, temsilci, listede görülmelidir. Güvenilir temsilcinin onay kutusu işaretlenir ve Oy  seçeneğine tıklanır.

Son olarak parola girilir ve oy onaylanır. İstenilen zaman oy iptal edilebilir ya da farklı bir temsilciye oy verilebilir. Bu durumda yine 1 ARK ücreti ödenmek zorundadır.

Yorum

Blockchain altyapısı içinde beraber çalışma ve kullanım kolaylığı sağlamak için devamlı çalışma halinde bulunuyor. Geliştiricileri, blockchain teknolojisinin karmaşık yapısının kullanıcının önüne örnek bir tasarım ile getirilmesi gerektiğinin farkında olarak yola çıkmış görünüyor. Belirttikleri vizyonlarını uygulamaya çalıştıklarında bu platformun blockchain teknolojisinin yaygınlaşmasında etkili bir konum taşıyacağı açıktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir