Bitcoin Ajandası

Arthur Hayes ve Benjamin Delo Banka Gizliliği Yasası İhlallerini Suçladı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Banka Gizliliği Yasası İhlalleri Suçlandı!

Banka Gizliliği Yasası İhlalleri Suçlandı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1634 0

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı (DOJ), Seyşeller merkezli kripto para borsası BitMEX’in kurucularının – Arthur Hayes ve Benjamin Delo – Banka Gizliliği Yasasını (BSA) ihlal etmekten suçlu olduklarını açıkladı. Yetkililer, AML ve KYC programlarını uygulamadaki kasıtlı başarısızlığı nedeniyle türev ticaret merkezinin “aslında bir kara para aklama platformu” olduğunu söyledi. Detaylarına bitcoinajandasi.com olarak bakalım…

BitMEX’i çalıştırarak BSA’yı ihlal etmekle suçlanan iki yönetici, “kara para aklamayla mücadele (AML) programını kurma, uygulama ve sürdürmede kasten başarısız olduklarını” itiraf etti.

Savunma anlaşması şartları ve banka gizliliği yasasına göre, Hayes ve Delo, her biri 10 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti. En fazla beş yıl hapis cezasına çarptırılabilirler.

Banka Gizliliği Yasası İhlalleri Suçlandı!

Banka Gizliliği Yasası İhlalleri Suçlandı!
Banka Gizliliği Yasası İhlalleri Suçlandı!

Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Başsavcısı Damian Williams, şunları söyledi:

“Arthur Hayes ve Benjamin Delo, bu yükümlülüklere uymamak için tasarlanmış bir şirket kurdular; temel kara para aklama karşıtı politikaları bile uygulama ve sürdürme konusunda kasten başarısız oldular. BitMEX’in finansal piyasaların gölgesinde bir platform olarak çalışmasına izin verdiler. Bugünkü suç duyuruları, bu Büronun kripto para birimi sektöründe kara para aklama soruşturması ve kovuşturmasına devam eden bağlılığını yansıtıyor.”

Adalet Bakanlığı ayrıca Hayes ve Delo’nun OFAC onaylı bir yargı yetkisi olan İran merkezli kullanıcılarla iletişim kurduklarını ve bunu yaptıktan sonra bile platformu kullanmalarına izin verdiğini söyledi.

Yetkililer ayrıca iki yöneticinin hiçbir Amerikalının platformu kullanmadığı yönündeki iddialarını da reddetti ve Delo’nun dahili izleme bilgilerini, müşterinin ikamet ettiği ülkeyi Amerika Birleşik Devletleri’nden farklı olarak yansıtacak şekilde yanlış bir şekilde değiştirdiğini ekledi.

ABD AML Düzenlemelerini Çiğneme

Ekim 2020’de DOJ, Hayes, Delo ve zanlı sanık Sam Reed’in ülke kullanıcılarının işlem yapmasına olanak tanıyan bir off-shore mağazası kurarak ABD AML düzenlemelerini çiğnemeye çalıştığını iddia etti.

Bunu, BitMEX ve kurucularına karşı federal suçlamaları eleştiren Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) izledi. 10 aylık bir yasal savaşın ardından BitMEX anlaşmayı kabul etti ve CFTC’ye 100 milyon dolar değerinde bir para cezası ödeyecek.

Mahkeme başvurularının ardından Hayes, BitMEX’in CEO’luğundan istifa etti, ardından rolü Alexander Höptner devraldı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir