Bitcoin Ajandası

ATL (All Time Low) Nedir? Kriptoda ATL Ne Anlama Gelir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. ATL (All Time Low) Nedir? Kriptoda ATL Ne Anlama Gelir?

ATL (All Time Low) Nedir? Kriptoda ATL Ne Anlama Gelir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

ATL, İngilizce bir tabir olan All Time Low kelimesinin kısa adı olarak ifade edilmektedir. Kripto para piyasalarında sıklıkla kullanılan ve her yatırımcının bilmesi gereken terimlerden olan ATL, bir kripto para biriminin fiyatının, piyasaya sürüldüğü tarih itibariyle gördüğü en düşük seviye olarak tanımlanabilir. ATH’nin tam tersi bir terim olan All Time Low, varlığın en düşük fiyat seviyesi anlamına gelir.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde, kripto piyasalarına yeni giriş yapanlar için merak konusu olan ATL (All Time Low) terimi ve detaylarından bahsettik.

ATL (All Time Low) Nedir?

ATL (All Time Low) Nedir?
ATL (All Time Low) Nedir?

Kriptoda ATL kavramı, All Time Low kelimesinin kısaltılmış halidir. All Time Low kelimesiyse tüm zamanların en düşük seviyesi olarak ifade edilir. Buna göre kriptoda All Time Low ya da ATL teriminin anlamı, herhangi bir kripto para biriminin piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren gördüğü en düşük seviyedir. Kripto varlıkların tarihi boyunca gördüğü en dip seviyeye işaret eden bu terim, yatırımcılara bir strateji belirleme konusunda fikir verdiğinden piyasalarda önemli bir yere sahiptir.

Piyasalardaki herhangi bir token ya da coin’in değeri zaman içerisinde çeşitli faktörlerle dalgalanmalar yaşayabilir. Bu gibi durumlarda kripto varlığın değeri en düşük seviye olarak ifade edilen bu seviyeye kadar gerileyebilir. Dip seviye olarak da ifade edebilmenin mümkün olduğu bu seviyeye ise ATL, başka bir deyişle All Time Low adı verilir. Bir kripto para biriminin ATL seviyesine bakarak o varlığın potansiyeli ve alım fırsatı hakkında öngörü sahibi olabilmek mümkündür.

All Time Low Nasıl Hesaplanır?

Bir kripto para birimi fiyatının en düşük seviyesi, yani ATL’si o varlığın tarihindeki verilere bakılarak belirlenmektedir. Bu durumu bir örnekle açıklamak gerekirse, Bitcoin’in en düşük seviyesini belirleyebilmek için BTC’nin tarihindeki fiyat verilerini incelemek gerekir. Böylelikle BTC fiyatının ATL seviyesini bulabilmek mümkündür.

Bir kripto varlığın fiyatını izleyebilmek için pek çok farklı kaynaktan faydalanılabilir:

 • Kripto Para Borsaları: Kripto para borsaları, bu türden dijital varlıkların ticaretini yapabilmenin mümkün olduğu platformlardır. Üstelik bu borsalar üzerinden varlıkların fiyatlarını güncel olarak takip edebilmek de mümkündür.
 • Kripto Para Haber Siteleri: Bu türden haber siteleri, kripto para birimleriyle alakalı olarak gündemde yer alan gelişmeleri okuyuculara aktarmaktadır. Bununla beraber ziyaretçilerine kripto para birimi fiyatları hakkında anlık olarak bilgi akışı da sağlamaktadır.
 • Kripto Para Fiyat Takip Siteleri: Kripto para takip siteleri ve uygulamaları, bu varlıkların fiyat takibinin yapılabildiği en iyi araçlardan biridir. CoinGecko, Coinmarketcap gibi örnek gösterebileceğimiz bu site ve uygulamalar, çoğunlukla birçok farklı kripto varlığın fiyatıyla piyasa verileri hakkında bilgi sağlamaktadır.

ATL Seviyesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kripto para birimlerinde ATL seviyesini etkileyen faktörlerin başında piyasa koşulları gelmektedir. Bununla beraber bir varlığın en düşük seviyeye gerilemesine neden olan faktörleri şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Piyasa Şartları: Kripto para birimlerinin değeri, genellikle piyasa şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde kripto varlığın fiyatı düşüş eğilimi gösterebilirken, bu durumda o varlığın ATL seviyesi ortaya çıkabilir.
 • Regülasyonlar: Regülasyonlar, bir kripto para biriminin piyasa değerinin değişmesine neden olan faktörlerden biridir. Bir ülkede kripto varlıklara ilişkin yapılan olumsuz yöndeki önemli düzenleme ve değişiklikler, varlıkların değerinin düşmesine ve ATL seviyesinin oluşmasına neden olabilir.
 • Kripto Paralarla Alakalı Haberler: Kripto para birimleriyle alakalı olarak yapılan haberler, yine ATL seviyesini etkileyen faktörler arasında yer alır. Bu doğrultuda olumlu yönde yapılan bir haber varlığın fiyatını yükseltebilirken, olumsuz yönde yapılan bir haberse fiyatın düşmesine yol açabilir. Bu durum neticesinde kripto para birimi fiyatının ATL seviyesi belirlenebilir.
 • Siber Saldırı ve Güvenlik İhlalleri: Siber saldırı ve güvenlik ihlalleri, kripto para birimlerinin piyasa değerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Örnek göstermemiz gerekirse, bir kripto para borsasına siber saldırı gerçekleştirildiğinde kripto varlığın fiyatı değer kaybedebilir ve bu durum neticesinde o varlığın ATL seviyesi ortaya çıkabilir.

Bütün bu faktörler, kripto para birimlerinin piyasa değeri açısından ATL seviyesini etkileyen faktörlerdir. Dolayısıyla bir dijital varlığın fiyat hareketini analiz edebilmek ve bir öngörü oluşturabilmek için bu gibi faktörlere önem vermek gerekir.

Borsada ATL Ne Anlama Gelir?

Borsada All Time Low (ATL) kavramı, işlem gören bir hisse senedinin tarihi boyunca gördüğü en düşük fiyat seviyesi anlamına gelir. Bu duruma bir örnek gösterecek olursak, bir hisse senedinin piyasa değeri, zaman içerisinde çeşitli faktörlere bağlı olarak yükseliş ya da düşüş gösterebilir. Bu durumda, fiyatın ulaştığı en dip seviye All Time Low, yani ATL olarak ifade edilir.

ATL seviyesi, borsada işlem gören bir hisse senedinin tarihi boyunca ne kadar değer kaybı yaşadığını ya da ne kadar değer kazandığını anlama konusunda yardımcı olacaktır. Örneğin, bir hisse senedinin değeri zamanla düşüş gösterip yeniden yükselişe geçtiğinde, o düşüş varlığın ATL seviyesini gösterecektir. Bu türden piyasa verileri, yatırımcıların kendisi için en uygun stratejiyi belirlemesine yardımcı olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir