Bitcoin Ajandası

Avalanche (AVAX) Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Avalanche (AVAX) Nedir?

Avalanche (AVAX) Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Diğer Kripto paralarla birlikte hem benzer hem de farklı özelliklere sahip olan AVAX Avalanche ağını güvence altına almak, eşler arası transferler yapmak, işlem ücretleri ödemek ve platformda yeni blok zincir ağları oluşturmak adına Avalanche tarafından ortaya çıkarılmış yerel bir tokendir.

Avalanche (AVAX) Nedir?
Avalanche (AVAX) Nedir?

Başında geliştiricisi Türk olan Dr. Emin Gün SİRER’in bulunduğu Avalanche, 1 saniyenin altında işlem doğrulama yeteneğine sahip olma özelliğiyle ilk akıllı sözleşme platformudur. Ayrıca bu platformda bütün Ethereum araçları desteklemektedir. Açık kaynağa sahip olan bu platform bir yandan da hızlı işlem içeriği ve güvenilir olmasından dolayı popüler olarak kullanılır.

Avalanche (AVAX) Çalışma Sistemi

Avalanche (AVAX) Çalışma Sistemi
Avalanche (AVAX) Çalışma Sistemi

Avalanche ağı sistemleri içerisinde var olan coinler birer hisse haline gelen staking ve kullanıcıların ödüllendirildiği Proof of Stake algoritmasıyla kullanan bir platform olmuştur. Avalanche düşük enerji maliyetlerine sahip olan ekolojik açıdan dost olarak görülen platform olmasının yanında kripto dünyasında isim olarak da kendinden çokça söz ettiren %51 saldırıla karşı da oldukça güven kazanmıştır.

Avalanche sistemde olan alt yapıda, konsensüs ve sanal makineler, blok zincirler ve alt ağlar bulunur ve bu sistemdeki her şey bir alt ağ olarak tasarlamanın yanında her zincir de alt bir ağın parçası olarak çalışmakta ve kayıt altına alınmaktadır. Alt ağların üst kısmında ise doğrulayıcıların işlem yapmakta ve yeni bloklar oluşumunu sağlamaktadır. 

Avalanche blok zincirleri içerisinde Platform Zinciri, Değişim Zinciri ve Sözleşme Zinciri adı verilen üç çeşit sistem içerisinde bulunmaktadır.

Platform zincirde yer alan doğrulayıcılar için yol gösterici ve yeni alt ağlar oluşturan değişim sistemlerinin içerisinde yer alan varlıklarda birbirleri ile işlemleri gerçekleştirir. Sözleşme ise Ethereum ile uyumlu olan akıllı sözleşmenin yer aldığı bölümdür.

Avalanche sistemleri herkes tarafından heyecan uyandıran bir teknolojiye sahip olmanın yanında öncü bir ekip tarafından piyasaya sürülmüştür. Ayrıca sistem güçlü bir ekosisteme sahip olmanın yanında eşitlikçi ve adil bir yapıya sahip olduğunu da kaynaklarında belirtiyor.

AVAX Fiyatı Ne Kadar?

Toplam 720 milyon olarak sınırlandırılan AVAX’ın ana ağda sadece yarısı olan 360 milyonu bulunabilir. Piyasaya çıktığı günden bu yana popülerliğini koruyan AVAX, toplam işlem hacmi ile de ilk 100 arasında yer almayı başarmıştır.

Bu yazımız hazırlanırken anlık olarak 1 AVAX = 97 Türk Lirası değerinde piyasalarda işlem görmektedir. Güncel AVAX fiyatı için sayfamızı takip edin.

AVAX Nasıl Alınır?

AVAX Nasıl Alınır?
AVAX Nasıl Alınır?

Küresel kripto para borsalarında listelere dökülen AVAX’ı bu borsalara üye olduğundan dolayı kolay bir şekilde alıp-satım işlemi uygulanabilir. Bu borsalara üye olmanın sonrasında hesaba Kripto para alım satımı yapabilmek için öncelikle para yüklemek gerekir. Para yükleme işlemini gerçekleştirdikten sonra AVAX’ı kolayca alıp satabilir ya da mevcut Kripto paralar ile takas ederek de sahip olunabilir.

Kripto para piyasalarında alım-satım işlemi yapılmadan önce detaylı araştırmalar ve analizler yaparak bu işlemleri gerçekleştirmeler önerilir.

AVAX Coin Hangi Ülkenin?

AVAX’ın projelerinin başında olan isim bir Türk. Prof. Dr. Emin Gün Sirer’in başında olduğu AVAX’ın belirli bir ülkeye ait olduğunu söylemek güçtür. Çünkü çoğu Kripto para ve blockchain projesi dünyaca bilinmesi için ileriye yönelik geliştirilmektedir. Başındaki ismin Türk olması sebebiyle de Türkiye’de ilgi çekmeyi başarmış ve üst sıralara doğru yönlendirmiştir.

AVAX Staking Nedir?

AVAX Staking Nedir?
AVAX Staking Nedir?

AVAX, klasik grafik kartı ve madencilik sistemlerine göre daha farklı olarak üretimi yapılmış ve Proof of Stake alt yapısını kullanan bir alt yapıya sahip olarak oluşturulmuştur. Madencilik sistemine alternatif olarak oluşturulan bu yöntem ile de matematiksel işlemleri sahip olduğunuz Kripto para birimine göre işlem yapılabilir.

Avalanche sahip olunan stake süreci sayesinde birlikte işlem yaparak diğer blok zincir yapılarından ayrımı yapılmaktadır. Avalanche ve diğer alt ağlarda blok üreticisi olabilmek için 2.000 AVAX gerekir ve buna yönelik sistem geliştikçe staking ödülleri de değişmekte ve ilk yıl olarak bu rakam %7 ile %12 arasında değişim göstermektedir.

AVAX Coin Fiyat

“Avax coin al, Avax coin nasıl alınır, Avax token nasıl alınır” gibi konuları merak edenler için öncelikle güncel fiyatlara yönelik açıklamalar yapıldığında yayına hazırlandığı sırada 4.20 dolardan işlem görmüştür. AVAX, CoinMarketCap verilerine göre 102.935.332 USD işlem hacmi ile ilk 100 Kripto para birimi arasında 92. sırada yer almaktadır. Yani henüz çok yeni bir coin olmasına rağmen AVAX, ilk 100 arasında kendisine yer edinmesiyle önemi konusunda değerli olduğunu kullanıcılarına ispat etmiştir.

Bu önemli işlemlerin yanı sıra piyasaya sürümün gerçekleşmesinden bu yana AVAX token, 22 Eylül’de 11,89 dolar ile kendi rekorunu kırarak bu kısa süre içinde görülen en düşük seviye de 3.98 dolar ile 23 Eylül’de görüldü. Son olarak şu an dolaşımda 24.500.000 AVAX bulunduğunu ve toplam token miktarının 720.000.000 AVAX olacağını belirtmek kullanıcılar için de önemli bir dip not olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir