Bitcoin Ajandası

Blok zinciri dedektifi Chainalysis 625 milyon dolar değerindeki Ronin Network hacklenmesinin Kuzey Kore ile ilişkili olabileceğini iddia etti. Axie Infinity’nin yan zinciri olarak bilinen bu altcoin projesine yönelik saldırı hakkında merak edilenler haberimizin devamında yer alıyor.
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Axie Infinity’le Bağlantılı O Altcoinin Hacklenmesinde Kuzey Kore İddiası!

Axie Infinity’le Bağlantılı O Altcoinin Hacklenmesinde Kuzey Kore İddiası!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Ronin Network, günümüzün en çok sevilen oyna-kazna platformu Axie Infinity adına tasarlanmış bir ETH yan zinciri olarak biliniyor. Geçtiğimiz ayın sonuna doğru şimdiye kadarki en büyük vurgunlarından birinin yapıldığı hacklenme olayına maruz kalan Ronin, ciddi bir güvenlik ihlali olduğunu açıkladı.

Nisan ayının başındaysa Axie Infinity mimarlarından Sky Mavis, mağdurların zararını karşılayabilmek adına 150 milyon dolar fon toparladı. Chainalysis Yılın ilk ayında Kuzey Kore’deki hackerların 2021 yılında 400 milyon dolarlık kripto parayı zimmetine geçirdiğini, bu paraların büyük çoğunluğunun Ethereum’dan oluştuğunu dile getirdi.

Axie Infinity Bağlantılı Ronin’e Siber Saldırıyı Kim Düzenledi?

Kuzey Kore hükümetinin en büyük istihbarat bürosuna bağlı olan Lazarus Group’un bu saldırı da sahil olmak üzere pek çok siber saldırıda parmağı olduğu düşünülüyor. İddialara göre Kim Jong Un hükümeti balistik ve nükleer füze programlarını tamamlayabilmek adına hacklenen kripto paraları kullanıyor. Lazarus Group Ronin Network dışında Sony Pictures, ilaç şirketleri ve Bangladeş Merkez Bankasına da siber saldırı düzenledi.

Axie Infinity Bağlantılı Ronin’e Siber Saldırıyı Kim Düzenledi?
Axie Infinity Bağlantılı Ronin’e Siber Saldırıyı Kim Düzenledi?

Önemli siber güvenlik şirketlerinden CertiK tarafından anlık bildirimler için kullanılan CertiKAlert hesabından konuyla alakalı bazı açıklamalar yapıldı. Söz konusu açıklamalara göre Ronin Network’e saldırı düzenleyen hackerların çaldıkları tokenler üç gruba ayrılıyor. İlk olarak çalınan 20,7 milyon dolar değerindeki kripto paralar çoktan farklı merkezi borsalara aktarıldı. İkinci gruptaki 90 milyon dolar değerindeki kripto paralar tarihlerini saklayabilmek adına kullanılan Tornado Cash’e eşdeğer olarak aktarıldı. Son gruptaki kripto paralarsa hala korsanlardan birinin hesabında saklanıyor.

Yapılan bu siber saldırı. Tarihin en büyük vurgunu olarak değerlendiriliyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir