Bitcoin Ajandası

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Bancor Nedir?

Bancor Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Bancor nedir konusu içinde Bancor’un İsviçre’de merkezi bulunan bir şirketin geliştirdiği kripto para özelliği taşımak ile birlikte merkeziyeti olmayan kripto para borsası içinde öne çıktığı görülür. Bu para birimi, Bancor ağının kripto parası olmasının yanında kripto para bulunduran kişilere, şirket kararların alınmasında ve paylaşım gibi durumlarda fırsat sunması söz konusudur.

Dünyada önemli bir platform olarak öne çıkması ile beraber Bancor kripto parası, BNT Coin, diğer ismi ile BNT Token alanlar, platform içinde yetki sahibi olabiliyor. Açıklamasında oluşturulan dijital sistem ile birlikte farklı projelerin seçimi, likidite madencilik ödülleri, puan kazanımı gibi birçok işlem Bancor ile mümkün olduğunu söylemekte yarar var. Konumuzu başlıklara ayırarak ayrıntılı olarak ele alalım…

Bancor Nedir? Nasıl Çalışır?

Bancor Nedir? Nasıl Çalışır?
Bancor Nedir? Nasıl Çalışır?

Bancor, ERC-20 tabanı üzerinde çalışma gösteren blockchain ağı ile kripto paralar arasında geçişin oluşmasını sağlar. Sağlanan geçiş, Bancor’un kendi varlık havuzu kullanılarak meydana gelir.

Kullanıcılar, bir kripto para birimini ağı üzerinden istediği başka bir kripto para birimine çevirebilir. Bu değişim sürecinde Bancor’un kendine ait bir varlık havuzu bulunduğu için alıcı-satıcı gibi ifadelerin yeri yoktur.

Dönüşümü yapılmak istenen kripto para için bir satıcı bulmaya gerek bulunmuyor. Değişim, varlık havuzunda yer alan kripto paralar içinden hemen gerçekleşir.

Alış satış işlemlerini akıllı sözleşmeler ile ikinci bir kişinin varlığına gerek duymadan gerçekleştirmesi ile başka borsalardan daha farklı bir olanak sunar.

Bancor Network Token (BNT) Nedir?

BNT, sistemi içinde kullanılabilmesi için çıkarılmış olan kripto para birimi olarak tanımlanır. Bu kripto para, sistemi üzerinde kripto paraların değişiminde de akıllı sözleşmeler vasıtası ile saklanması özelliği ile bilinir. Bu, geleneksel bankaların rezerv yapıları ile benzerlik gösterir.

BNT Coin Nasıl Alınır?

BNT Coin Nasıl Alınır?
BNT Coin Nasıl Alınır?

Bancor’da, DeFi proje özelliği bulunduğu için şeffaflık ön plandadır. Akıllı sözleşmeler içinde saklanan bütün BNT bakiyelerini ve varlık havuzunda yer alan başka kripto para bakiyeleri de görülebilir.

Platformunda fiziki para birimleri ile BNT Coin satın alınabilir. Hem yerli hem de yabancı birçok kripto web platformu aracılığı ile BNT Coin işlemi yapmak mümkünken piyasanın arz/talep durumuna göre de bir fiyat belirlenmektedir.

BNT Coin alım ve satımı işlemlerinde sanal bir cüzdan sahibi olmak ve Bancor sistemi içinde bir adrese sahip olmak şartı söz konusudur. SSL sertifikalı, güvenilir bir platformda bir hesap sahibi olarak Türk lirası ile bakiye yüklemesi yaparak hesap kullanıma açılmalı. Sonraki aşamada seçtiğiniz bu platformdan Türk lirası karşılığındaki BNT Coin birimi güncel fiyat bilgisini edinerek bulunan bakiye ile istenilen BNT Coin satın alınabilir.

Sahip olunan BNT Coin’lerin satılması işleminde kripto para birimleri alışverişi yapılan borsa platformlarından yararlanılabilir. İşlemler sonucunda güncel olarak fiyatlar arz-talep durumuna bağlı bir şekilde oluşur ve gerçek para tutarı, hesaba Türk lirası şeklinde yansır.

BNT Coin Nasıl Kullanılır?

BNT Coin’ler satın alındığında sanal cüzdan üzerinde muhafaza edilebilir. Bu yöntem ile sanal cüzdanda yer alan BNT Coin’leri, istenilen zamanda kullanmak imkanı söz konusudur.

İşleyişi, başka kripto para birimlerine göre farklılık gösterse de BNT Token birimleri de Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerinin saklandığı kripto cüzdanlarda bulunabilir.

Bancor Avantajları

Merkeziyeti olmayan, açık kaynak kodu bulunan ve topluluk desteği gören çalışma prensibine sahip protokolü, son zamanlarda popülerlik sağlayarak birçok avantaj da sunmaktadır.

Kripto para piyasası haricinde bir protokol özelliği taşımasının yanında akıllı sözleşmeler ile akıllı tokenlerın oluşmasına olanak tanır.

Sistemi içinde bulunan akıllı sözleşmeler, kendi içinde değişiklik gösteren kripto para birimlerini rezervinde muhafaza ederek talep geldiğinde kullanıcılar ile alışverişe olanak tanır. Bundan ötürü Bancor platformu, işlemlerinde alıcı ve satıcı şartı aramadan belirlenen kripto para, bir başka kripto para ile dönüştürülebilmektedir.

BNT Coin, diğer ismi ile Bancor tokeni standart bir ölçü birimi şeklinde dönüşümleri, bu ağ protokolü içinde harekete geçirir. Sistemde bir formülü bulunur ve böylece Bancor token baz alınarak başka kripto paralara dönüşüm oranının ortaya çıkması sağlanır.

BNT Coin’in Başka Kripto Para Birimlerinden Farkı Nedir?

Coin’in Başka Kripto Para Birimlerinden Farkı Nedir?
Coin’in Başka Kripto Para Birimlerinden Farkı Nedir?

İnsanlar, asırlar önce ticaret için altın, gümüş ve bakır gibi madenler kullanarak para üretiminde bulunmuştur. Belli bir standart oluşamaması ile beraber altın para ile bakır paranın nasıl bir eşitlik sağlayacağı cevap bulamadı.

Bilinen klasik sistem içinde bugünkü dünyada para birimlerinin üretimi, ticaretin sağlanması için fiziki olarak sürmektedir. Ülkelerin kendine ait para birimleri olmak ile birlikte iki farklı ülke arasındaki para biriminin birbirine eşitlenebilmesi, belirli bir para birimi baz alınarak yapılır. Örneğin, Türk lirasının İsviçre frangına karşı oluşacak değerini tespit için Amerikan doları üzerinden değerlendirme yapılır.

Ülkelerin fiziki para birimleri dikkate alınarak tasarlanan sistem, kripto para birimleri arasında da sağlanmak amacı ile Bancor platformu ortaya çıkmıştır. Oluşturulan Bancor platformu ile farklı kripto para birimlerini birbiri ile eşitleyebilen ve kur belirlemesini yapan dijital bir para birimi ve  blok zinciri platformu meydana getirilmiştir.

BNT Coin ile Bancor protokolü çalıştırıldığında sahip olunan Ethereum para birimi ile Bitcoin arasında bir dönüşüm yapılmak istendiğinde arada bir alıcı ve satıcı bulunma şartı olmadan işlem yapılabilir. Bu protokol ile sağlanan akıllı sözleşmeler, diğer ifade ile BNT Coin birimleri, iki farklı para birimi arasında eşleşme meydana getirerek bir aracıya gerek kalmadan işlemin yapılmasına olanak tanır.

Bancor protokolünün ve BNT Coin birimlerinin başka kripto para birimlerine oran ile büyük bir farkı söz konusudur. Bu fark, olumlu yönde bir özelliktir. BNT Token bir yatırım aracı olarak düşünüldüğünde Bitcoin ve Ethereum ile benzerlik göstermez. BNT Token bir kolaylaştırma ve değerlendirme aracı özelliğine sahiptir. Tek başına alımı yapılarak bir yatırım amacı olması durumu yerine değişim ve değerlendirme işlemleri arasında kolaylaştırıcı bir yapıya sahip olması, bu farklılığın nedenidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir