Bitcoin Ajandası

Bankalara Kripto Yasağı O Ülkede Yankı Uyandırdı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bankalara Kripto Yasağı O Ülkede Yankı Uyandırdı!

Bankalara Kripto Yasağı O Ülkede Yankı Uyandırdı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Arjantin Cumhuriyet Merkez Bankası kripto para piyasasını yakından ilgilendiren bir açıklamada bulundu. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, bankaların müşterilerinin kripto para kullanımını kolaylaştırmak adına sunduğu hizmetlere yasak getirildiği ifade edildi. Uygulamaya sokulan bu kripto yasağı piyasaların tepkisine neden oldu.

Kripto Yasağı Tepkiyle Karşılandı

Kripto Yasağı Tepkiyle Karşılandı
Kripto Yasağı Tepkiyle Karşılandı

Arjantin Merkez Bankası tarafından yapılan bu açıklama, kendisi tarafından düzenlenmeyen herhangi bir dijital varlıkla alakalı olarak bankaların hizmet sunmasını yasaklıyor. Bugüne kadar Merkez Bankası tarafından düzenlenmiş herhangi bir dijital varlık bulunmadığından, bu açıklama fiili bir yasak olarak değerlendiriliyor.

Arjantin Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamada, söz konusu kripto yasağının finansal sistem açısından olası bir riskin önüne geçmeyi ya da en aza indirgemeyi amaçladığı ifade edildi.

İki Banka Kripto Hizmeti Vermeye Başlamıştı

BCRA’nın bu açıklaması, Arjantin merkezli özel bir finans kuruluşu olan Banco Galicia’nın kendi platformu için kripto paralarla alakalı işlem gerçekleştirebilme olanağı sunmasından sadece birkaç gün sonrasında geldi. Geçtiğimiz günlerde Banco Galicia’nın resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada yeni bir yatırım seçeneği sunulduğundan, Bitcoin, Ethereum, Ripple ve USD Coin g.ibi kripto paralara yatırım yapılabileceği ifade edilmişti. Diğer yandan yine Arjantin’de faaliyet göstermekte olan bankalardan Brubank de müşterilerine kripto para konusunda hizmet vermeye başlamıştı. İlk aşamada Bitcoin ve Ethereum ticaretine imkân sağlayan banka, bu hizmetine USDC Coin ve DAI de eklemişti.

Arjantin ve IMF (Uluslararası Para Fonu), üçüncü ayda kripto para kullanımının önüne geçecek bir hükmün yer aldığı 45 milyon dolarlık borç paketine onay verdi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir