Bitcoin Ajandası

Avalanche’ın İlk Şaka Parası SnowdogDAO ‘Rug Pull’ Kurbanı Oldu!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Avalanche’ın İlk Şaka Parası SnowdogDAO ‘Rug Pull’ Kurbanı Oldu!

Avalanche’ın İlk Şaka Parası SnowdogDAO ‘Rug Pull’ Kurbanı Oldu!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Avalanche’a bağlı merkezi bulunmayan ve bir yedek şaka parası olan SnowdogDAO, sadece 8 gün canlı kalma aşamasından sonra dün olağanüstü bir şekilde başarısız olarak gündeme geldi. Dev bir geri alım sonucunda bitmesi planlanan 8 günlük bir deney sonucunda başlatılan SDOG, kripto topluluğunda büyük ilgi gördü.

Kayıp yaşayan milyonlarca dolarlık yatırım sonucunda, SnowdogDAO ekibi etkinlik kapsamında bir ‘rug pull’ değil, yanlış giden bir “oyun teorisi deneyi” olduğunu savunmaya devam ediyor. Geliştirme ekibi, Snowbank’a farkındalık oluşturmak amacıyla “oyun teorisi deneyi” oluşturduklarını da söyledi.

Avalanche’ın İlk Şaka Parası Snowdogdao!

Avalanche’ın İlk Şaka Parası Snowdogdao!
Avalanche’ın İlk Şaka Parası Snowdogdao!

Deneyin zirvesinde ise Snowdog hazinesi tarafından satın alım aşamasında varlıklarla finanse edilecek olan dev geri alım olarak öne sürüldü. 8 gün içinde, piyasada değer olarak 44 milyon dolara kadar yükseliş gördü, bu da sahiplerin geri alım esnasında bu fonların bir kısmı için rekabet edebilecekleri anlamına gelmekteydi.

Geliştiriciler içinde topluluğa açıklanamadığı ya da en azından yeterince açıklayamadığı şey geri alım aşamasından önce SDOG arzının sadece %7’sinin piyasa fiyatından daha da üst seviyede satılmaya uygun olduğu gerçeğiydi.

Snowdog, önden koşmayı önleyebilmek için Uniswap V2’ye dayalı kendi AMM’sini yaratarak SDOG likiditesinden tamamını popüler bir Avalanche DEX olan Trader Joe’dan taşıdı.

Bundan sonrasında ise geri alım, lansmandan sonraki saniyeler içinde olağanüstü bir şekilde başarısız oldu ve yüzlerce kullanıcı yatırdığı fonların çoğunu kaybetti. Tek bir adres, SnowdogDAO’larını diğer kripto para birimleriyle değiştirerek yaklaşık 10 milyon dolar kazanmayı başardı ve hazinenin geri alım gücünün dörtte birini ortadan kaldırdı.

Adreslerin Sahipleri Henüz Belirlenmemiş

Geri alım aşamasından hemen önce, tek adres olarak belirlenen 10.000 dolarlık partiler halinde MIM ile hemen hemen 180.000 dolar değerinde Snowdog DAO satın alındı. Ardından jetonu stake edildi ve diğer iki cüzdan, aynı stratejiyi kullanarak 7,7 ve 3,3 milyon doları geri almayı başardı. Adresler içerisinde sahipleri henüz belirlenmemiş olsa da çoğu kişi bunlar açısından büyük olasılıkla geliştirme ekibiyle yakından bağlantılı kişilere ait olduğuna inancını da belirtildi.

Kripto topluluklarına göre büyük tepki çekilme aşamasından sonra, Snowdog’un arkasında bulunan geliştirme ekibi bir otopsi yayınlamaya başlanıldı. Gönderiler üzerinde etkinliğin bir halı çekme olmadığını açıklığa kavuşturmayı amaçlasa da halkı eylemin önceden planlanmadığına ikna etme aşamasına gelinmedi.

Ekip, AMM’lerini, sadece Snowbank ön kısmında bulunan basit bir matematiksel zorluk üzerinden sunum yaparak botlar tarafından önden çalıştırılabilmek üzere tasarladıklarını söyledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir