Bitcoin Ajandası

Band Protocol (BAND) Nedir? Nasıl Çalışır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Band Protocol (BAND) Nedir? Nasıl Çalışır?

Band Protocol (BAND) Nedir? Nasıl Çalışır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Kripto para evreninde önemli bir yere sahip olan Band Protocol (BAND), dünya üzerindeki bütün verileri kripto ekosistemine entegre eden bir platform olarak ifade edilmektedir. Merkezi olmayan bir çalışma prensibiyle hareket eden bu platform, Cosmos Network çatısı altında faaliyet göstermektedir.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde, kripto para dünyasını yakından ilgilendiren Band Protocol projesi hakkında merak edilen detaylardan bahsettik.

Band Protocol (BAND) Nedir?

Band Protocol (BAND) Nedir?
Band Protocol (BAND) Nedir?

Band Protocol (BAND), dünya üzerindeki bütün verileri blokchain ekosistemine entegre eden, merkezi olmayan bir platform olarak tanımlanmaktadır. Çeşitli varlıkların uygulama programlama arabirimlerinden (API’ler) ve farklı geleneksel web hizmetlerinden veri istenmesini mümkün kılan ve BandChain olarak nitelendirilen halka açık bir blockchainden faydalanmaktadır.

Band Protokol’ün nasıl çalıştığı gibi ayrıntılardan bahsetmeden önce temel yapısından ve sahip olduğu teknolojiden bahsedebiliriz. Proje, Ethereum da dahil olmak üzere çeşitli blok zincirlerinde faaliyet gösterirken, aynı zamanda birbiriyle bağlantılı blockchain sistemleri oluşturmak üzere tasarlanmış bir ağ olarak bilinen Cosmos Network’ün de bir parçasıdır.

Band Protokolü, Cosmos SDK üzerine inşa edilmiş olup, Tendermint’in Bizans Hata Toleranslı (BFT) mutabakat mekanizmasından faydalanmaktadır. Cosmos’un Bloklar Arası İletişim Protokolü (IBC) vasıtasıyla çeşitli blok zincirlerine bağlanabilmektedir.

Band Protocol Nasıl Çalışır?

Projeyle alakalı merak edilen pek çok farklı konu bulunurken, bunlardan biri de nasıl çalıştığıdır. Protokolün ana odak noktaları, zincirler arası uyumluluk, veri esnekliği, hız ve ölçeklenebilirliktir. Akıllı sözleşme geliştirme, hızlı bir büyüme kaydeden DeFi ve dApp sektörlerinin en önemli yapı taşlarından biridir. Bu proje, saniye bazında ölçülen cevap süreleriyle pek çok farklı halka açık blok zincirlerine güvenilir veriler sunmayı hedeflemektedir. Akıllı sözleşme talebinde bulunma veri ihtiyacını yeteri kadar desteklemek adına hızlı ve doğru cevaplara ihtiyaç duyulmaktadır.

Bireysel blok zinciri protokollerinin silo halindeki doğası sebebiyle oluşan zorluklardan biri de zincirler arası iletişimdir. Cosmos tabanlı bir proje olmasıyla bilinen bu Band Protocol, çeşitli blok zinciri ağları arasında beraber çalışabilir bir iletişim katmanı olan Cosmos’un IBC vasıtasıyla verileri diğer blok zincirlerine aktarma yeteneği bulunmaktadır. Bununla beraber IBC’nin desteklemediği blok zincirleriyle hızlı veri aktarımı gerçekleştirmeye yardımcı olan özel tek yönlü köprüleri de desteklemektedir.

BAND, çeşitli veri şekillerini ve ona sahip olmanın farklı yöntemlerini barındırabilmesi açısından agnostik kalmaya çalışmaktadır. Protokolün alması gereken verilerin bir bölümü herkesin erişimine açık olurken, diğer verileri için izin gerekmektedir. Ayrıca merkezi varlıklar tarafından korunması ya da bir ödeme duvarının arkasında bulunması da söz konusu olabilir. Bir diğer doğruysa veri kaynağı için gerçekleştirilen ödemeleri zincir üzerinde doğrulayabilmek ve verileri talep eden doğrulayıcıların buna göre sağlama yapabilmesi mümkündür. Veri sağlayıcıları, Band Protocol’ün zincir üstü ödeme anlaşmasından faydalanarak aracılardan kaçabilir ve verilerden kazanç sağlayabilir.

BAND Coin Nedir? Ne İşe Yarar?

BAND Coin, Band Protocol’ün yerel tokeni olarak ifade edilmektedir. Band Protokol, doğrulayıcıları yeni blok üretimi gerçekleştirmeye, fikir birliğine dahil olmaya ve veri isteklerini karşılamaya teşvik etmek için BAND Coin’e güvenmektedir. BAND Coin, gerek Ethereum merkezli ERC-20 token yenilemesine gerekse hem de protokolün daha yeni bir ağ formuna sahip olması açısından benzersiz bir kripto para birimidir.

Platformda en fazla BAND’a sahip olan en iyi kullanıcılar, BandChain doğrulayıcılarıdır. Doğrulayıcı olmak için yeterli stake miktarına sahip olmayan kullanıcılar, bunun yerine payını kendi seçtiği bir doğrulayıcıya devrederek temsilci olabilme şansına sahiptir.

BAND Coin, ağ kullanıcılarının varlıklarını basit bir şekilde tutabilmesi ya da takas edebilmesi yerine ağda stake etmesini sağlamak adına enflasyonist bir tedarik modelinden faydalanır. Buradaki ana fikir, enflasyonist bir arza karşı zaman içerisinde değer kaybetmemek adını kullanıcının sahip olduğu BAND Coin sayısını artırmasıdır. Bunu yapmanın en iyi yolu ise ağ faaliyetlerine katılım sağlamak ve ödüller kazanmaktır. Yerel tokenin yıllık enflasyon oranı, stake edilen total coin arzının yüzde 66’sını korumak üzere periyodik düzenlemelerle beraber yüzde 7 ila yüzde 20 arasında değişiklik gösteriyor.

BAND Coin Fiyatı ve Piyasa Verileri

Projeyle alakalı merak edilen çeşitli konulardan bir diğeri de piyasa verileri ve fiyatıdır. BAND’ın toplam arzı 120 milyon adet olurken, piyasa değeriyse 202 milyon dolar civarındadır. Yerel tokenin şimdiye kadar kayıtlara geçen ATH seviyesi (en yüksek fiyatı) 15 Nisan 2021 tarihinde ulaştığı 22,83 dolardır. ATL seviyesi ise (en düşük fiyatı) 25 Kasım 2019 tarihinde düştüğü 0,20 dolardır.

BAND Coin, sahiplerinin protokol yönetimine katılmasına da olanak sağlamaktadır. Bir ağ katılımcısının oylama gücü, stake ettiği yerel tokenlerle orantılıdır. Yetki verenler yönetişime katılmaya teşvik edilirken, katılmamayı tercih edenlerin oy kullanma yetkileri otomatik olarak yetki verdikleri doğrulayıcılara aktarılmaktadır. Aksine bir yetki verenin oylamaya katılması durumunda ilgili doğrulayıcıların atandığı oylar geçersiz kılınmaktadır.

Coinmarketcap verilerine göre yazım esnasında (26 Mayıs 2023) BAND Coin fiyatı 1,42 dolar olarak bilinmektedir.

BAND Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

BAND Coin satın almak isteyenlerin merak ettiği bir diğer konu da yerel tokenin nereden ve nasıl alındığıdır. Yerel token satın alabilmek için ilk olarak varlığın hangi borsalarda listelendiğini bilmek gerekir. BAN Coin listeleyen borsaları şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Binance
 • Coinbase
 • KuCoin
 • Kraken
 • Huobi Global
 • OKX
 • Probit Global
 • Paribu
 • Binance TR
 • Gate.io
 • Bitrue
 • Poloniex

BAND satın alabilmek için yatırımcıların bu borsalardan herhangi birinde hesap oluşturması ve kimlik doğrulaması gerçekleştirmesi gerekmektedir. Sonrasında cüzdan bağlamak ve hesaba para yatırmak için kredi/banka kartı yönergelerini izleyerek hesaba para yatırılmalıdır. Uygun pariteden para yatıran yatırımcılar kolaylıkla satın alım emri oluşturabilmekte ve BAND sahibi olabilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir