Bitcoin Ajandası

Avrupa’nın İlk Düzenlenmiş Bitcoin ETF’si Başlatıldı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Avrupa’nın İlk Düzenlenmiş Bitcoin ETF’si Başlatıldı!

Avrupa’nın İlk Düzenlenmiş Bitcoin ETF’si Başlatıldı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Merkezi Paris olan alternatif yatırımlarından yöneticilik unvanı olan Melanion Capital, Bitcoin fiyatlarında takipte kalmak isteyen ve önemli Avrupa Birliği kurallarını karşılamada Bitcoin EFT için onay aldı.

Şirketler arasında yapılan bir açıklama ile kurumsal yatırımcılar önemli düzeyde düzenleyici kriterler altında UCITS standardını karşılıyor ve fon bu durumda Bitcoin fiyatıyla %90’a gelecek kadar bir korelasyon oluşturuyor. Bu konuda sahip olunması gereken ve amaçlanan hisse senetleri sepetinde yatırım sağlanacak. Melanion Capital’de ETF başkanı Cyril Sabbagh, yeni ürünlerde düz bir Bitcoin yatırımını daha iyi seçenekler arasında tutmak için seçenek olarak gördü. Sabbagh bu fikre göre kurumlar üzerinde önemli etki yaratacak durum üzerine endişe yüklü olan tokenlarda kaybolma ya da korsanlık yaşanma riskini de ele aldı.

Bitcoin ETF’leri Artışa Geçti!

Bitcoin ETF’leri Artışa Geçti!
Bitcoin ETF’leri Artışa Geçti!

Bu yıl içinde birden çok kripto paralarda fon başlamasının ardından ABD’de düzenleyiciler bir düzine kadar artışa geçen şirketlerde başlatılmak istenmesine rağmen yine de doğrudan dijital tokenlere yatırım yapan bir ETF’yi henüz onay almadı. Bloomberg Intelligence raporlarına göre 2020 yılı sonlarında 10 kişi yetkilendirme üzerine başvuru yapmış oldu.  

Bu süre zarfında ABD SEC üzerinden bir Bitcoin EFT onayında gelip gelmeme konusunda da merak artışı oldu. Grayscale Investments ise LLC, kripto para borsalarında işlem görürken büyük bir ekip kurmaları gerektiğini duyurarak fon onayında SEC için olası görülmediğini açıkladı.

GBTC’yi Bir ETF’ye Ne Zaman Dönüşecek?

Grayscale, ilk olarak 2016 zamanında SEC bir Bitcoin EFT ile başvurularında bulunarak daha sonralarında 2017 yılında tekrar bir görüşme yaşanarak süreç devam etti. Burada fon yöneticilerinde düzenleyici ortamlarda ürün üzerinde yeterli miktarda elverişli olmama durumunu göz önünde bulundurdukları için başvurular geri çekildi.

Grayscale, Bitcoin ETF taahhüdünde tekrardan yapılan teni belirlemeler üzerine düzenleyici olarak ortama atıf yapan GBTC’yi EFT ne zaman dönüştürür bilinmiyor. Bu konuya yönelik ifadeler bulunmamakta.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir