Bitcoin Ajandası

Belarus Yasadışı Faaliyetlere Karşı Bir Kripto Cüzdan Kaydı Oluşturacak!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Belarus Yasadışı Faaliyetlere Karşı Bir Kripto Cüzdan Kaydı Oluşturacak!

Belarus Yasadışı Faaliyetlere Karşı Bir Kripto Cüzdan Kaydı Oluşturacak!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1738 0

Belarus yasadışı faaliyetlere karşı, siyasi durum geliştikçe ülke hükümeti kripto para birimlerinden tam olarak yararlanmaya çalıştı. Bu, bakış açılarına bağlı olarak iyi veya kötü olabilir, ancak Başkan Alexander Lukashenko’nun yakın tarihli bir kararnamesi, devletin kripto para birimi operasyonlarının teşviki ve kontrolünde rolü hakkındaki tartışmaları yeniden başlatabilir. bitcoinajandasi.com. olarak detaylara inelim.

14 Şubat’ta Beyaz Rusya Devlet Başkanı Alexander Lukashenko “Sanal cüzdanların adreslerinin (tanımlayıcılarının) kaydı ve kripto para birimi cirosu ile ilgili özellikler hakkında” 48 Sayılı Kararnameyi imzaladı. Belge, ülkede yasa dışı faaliyetler için kullanılan veya potansiyel olarak kullanılabilecek çeşitli kripto para cüzdanları hakkında bilgi depolamak için bir kayıt defteri oluşturulmasını emrediyor. Belarus yasadışı faaliyetlere karşı bir kripto cüzdan kaydı oluşturacak!

Bununla birlikte, Belarus yasadışı faaliyetlere karşı olarak belgenin genel çerçevesi aslında kripto dostudur ve potansiyel olarak tehlikeli cüzdanları kaydetmenin dışında, ülkenin düzenlemelerinin çoğu, sağlıklı ve aktif bir kripto ekosisteminin tanıtımına işaret etmektedir.

Belarus Yasadışı Faaliyetlere Karşı Ekosistemini Kontrol Etmek İstiyor!

Belarus Yasadışı Faaliyetlere Karşı Ekosistemini Kontrol Etmek İstiyor!
Belarus Yasadışı Faaliyetlere Karşı Ekosistemini Kontrol Etmek İstiyor!

Belarus Hükümeti’nden alınan resmi bir nota göre kararname, kripto para birimine sahip olanları, mülk kaybı veya dolandırıcılık gibi kripto para birimlerinin anonim doğasıyla ilişkili tehlikelerden korumayı amaçlıyor.

Ayrıca Hükümet, sicil dairesinin bilinçli veya bilinçsiz olarak yasa dışı faaliyetlere karışmayı önlemesi gerektiğini açıklar. Ulusal kripto para düzenleyicisi Hi-Tech Park (HTP) otoritesi, bu tür faaliyetleri denetlemekten sorumlu olacak.

Bu özel bir önem taşıyor çünkü bu ajans medyaya kripto dostu bir duruş sergilemek istediğini zaten söyledi. Bir Bloomberg raporuna göre resmi bir e-postada Hi-Tech Park’tan (HTP) gelen sözler açıktı:

“Mevcut düzenleyici modelde kısıtlayıcı değişiklikler şu anda öngörülmemektedir”

Hükümet, kararnamenin Belarus’un kripto para birimi endüstrisini kontrol etme çabalarının bir parçası olduğunu, özellikle ülkenin dijital para birimlerinin serbest dolaşımına izin verdiğini göz önünde bulundurarak detaylandırıyor. Bununla birlikte, kripto para birimlerinin ticareti ve elde tutulması yasal olsa da bunların ödeme aracı veya fiat ikamesi olarak kullanılması hala yasaktır.

Başkan, geçen yıl Merkez Bankası’nın ülkede kripto para birimlerinin kötüye kullanımını önlemek için net kurallar oluşturmaya ve gerekli kontrolleri oluşturmaya odaklanması gerektiğini söylediğinde kripto işlemlerini kontrol etme ihtiyacını önerdi.

Beyaz Rusya ve Kripto

Araştırma firması Triple A’ya göre şu anda yaklaşık 350.000 kişi kripto para birimine sahip. Bu, ülkenin toplam nüfusunun yaklaşık %3,73’ünü temsil ediyor.

Başkan Lukashenko, özellikle ABD hükümetiyle yaşanan siyasi gerilimler ve ülkeye yönelik artan ekonomik yaptırım riskinin artmasından sonra, kripto para birimi yanlısı bir duruş sergilemeye başladığından bu yana kullanıcı sayısı önemli ölçüde arttı.

2017 yılında Başkan Lukashenko “Dijital Ekonominin Gelişimi” için bir yasa imzaladı. Kripto para birimi işletmelerine yasal statü vererek onların yaratılmasını teşvik etti. Ülke ayrıca kripto para birimi şirketlerine belirli sözleşme avantajları sağlıyor.

Ayrıca, 2021’de Başkan Lukashenko, düşük elektrik fiyatlarından yararlanarak ve muhtemelen Çin’in düşmanca duruşu karşısında yabancı yatırım çekmeye çalışarak, halkı Bitcoin ve diğer kripto para madenciliğine yatırım yapmaya çağırdı. Aynı yıl, ülkenin en büyük bankası olan ASB Belarusban, Belarus ve Rusya Federasyonu vatandaşları için bir kripto para birimi değişim hizmeti başlattı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir