Bitcoin Ajandası

Avalanche Cüzdanı Kullanmak İçin Ne Gerekir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Avalanche Cüzdanı Kullanmak için Ne Gerekir?

Avalanche Cüzdanı Kullanmak için Ne Gerekir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Avalanche cüzdanı genellikle 3 farklı adres türüyle karşımıza çıkmaktadır. Bunlar; X-Chain, P-Chain ve C-Chain olurken, kullanıcıların elinde bulunan kripto varlıkları bu cüzdan türlerinden herhangi birinde tutabilmesi mümkündür. Bu cüzdan tiplerini kısaca özetlemek gerekirse;

C-Chain kullanıcılarının akıllı sözleşmelerle etkileşim halinde olmasını sağlamaktadır.

X-Chain çoğunlukla varlıkların saklanması amacıyla tercih edilmektedir.

P-Chain ise staking yapmak için tercih edilmektedir. Kullanıcıların sahip oldukları tokenleri Avalanche cüzdanı kapsamında bu 3 cüzdanda tutabilmesi mümkündür.

Kripto varlıkları Avalanche dışındaki herhangi bir cüzdanda tutarken hedef cüzdan zinciriyle uyumlu olmasına dikkat etmek önemlidir. Mesela MetaMask ya da Binance cüzdanları sadece C-Chain cüzdanına uyum sağlamaktadır. Bu durumda Avalanche tokenleri C-Chain cüzdanıyla çapraz zincir özelliği sayesinde kullanılabilmektedir.

Avalanche Cüzdanı Nedir?

Avalanche Cüzdanı Nedir?
Avalanche Cüzdanı Nedir?

Avalanche, merkezi olmayan uygulama olarak bilinen DApp’ler açısından herkese açık bir kaynağa sahip platform olarak ifade edilmektedir. Bu platform, 3 farklı zincir arasında ölçeklenebilir olmayı, ortak olarak çalışabilmeyi ve kullanılabilirliğini geliştirme amacı taşımaktadır. Platformun ekosistemiyle merkezi olmayan uygulamaları keşfedip etkileşim halinde olmak isteyenler için cüzdana ihtiyaç duyulmaktadır.

Kendi platformunun sistemiyle etkileşim kurabilmeyi sağlayan bir tür kripto para tarayıcı cüzdan olarak tanımlanabilmektedir. Bu cüzdan, kullanıcının yüzlerce farklı kripto parayı elinde tutmasını, transfer ya da stake etmesini hatta kendi NFT’sini oluşturmasını sağlayabilmektedir. Ethereum, Binance Smart Chain ya da bunun gibi çeşitli zincirlerdeki DeFi coinlerini, AnySwap türünden bir köprü aracılığıyla Avalanche aktarabilmek mümkündür.

Avalanche Cüzdanı Nasıl Çalışır?

Avalanche Cüzdanı Nasıl Çalışır?
Avalanche Cüzdanı Nasıl Çalışır?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere Avalanche cüzdanının farklı türleri bulunmaktadır. Kripto varlıklar çeşitli amaçlar doğrultusunda bu cüzdan türlerinde tutulabilmektedir. AVAX üzerinden bir örnek gösterecek olursak; X-Chain cüzdanında alınıp satılması ya da saklanabilmesi mümkündür. İşlem ücreti ödemek ya da akıllı sözleşmelerden faydalanabilmek için C-Chain cüzdanında tutulabilir. Bunların dışında ödüllerden faydalanabilmek için de P-Chain cüzdanında stake edilebilir. Bu ayrım çoğunlukla yeni başlayanlar için karmaşık olsa da cüzdanın çapraz özelliğinden faydalanarak tokenleri bir cüzdandan diğerine aktarmak son derece kolaydır.

Her zincirin kendine ait bir cüzdan adresi ve formatı bulunmaktadır. X-Chain cüzdan adreslerinin başında X bulunurken, P-Chain cüzdanlarında P bulunmaktadır. C-Chain cüzdanlarındaysa bunlardan farklı, fakat Binance ile benzer şekilde 0 yer almaktadır.

Avalance sisteminin cüzdanından token aktarımı gerçekleştirebilmek için doğru zincir adresinin tercih edilmesi gerekmektedir. Örneğin; MetaMask ya da Binance cüzdanının uyumlu olduğu cüzdan türü C-Chain’dir. Bu aşamada kullanıcıların son derece dikkatli olması, işlemi onaylamadan önce adreslerin kesinlikle kontrol edilmesi hayati bir önem taşımaktadır. Uyumlu olmayan cüzdanlar arası aktarımlar tokenlerin kesin olarak kaybolmasına neden olmaktadır.

Avalanche Cüzdanı Nasıl Kullanılır?

Avalanche cüzdanı kullanımı için öncelikli olarak biz cüdan hesabı oluşturulması gerekmektedir. Cüzdan hesabı oluşturabilmek için de herhangi bir dolandırıcılık mağduriyetiyle karşılaşmamak için Avalanche resmi internet sitesini ziyaret etmek gerekir. Resmi internet sitesinde 24 anahtar kelimeyi görüntüleyen kullanıcıların bunları çevrimdışı bir ortamda not etmesi gerekmektedir. Yedekleme işlemini de doğru bir şekilde gerçekleştiren kullanıcıların sistem tarafından talep edilen anahtar kelimeleri doğru ve eksiksiz olarak girdiğinde Avalanche cüzdanı kullanım için hazır hale gelecektir.

Avalanche cüzdanı hazır hale geldiğinde token alım, satım transfer ya da stake etme gibi tüm işlemleri gerçekleştirebilmek mümkün olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir