Bitcoin Ajandası

Arweave (AR) Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Arweave (AR) Nedir?

Arweave (AR) Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

2019 yılı kapsamında Andreessen Horowitz ve Union Square Ventures gibi bilinen ünlü firmalar sayesinde 5 milyon civarlarında para kazanmayı sağlayan ekip, 2020 yılında mart ayın büyümesini 8.3 milyon dolarlık yapılacak olan miktarı da açıklama gereğinde bulundu. Arweave bilgisayar ağlarında bulunan dosyaların ve verilerin kalıcı olarak depolanması şeklinde duyarlı olmaya yöneltilen bir yazılım şekli olmuştur. Bu yazılımın kurulmasının ardından amaç olarak çalışma sisteminde merkezi bulunmayan ve depolama sunumu hizmetini sağlayan SİA gibi uygulamalarla benzerlik göstermektedir.

Bu sistem bilgi depolama hizmetleri kapsamında sunum yapan ağlar için alım-satım işlemleri yaparak süreci devam ettiren kişiler için kripto para birimlerinden faydalanarak kullanım sağlayacakları platformlar olarak meydana gelmiştir. AR Coin, Arwea ana ağları desteğiyle oluşmuş bir kripto para birimi çeşididir. Bilgileri depolama yoluyla işlemlerinde ilerlemek isteyen kişiler ağ üzerinde bulunan bilgisayardan bu hizmeti sağlamak adına Tokenları kullanmalıdırlar.

Arweave ve AR Token Nedir?
Arweave ve AR Token Nedir?

Arweave ve AR Token Nedir?

Verilerin devamlılığını ilke haline getiren şirket olarak depolama hizmetleri sunan merkezi bulunmayan bir protokol olarak değerli bilgilerle geçmişe dair veriler için uygulama bulundurur.

Blockweave teknolojisi altında çalışan ve ağdaki blokları başlama işlemini başarıyla tamamlar. Bu blokların sayesinde de farklı verileri elde tutarak madenciler için ağda bulunan eski verileri PoA algoritması denilen yöntemle kullanarak kazanım sağlar ve yeni bloklar elde eder. Eski veriler için dönüşümler enerji tasarrufu ile yapılarak verimli ağ verileri depolaması yapılır.

AR Coin Nasıl Kullanılır?

AR Coin Nasıl Kullanılır?
AR Coin Nasıl Kullanılır?

Arweave aslında tam olarak kullanıcılar için bir blockchaini ifade etmez. Diğer kripto paralarla farklılık gösterir ve bilgileri depolayarak blok grafikleri oluşturur. Bu sistemlerin sayesinde kendisinden önce iki blogla bağımlı olarak çalışır.

Arweave, diğer kripto paralar arasında yer alan alım-satım işlemleri arasında benimseme sağlayan doğrulama kontrolleri için bir seçenek sunar ve o yolda ilerleyiş gösterir. Örnek verilirse BTC Proof of Work olarak kullanılan sistem tam olarak bunu sağlamaktadır.

Arweave ise Proof of Access mekanizması kullanılarak ssitem sayesinde kullanıcılar ağda eklenen yeni node’lar için AR Coin kazanabilir. Ağda oluşan her kullanıcı depolamak istediği verilerde ve alacağı hizmetlerde kendisi tercih yapar ve bu sistem sayesinde bilgi kalıcılığına yönelik devamlılığı amaçlar.

Geliştirici uzman sistemleri veriler için kalıcı donanımları destekler ve bu sistem genelde kolektif olarak verilerin kaybı yaşanmadan tutulan HARD disk görevini üstlenir. Blok zincirleri kapsamında bu yazılım zincirlerde kalıcı depo, yüksek verim ve düşük maliyetle birlikte 4 ana sistemin çalışması üzerine kurulumu sağlanmıştır.

Yazılım nodeların bütün zincirler için sahip olma özelliği olmadan temel ağda fonksiyonları yerine getirmesine yönelik iki farklı konsept sunumu yapar. Bunlardan ilki önceki blok için bulunan hash listesinde oluşan mantıktır. Bu listeler cihazlarda bilgilerin depo edilerek toplanmasını ve transfer edilmesini sağlar. Listeler içinde farklı bir kullanıma sahip bir diğer şey ise sahte blokların kullanımlarının kontrol edilmesiyle değişime girmeden bilgi paylaşımları yapan ağ sistemlerini P2P ile direkt data bloklarının alımından emin olarak yürütür.

Eski blokların tanımlanmasında yeni blokların değerlendirme işlemi yapılır. Diğer konseptler cüzdan listesi yaparak alım-satım işlemlerinin son dönemlerinde düzenlenen blokları olmadan doğrulabilmesine yönelik işlemi sağlar. Blok hash listeleri ve cüzdanları listenin kullanımları için ağ üzerinde senkronize edilerek sürece başlatılır. Minning yaparak düğümler ağa katılım sağlayarak devamında süreç yürütülmektedir.

Arweave’i Benzersiz Yapan Nedir?

Arweave “bilgileri depolamak ve bireyler arasında ve zaman içinde yeni nesillere paylaşmak için kolektif yetenek” sağlamak amacıyla ilk adımını atmıştır. Bu amaca ulaşmak için önde giden lider gemi permaweb, her blokta hem hemen önceki hem de rastgele bir önceki bloğa bağlı olduğu bir blok zinciri teknolojisinin çeşitlerine göre Arweave’nin “blok örgüsü” üzerine inşa etmeyi sağlamıştır. Arweave, bunlardan yola çıkan madencileri daha fazla veri depolamaya teşvik ettiğini düşünür. Çünkü yenilerini ekleyerek ilerlemek ve ödül almak için rastgele önceki bloklara erişebilmeyi sağlamak adına gereklilik olduğunu söylüyor.

Arweave, ağın etrafında sürdürülebilir bir ekosistem oluşturmaya odaklanarak Haziran 2020’de, geliştiriciler için uygulamalrda bulunan ağ işlem ücretleri oluşturulduğunda temettü almalarına olanak tanıyan “kar paylaşım jetonlarını” açıkladı. Permaweb tabanlı uygulamalar ise oluşturulmasını desteklemek için kuluçka merkezlerine tam teşekküllü hizmet için evini açarak yapılan projelerin ayrıca, Arweave ekibinde ve sektör yatırımcılarında ücretsiz depolama ve erişim sunmasına yönelik “Boost” programı aracılığıyla yeni başlayanlarla birlikte çalışma başlattı.

Mart 2020’de Arweave, Andreessen Horowitz, Union Square Ventures ve Coinbase Ventures’tan 8.3 milyon dolarlık fon aldığını duyurdu. Bu, aynı zamanda Andreessen Horowitz ve Union Square Ventures’ın yanı sıra Multicoin Capital’den Kasım 2019’un erken bir yatırımını takip etti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir