Bitcoin Ajandası

Avrupa Parlamentosu Dijital Euro Konusunda Öneride Bulundu!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Avrupa Parlamentosu Dijital Euro Konusunda Öneride Bulundu!

Avrupa Parlamentosu Dijital Euro Konusunda Öneride Bulundu!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Avrupa Parlamentosu, dijital euro konusunda araştırmaların sürdürülmesini ve yakın bir tarihte piyasaya sürülmemesini önerdi.

Blok zinciri sektörünün son günlerde en çok gündemi meşgul eden konulardan biri CBDC’ler olarak karşımıza çıkıyor. Merkez Bankası dijital para birimi konusunda yapılacak olan hamlelerse merak konusu oldu.

Parlamentoda Dijital Euro Konusu için Rapor Sunuldu

Parlamentoda Dijital Euro Konusu için Rapor Sunuldu
Parlamentoda Dijital Euro Konusu için Rapor Sunuldu

Avrupa Parlamentosu, konuyla alakalı olarak yayımladı raporunda CBDC konusunu gündeme getirdi. Ayrıca raporda, Avrupa’da merakla beklenen regülasyonlar ve dijital para birimi konusunda geleceğe yönelik ipuçlarına yer verildi.

Parlamento, söz konusu varlıklar için araştırmaların biraz daha devam etmesini, henüz piyasaya sürülmemesini öneriyor.

Ekonomist Ignazio Angeloni tarafından hazırlanan raporda dijital euronun karşılaşabileceği sorunlar ele alındı. Ünlü ekonomist, varlığın Avrupa Merkez Bankasını (ECB) ticari bankalarla rekabet ortamına sokabileceğini, fakat bankalarla iş birliği yaparak varlık kullanıcılarına ön uç hizmetleri sunabileceğini ifade etti. Diğer yandan CBDC’nin bankacılık sistemine zarar verebileceğine de dikkat çekti.

ECB Kararını Ekim Ayında Verecek

Ekonomist Ignazio Angeloni’nin sunduğu önerilerden bir diğeriyse dijital para birimi faiz oranlarının, nakit faiz oranlarından ayrı bir şekilde yönetilmesi üzerine oldu. Ekonomist, Avrupa Merkez Bankasının araştırmalara devam etmesi ve test sürecini Ekim ayında başlatması tavsiyesinde de bulunurken, varlığın kısa süre içerisinde piyasaya sürülmemesi gerektiğine de dikkat çekti. Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital para birimi araştırması konusundaki kararını Ekim 2023 döneminde verecek.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir