Bitcoin Ajandası

Audius - AUDIO Coin Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Audius – AUDIO Coin Nedir?

Audius – AUDIO Coin Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
29 0

Audius adıyla da bilinen Audio Coin, kullanıcılarının sevdikleri, takdir ettikleri sanatçıları doğrudan destekleyebilmelerine yardımcı olan bir platform olarak ifade edilebilir. Kaynağı açık olan sanatçı, fan ve geliştirici topluluğunun sahibi olduğu bu platform, bir tür müzik akış hizmeti olarak da değerlendirilebilir. Audio Coin, 2021 yılında piyasalarda son derece önemli hamlelerde bulunması sebebiyle dikkat çekmiş ve pek çok yatırımcının da radarına girmeyi başarmıştır.

Audio Coin konusunda merak edilen pek çok farklı konu bulunurken, ne olduğu, nasıl çalıştığı, kendisini farklı kılan özellikleri ya da kaç TL olduğu gibi konulardan bunlardan yalnızca birkaçıdır. Merak edilen her bir sorunun yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Audius Nedir?

Audius Nedir?
Audius Nedir?

İlk olarak 2018 yılında adını duyuran Audius, sosyal medya bileşenleri olan, merkezsiz müzik akış hizmeti olarak ifade ediliyor. Müzik yapan pek çok sanatçının eserlerini uygulama üzerinden servis edebilmesine olanak sunan bu sistem, hayranları da direkt olarak sanatçı ve müziğine ulaştırabiliyor.

Audius’u teknik olarak incelediğimizde, sanatçıların gerçekleştirdikleri çalışmalarını merkezsiz bir düğüm operatörüyle güvence altına aldığını görüyoruz. Ayrıca zaman damgasına sahip ve değişmeyecek eserler üretmelerine de olanak sağlayan bir protokol olarak değerlendirebilmemiz de mümkündür.

İlk etapta Ethereum’ın alt zinciri olan POA Network üzerine kurulan Audius Coin, sonrasında sunmuş olduğu hizmetine belli bir bölümünü Solana block zincirine aktardı. Geliştiricilerin Audius üzerine kendi uygulamalarını inşa etmeleri ve eşsiz bir ses kategorisine erişim sağlayabilmesi mümkündür.

Ana ağ hizmetini 2020 yılının Ekim döneminde kullanıcısına sunan Audius, açılışta Deadmau5 ve RAC gibi isimlerin bulunduğu bir konsere ev sahipliği yaptı.

Audio, diğer pek çok blockchain projesinden farklı olarak özellikler taşıyor. Örneğin kripto paralarla alakası olmayan her platform dışlanırken, Audio teknik olma konusunda pek mustarip değildir. Audio kurucu ortaklarından Roneil Rumburg, 2019 yılında yaptığı bir açıklamasında kullanıcılar açısından Google, Facebook, SoundCloud gibi uygulamaları kullanmalarının zorluğu söz konusu olduğunda, Audios platformunu da kullanmayacaklarını ifade etti. 

4 yıl öncesinde VC firması olarak bilinen Lightspeed, General Catalyst ve Pantera Capital gibi firmalardan 5 milyon dolar değerinde sermaye edindi. Ayrıca dünya üzerindeki en büyük kripto para piyasası girişim kolu unvanı taşıyan Binance Labs’tan da 1,25 milyon dolar değerinde fon edindi.

Audius Nasıl Çalışır?

Audius platformu ile alakalı merak edilen pek çok farklı konudan biri de nasıl çalıştığıdır. Herhangi bir müzik kooperatifi gibi çalışmalar yürüterek sahip olduğu jeton sayesinde sanatçıları, düğüm operatörlerini ve hayranları kontrol altında tutar.

Temelde bir block zincirine dayalı olan ve içerik düğümleri ve keşif düğümleri açısından merkezsiz bir düğüm ağı üzerine kuruludur. Ayrıca bir blockchain projesi olarak hayata geçirildiğinden kripto para birimi olan Audio Coin’le beraber çalışır.

Proje, 3 farklı işlev için çalışan ERC-20 token Audio’nun desteğini alıyor:

 • Ağ Güvenliği: Düğüm operatörleri herhangi bir düğümün doğru çalışmasını sağlamak adına belirteçleri paydaşlarına ayırır. Bu işlemin neticesinde de ödüller kazanır.
 • Özel Özellikler: Müzisyenler, platform üzerinde NFT kripto ürünlerini inceleyebilmek için jetonu stake ederek üst düzey özelliklere erişim sağlayabilir.
 • Yönetişim: Stake edilen belirteçlerin genel ağ ve kod üzerinde değiştirilmesini sağlayacak olan bütün önerileri oylamasını gerektirir.

Tüketicilerin ve yatırımcıların Audius’a katılım sağlaması için kripto para dünyasında deneyimli olması ya da bilgi sahibi olması gerekmez. Bu özelliği, coinin kripto piyasalarının dışındaki pek çok tüketici arasında neden popüler olduğuna da açıklık getirir.

Audius’u Farklı Kılan Nedir?

Audius’u Farklı Kılan Nedir?
Audius’u Farklı Kılan Nedir?

Piyasadaki diğer müzik akışı sağlayan platformlara kıyasla çok daha farklı olan Audius, tüketici ve yatırımcılar için başlı başına merak konusudur. Diğer platformlardan farklı olmasının en önemli nedeni temelinde çalışma şeklini kendi belirleyen bir block zincirinin yer almasıdır. Audius’u diğerlerinden farklı kılan özelliklerin bazıları şunlardır:

 • Platformunda sanatçılar genellikle kendi jetonları kendilerini yükleyebiliyor. Ayrıca platformda Audio Coin kazanan herkes, sanatçıların eserlerini ücretsiz olarak dinleme şansına sahiptir. Bu şekilde bir müzik akışı sağlayan platformun kullanıcılarına birlikte yönetebilme imkanı sunması önemli bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.
 • Bu özelliğin bir block zinciri tarafından desteklenmesi de projenin benzersizliğini ortaya çıkarıyor.
 • Audius platformunda sanatçı olarak yer almak isteyenlerin herhangi bir inceleme süreci bulunmuyor. Bu sayede sanatçılar kendi eserlerini diledikleri zaman yükleme şansı elde edebiliyor.
 • Merkezi denetim eksikliği, sanatçılar için güvenli bir ortam anlamına geliyor. Bu özellik sayesinde sanatçının eserleri, müziği bir muhalefet ve protesto aracı olarak kullanan kesimlerden korunmuş oluyor.

AUDIS Coin Kaç TL?

Sektörde farklı bir platform olarak dikkat çeken, gerek yatırımcıların gerekse tüketicinin araştırma konuları arasında yer alıyor. “Audius Coin kaç TL?” sorusu da yine bu platform ve tokenle alakalı merak edilen bir diğer konu olarak karşımıza çıkıyor.

Güncel piyasa verilerini incelediğimizde Audio Coin’in 14.23 TL olduğunu görüyoruz. Bu verilere göre son 24 saatte düşüş seyri gösteren Audio Coin, yaklaşık olarak yüzde 13 değer kaybı yaşadı.

Audius Coin’in işlem yapıldığı borsalara birkaç örnek göstermek gerekirse;

 • Binance,
 • Bitget,
 • FTX,
 • Mandala Exchange bu borsalardan yalnızca en büyük olanlarıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir