Bitcoin Ajandası

Bag Holder Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Bag Holder Nedir?

Bag Holder Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1651 0

Türkçede “Çantacı” anlamına gelen Bag Holder, kripto para piyasalarının değer kazanmasıyla beraber adını sıkça duyduğumuz bu tabir, uzun zamandır ekonomi lügatinde yer alır. Birçok yatırımcının merak ettiği Bag Holder terimi hakkında tüm detaylar yazımızın devamında…

Bag Holder; ilerleyen dönemlerde iyi para kazandıracağı düşünülen kripto para birimlerini düşük seviyelerden yüksek miktarda satın alma işlemi ya da satın alan kişi olarak ifade edilir. Minimum maliyetlerle satın alınan kripto para birimlerini çantasına atan Bag Holder, sabırlar bu yatırımdan kar elde edebileceği, kripto paranın yükseleceği günü bekler. Bunun dışında Bag Holder tabiri; yatırımı büyük ölçüde değer kaybetse bile sadık bir yatırımcı olarak elinde tutmaya devam eden bu kişiler için de kullanılan bir tabirdir. Yatırımcılar tarafından sergilenen bu davranışın 3 farklı nedeni bulunur:

Yatırımına sadık kalan yatırımcı her ne kadar zarara uğrasa da işlerin bir gün ters döneceğini ve bu yatırımından büyü bir kar sağlayacağını düşünür.

Zarara uğrayan yatırımcı kar elde etmeye değil, zararını telafi etmeye odaklanır.

Başarı sağlayamamış olan bu yatırımın sahibi olan yatırımcı kaybetme eğilimi gösterir ve bu durumu tersine çeviremez.

Kripto para borsasına yatırım yapmanın çeşitli yöntemleri bulunur. Yatırımcıların bazıları kısa vadeli düşünebilir. Anlık olarak takip ettikleri dijital varlıklarda al-sat işlemi yapabilir. Piyasalarda yaşanan dalgalanmalarla hızlı fiyat değişimlerinden faydalanmayı amaçlayan yatırımcılar, bu şekilde kazanç sağlayabilir. Bazı yatırımcılarsa değer kazanacağını düşündüğü dijital varlığı olabildiğince alt seviyeden alıp elinde tutabilir. Bu türdeki yatırımcılar dijital varlık teknolojisini, geçmişteki fiyat grafiğini ya da söz konusu varlığa daha önce yatırım yapan şirketleri inceler. Dolayısıyla dijital varlığın uzun vadede değerlenebileceği konusunda fikir edinerek onu elinde tutar. Diğer yandan yatırımcılar halka arz edileceği düşündüğü ya da yeni halka arz edilen dijital varlıkları da yüksek miktarda satın alarak gelecekte kar edebileceğini düşünebilir.

Bag Holder Teriminin Tarihçesi ve Psikolojik Altyapısı

Bag Holder Teriminin Tarihçesi ve Psikolojik Altyapısı
Bag Holder Teriminin Tarihçesi ve Psikolojik Altyapısı

Esasında Bag Holder teriminin hikayesi oldukça eski ve ilginçtir. İlk olarak 1929 yılında ortaya çıkan bu terimin Büyük Buhran olarak nitelendirilen ekonomik kriz dönemine dayandığı bilinir. Yaklaşık olarak 10 yıl boyunca süren, insanların elindeki bütün eşyalarını bir çuvala doldurduğu ve uzun çorba kuyruklarında beklediği o dönemdeki çeşitli olaylardan esinlenerek ortaya çıkarılan bu terimin modern ekonomi ve yatırım sözlüğüne kazandırıldığı ifade edilir. Üstelik bu terim o yıllardan bu yana piyasalarda sıklıkla kullanılır.

Bag Holder’in psikolojik altyapısını merak edenler için bir örnekle açıklık getirelim. Bir yatırımcının halka arz edilen yeni bir teknoloji girişiminden 100 hisseye sahip olduğunu düşünelim. Halka henüz arz edildiği dönemde hisse senedi değer artışı kaydederken, uzmanların proje modelini ya da teknoloji girişimini irdelemeye başlamasının ardından hızlı bir değer kaybı yaşar. İlerleyen süreçlerdeki zayıf kazanç grafiği her ne kadar şirketin buna karşı savaş verdiğini gösterse de, sonuçta hisse senedinin daha fazla değer kaybettiği ortadadır. Bu olumsuz olaylara rağmen yatırımcı hisse senedi elinde tutmaya devam eder.

Bag Holder terimi her ne kadar gayri resmi bir ifade olsa da yatırımı nereyse değersizleşene kadar kayıp yaşayan bir menkul kıymeti elinde tutmaya devam eden yatırımcıyı ifade etmek için kullanılır. Çoğunlukla tasarruf etkisi ya da batık maliyet hatasına düşen yatırımcı mantık dışı bir hamle olarak uzun vadede pozisyonuna sadık kalır.  

Bag Holder Teriminin Kripto Para Sektöründe Kullanımı

Bag Holder terimi her ne kadar çok eski yıllara dayansa da günümüz ekonomi piyasaları ve özellikle kripto para sektöründe de sıklıkla kullanılır. Bu tabir çoğunlukla düşük değere sahip olan altcoinleri satın alan ve uzun vadede elinde bulunduran yatırımcılara yönelik olarak kullanılır. Elindeki kripto para birimini en alt seviyelerden yüksek meblağlarda satın alan yatırımcılar sektörde “Bag Holder” ya da Türkçe karşılığıyla “Çantacı” olarak ifade edilir.

Bag Holder Olmanın Sonuçları

Bag Holder olarak nitelendirilen yatırımcıların bu yöntemi tercih etmelerinin altında çeşitli psikolojik motivasyonlar yattığı düşünülür. Bu durumun kar elde etmekten ziyade zararı telafi etmek amacı taşıdığı ve genellikle yatırımcıların para kaybetme eğilimi gösterdiği görülmüştür. Bunun nedeni ise bazı yatırımcıların hırsına yenik hamlelerde bulunması ve yatırımının değer kazanamayacağı düşüncesini kabullenememiş olmasıdır. Dolayısıyla bu gibi yatırımcıların sonunda ciddi ölçüde maddi ve manevi kayıp yaşaması kaçınılmazdır.

Bu durumu bir örnekle açıklayacak olursak; halka arz edilen bir varlık ya da piyasa listesinde yeni yer almış bir kripto para birimi ilk zamanlarda piyasada oluşan beklentiler nedeniyle değer kazanır. Fakat belirli bir düzeyde seyretmeye başladığında çoğu zaman ilk yatırımcılar elindeki varlığı kar elde edebilmek amacıyla satmaya çalışır. Bu durum çoğu zaman varlığın değer kaybı yaşamasına neden olur.

Kripto para birimi ya da hisse senedi değer kaybı yaşamaya başladığında Bag Holder olarak nitelendirilen yatırımcılar umudunu kaybetmezler. Elindeki varlığı satmadan yeniden değer kazanacağı, yükseliş trendi göstereceği zamanı bekleyecek şekilde hamle yaparlar. Bu hamleler kimi zaman başarılı olup getiri sağlasa da bazen ciddi kayıplara neden olabilir. Bu nedenle de son derece riskli bir yöntem olarak değerlendirilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir