Balina Hareketlerinin Bitcoin Fiyatına Etkisi

Balina Hareketlerinin Bitcoin Fiyatına Etkisi

Haberler
Mart 30, 2021 tarafından Esra Yılmaz
176
Bitcoin (BTC) fiyatı için genel olarak BTC balinalarının hareketlerinin belirlediği baz alınıyor. Fakat son zamanlar için BTC balinalarındaki hareketin BTC değerine etki etmediği yönünde görüşler ortaya atılmaya başlandı.
Balina Hareketlerinin Bitcoin Fiyatına Etkisi

Glassnode analistlerinden olan William Clemente’nin yaptığı açıklamaya göre, Bitcoin balinaları büyük varlıklarını borsadan çekmekte. Bu durumun gerçekleşmesindeki temel olayın, lider balinaların kripto para piyasası fiyatı için yükselme beklediği zamanlarda olmasını göstermekte. Fakat William Clemente, kripto para borsalarında yaşanan fazla miktardaki BTC çıkışı olmasına rağmen fiyat için beklenen yükselişin gerçekleşmediğinden bahsediyor.

Balina Hareketlerinin Bitcoin Fiyatına Etkisi
Balina Hareketlerinin Bitcoin Fiyatına Etkisi

Geleneksel piyasalarda olan olaylar sonucunda, BTC’den yana olumlu hareketler beklenmekte. Süregelen Covid-19 salgınında oluşan etkileri azaltmak adına devletlerin para basması ile Bitcoin’de yatırım yaparak enflasyondan kendini korumak isteyen yatırımcıların sayısı artmakta. BTC güvenli bir liman olarak görülmeye başlandı. Bitcoin’e yönelen kurumsal yatırımcılar için piyasaya olan ilgileri düşünülürse BTC için yeni bir yükselişin söz konusu olması sürpriz bir gelişme değil. BTC yılın başından itibaren piyasanın kanalından daha iyi bir performans gösteriyor bu bir gerçek. Stok Akış Modeli yaratıcısı olan Plan B yaptığı açıklamada, Bitcoin’de boğa piyasasının 4. ayağına gelindiğini ve bitişin hala çok uzakta olduğunu belirtti.

Borsa’da Balina Hareketi Nedir?

Borsadaki balinanın normal balinadan pek bir farkı yoktur. Büyük ağzını açarak önüne gelen her şeyi yutan canlılardır. Kendilerinden küçük olan her şeyi yiyip bitirirler ve onlara bir şans tanımazlar. Diğer yatırımcıların özgürlüklerini kısıtlayan bu yatırımcılara balina adı verilir. Balina hareketi ise bu yatırımcıların hareketleridir.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle