Bitcoin Ajandası

ATH (All Time High) Nedir? Kriptoda ATH Ne Anlama Gelir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. ATH (All Time High) Nedir? Kriptoda ATH Ne Anlama Gelir?

ATH (All Time High) Nedir? Kriptoda ATH Ne Anlama Gelir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

İngilizce All Time High kelimesinin kısa adı olarak bilinen ATH, bir kripto para birimi fiyatının piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren gördüğü en yüksek seviye olarak ifade edilmektedir. Kripto piyasalarında ATH de en az ATL kadar merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde kriptoda ATH (All Time High) teriminin ne anlama geldiğinden ve ATH’yi etkileyen faktörlerden bahsettik.

ATH (All Time High) Nedir, Ne Anlama Gelir?

ATH (All Time High) Nedir? Ne Anlama Gelir?
ATH (All Time High) Nedir? Ne Anlama Gelir?

ATH, açılımı All Time High olan ve tüm zamanların en yükseği anlamına gelen bir kavramdır. Bu kavram, bir kripto para biriminin fiyatının, piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren gördüğü en yüksek seviye anlamına gelmektedir. Üstelik bu değer, kripto para ticaretinde bir öngörü geliştirmek için önem verilen faktörlerden biridir. Örneğin; Bitcoin’in ATH seviyesi, tarihteki en yüksek fiyat seviyesidir. Bu değer zaman içerisinde değişiklik gösterebilmekte ve çoğu zaman piyasada yaşanan gelişmelere bağlı olarak belirlenmektedir.

Token ya da coin fark etmeksizin kripto para birimlerinin değerinin belirlenmesi, çoğu zaman o dijital varlığın piyasada işlem gördüğü borsalar vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Bir kripto para biriminin değeri, o varlığın piyasada talep görmesi ve satılmaya çalışılmasıyla belli olur. Dolayısıyla bir coin’in piyasa değeri zaman içerisinde değişebilmekte ve çoğunlukla piyasaların güncel durumuna paralel olarak belirlenmektedir. All Time High faktörünü tek başına bir yatırım stratejisi olarak kullanmak doğru değildir. Fakat dikkate alınması faydalı olacaktır.  

ATH’yi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kripto para piyasasında bir dijital varlığın fiyatını etkileyen pek çok farklı faktör bulunmaktadır. Bu faktörler varlığın gerek en düşük seviyesinde gerekse en yüksek seviyesinde etkili olarak rol oynamaktadır. Kripto para birimlerinin fiyatında ATH seviyesini etkileyen faktörleri şu şekilde örneklendirebiliriz:

  • Kripto para biriminin teknik özellikleri
  • Piyasadaki arz miktarı
  • Hangi amaçlarla kullanıldığı
  • Çeşitli ekonomik faktörler

Bu sebeple, bir kripto para biriminin piyasadaki fiyatının belirlenmesi hususunda kesin bir yöntem bulunmamaktadır. Ayrıca piyasaların güncel duruma doğrultusunda fiyatın değişiklik göstermesi de mümkündür. 

ATH Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kripto para birimlerinde ATH hesaplaması yatırımcılar açısından son derece önemlidir. Bunun nedeniyse, bu hesaplama sayesinde yatırım yapılması planlanan bir kripto varlığın potansiyel olarak yükseliş gösterebileceği en yüksek seviye hakkında önceden fikir sahibi olunmasıdır. Peki, bir kripto varlığın ATH seviyesine ulaştığı nasıl anlaşılır?

Herhangi bir kripto varlığın fiyat analiz grafikleri gözlemlendiğinde en yüksek seviyeye ulaştığı noktalar, o varlığın ATH seviyesini oluşturmaktadır. Buna karşın kripto para biriminin piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren tüm zamanların en yüksek seviyesini belirlemek zahmetli bir süreçtir. Bu nedenle yatırımcılar genellikle bu gibi durumlar karşısında Coinmarketcap, CoinGecko ve bu gibi siteler üzerinden yatırım yapmayı planladıkları varlıkları aratarak ATH bilgi edinmeyi tercih etmektedir.

Borsada ATH Ne Anlama Gelir?

All Time High seviyesi, kripto para birimlerinde olduğu kadar borsada da önemli bir yere sahiptir. Üstelik birçok yatırımcı borsada ATH’nin ne anlama geldiğini araştırmaktadır. Bilindiği gibi borsa, herhangi bir ülkede finansal varlıkların alış, satış, takas gibi ticari işlemlerinin gerçekleştirildiği platformlardır. Bu durumu bir örnekle izah etmemiz gerekirse, hisse senetleri, emtialar, tahviller ve bu gibi çeşitli finansal varlıklar, borsalar aracılığıyla alınıp satılmaktadır.

ATH ise, yukarıda da bahsettiğimiz üzere All Time High teriminin kısaltılmış adı olup, Türkçe karşılığı tüm zamanların en yüksek fiyat düzeyidir. Borsada ise ATH, başka bir deyişle All Time High (tüm zamanların en yüksek fiyat düzeyi) nedir, ne anlama gelir?

Borsada kullanılan ATH terimi, herhangi bir finansal varlığın piyasadaki değerinin belli bir zaman zarfı içerisinde tarihinin en yüksek seviyesine ulaşması anlamına gelmektedir. Başka bir şekilde izah etmek gerekirse, varlığın tarihindeki rekor fiyata ulaşması demektir.

Örneğin, bir şirkete ait olan ve borsada işlem gören hisse senedinin daha önce hiç olmadığı kadar değerlenerek tarihindeki en yüksek fiyat düzeyine ulaştığında, hisse senedi ATH düzeyine ulaşmış olur.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir