Bitcoin Ajandası

Basic Attention Token Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Basic Attention Token Nedir?

Basic Attention Token Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Basic Attention Token nedir araştırmasında kısaltması ile BAT, Brave web tarayıcısı ile reklamcılara, istedikleri hedef kitleye odaklı ve daha yüksek etkileşime olanak tanıyan reklam seçenekleri sunar. Aynı zamanda kullanıcılarına da gizliliklerine zarar vermeden ilgi alanlarına özel reklamlardan gelir elde etme imkanı sağlar.

Basic Attention Token nedir sorusunun cevabını ayrıntılı olarak işlediğimiz yazımızdan konu hakkında tüm merak edilenleri öğrenebilirsiniz.

Basic Attention Token Nedir?

Basic Attention Token Nedir?
Basic Attention Token Nedir?

Basic Attention Token’ın (BAT) kullanıldığı blokzinciri tabanına sahip olan reklam ağı; reklam yayıncıları, reklam verenler ve Brave web – mobil tarayıcısı kullanıcıları şeklinde 3 kesimin bir araya gelmesi ile çalışmaktadır.

Kullanıcılar, açık kaynaklı Chromium projesi üzerine kurulan hızlı, web 3.0 destekli Brave tarayıcısından yararlanır. Brave web tarayıcısı, arka planda kullanıcılara, internet reklamlarından filtrelenmiş ve kullanıcı gizliliğini koruyan web gezintisi olanağı sunar.

Yaygın kullanılan web tarayıcılarında bulunan reklam bombardımanı, Brave’de kullanıcıyı zor durumda bırakamaz. Çünkü Brave’de dahili reklam engelleyicisi ve güvenlik kalkanı altyapısı mevcuttur. Bu da Brave kullanıcılarının rahat bir internet gezisi yapmalarını sağlar.

Brave, arama motorları, video siteleri, sosyal medya platformları ve başka web sitelerinde yer alan reklamların büyük bir kısmını engelleyerek kullanıcılarına sadelik, hızlılık ve güvenilirlik konusunda kaliteli bir güvence vererek internet kullanımı sunar.

Basic Attention Token Nasıl Çalışır?

Brave, reklam engelleme ile kullanıcılarına rahat bir internet gezisi sunarken Brave Rewards (Brave Ödülleri) programına katılım sağlayan kullanıcılarının karşısına ise hedef odaklı reklamlar çıkarır. Brave Ödülleri programına katılım sağlayan kullanıcılara, internet kullanım eğilimlerine göre sponsorlu reklamlar sunulur. Kullanıcılar 1 saat içinde görüntülenecek en fazla reklam sayısını (1 ila 5 arasında seçenek mevcuttur.) seçme olanağına sahiptir. Bu sayıdan daha fazla reklam gösterimi alarak gelirini artırmaya çalışan kullanıcılar, anlık bildirim şeklinde görüntülenen reklamların yanında yeni sekme ekranına özel reklamlar almak olanağına da sahiptirler.

Yayıncılar, Brave Üreticiler Ödülleri programına katılarak web siteleri, Twitch, Youtube gibi video paylaşım siteleri veya Twitter ve Reddit gibi sosyal medya hesapları ve Github üzerinden kullanıcılardan bahşiş ismi altında kazanç sağlayabilirler.

Kullanıcı ve Yayıncı İçin Kazanç İmkanı

Kullanıcı ve Yayıncı İçin Kazanç İmkanı
Kullanıcı ve Yayıncı İçin Kazanç İmkanı

Yayıncılar, programa eklendikten sonra sosyal medya hesabını veya içerik platformunu Brave Ödüller Üreticiler hesapları ile ilişkilendirerek hesaplarının veya kanallarının diğer kullanıcılardan bahşiş alma özelliğini açabilirler. Brave kullanıcıları programda yer alan yayıncıların web sitelerini veya kanallarına giriş yaptığında Brave, web sitesinin ya da kanalın programa eklenmiş olduğunu tarayıcı adres çubuğunda ifade eder. Kullanıcılar böylece gezindikleri web sitesini, içerik kanalını veya sosyal medya hesabını desteklemek amacı ile bir kereye mahsus olmak üzere ya da aylık olarak düzenli bir bahşiş ödemesi yapma tercihine sahip olurlar.

Ödemeler, kullanıcıların Brave Ödülleri hesaplarında birikmiş olan BAT ile yapılarak gerçekleştirilir. Yayıncılara desteklerini artırmak isteyen kullanıcılar, çevrimiçi cüzdan hizmet sağlayıcıları ile hesaplarını Brave tarayıcılarındaki cüzdan ile ilişkilendirerek Brave cüzdanlarına BAT transfer edebilir ve Brave cüzdanındaki BAT bakiyesi ile bahşiş ödemesi gerçekleştirebilir.

Basic Attention Token Brave tarayıcısı, sunduğu Düzenli Katkı seçeneği ile kullanıcılarına açık kaynaklı web sitelerine ve çok fazla ziyaret ettiği, Brave ödül programında yer alan sitelere otomatik olarak düzenli bahşiş ödemesi yapma olanağı sunar. Kullanıcılar bu imkan ile Brave Ödülleri programından kazandıkları BAT dijital varlıkları ile yayıncılara destek sağlama şansı yakalarlar. Kazandıkları BAT varlıklarını otomatik bir biçimde bağışlamak istemeyen kullanıcılar Düzenli Katkı seçeneğini etkisiz hale getirerek veya ödeme yapmayı tercih ettikleri siteler ile aylık toplam katkı miktarını ayarlayabilirler.

Platforma reklam verecek olanlar Brave Reklamlar hizmeti ile Brave web tarayıcısı üzerinde gösterilecek olan reklam yayınları yapma imkanına sahip olma imkanını elde edebiliyorlar. Brave Reklamlar hizmeti, asgari 5000 dolar ve bu meblağın üzerinde bir bütçeye sahip olan reklamları yayınlama isteklerini kabul etmesi ile biliniyor.

Basic Attention Token (BAT) Nasıl Saklanır?

Basic Attention Token (BAT) Nasıl Saklanır?
Basic Attention Token (BAT) Nasıl Saklanır?

Basic Attention Token, Ethereum blokzinciri üzerinde üretilen dijital varlık olarak öne çıkarken ERC20 tabanlı Ethereum varlıklarına destek sağlayan Uphold cüzdanında saklanma özelliğine sahip bulunmaktadır.

Kullanıcıların reklam gösterimi karşılığı olarak kazanç elde ettikleri BAT bakiyeleri, tarayıcı ile eşleştirilen Brave Ödülleri hesabında tutulur. Biriken bakiyelerin çekilebilmesi için çevrimiçi cüzdan hizmeti sağlayıcısı Uphold hesabına sahip olmak şartı bulunmaktadır.

BAT bakiyesi Uphold cüzdana aktarıldıktan sonra istenir ise Brave tarayıcısında yer alan bulunan Ethereum cüzdanına da transfer edilme imkanı mevcuttur. BAT varlıklarını saklamak amacı ile tarayıcı eklentisi olarak çalışma özelliği bulunan Metamask ve benzer web3.0 cüzdanları veya masaüstü, web, mobil çevrimiçi Ethereum cüzdanları tercih edilebilir. Ethereum cüzdanına sahip bulunan donanım cüzdanlarının da BAT desteği verdiği bilinmektedir.

Basic Attention Token Nasıl Alınıp Satılır?

Basic Attention Token’ı alıp satma işlemi için ürünün resmi sitesinden ve kripto para borsa sağlayıcılarından hizmet almak mümkündür. Bu token’ın alışverişini yaparken kullanılmak istenen platformun güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Herhangi bir güvenlik sorunu olmadan Basic Attention Token alıp satımı yapmak için iyi bir araştırmadan sonra karar verilmelidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir