Bitcoin Ajandası

Kripto Para Toplantısının Ayrıntıları Belli Oldu
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Beştepe’de Kritik Kripto Para Toplantısı!

Beştepe’de Kritik Kripto Para Toplantısı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
5 0

24 Mayıs Salı günü Beştepe’de yer alan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde önemli isimlerin katılım sağladığı bir kripto para toplantısı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında gerçekleştirilen bu toplantının ayrıntıları yeni ortaya çıktı. Ayrıca emekli maaşlarının da konuşulduğu toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş gibi isimler katılım sağladı.

Kripto Para Toplantısının Ayrıntıları Belli Oldu

Kripto Para Toplantısının Ayrıntıları Belli Oldu
Kripto Para Toplantısının Ayrıntıları Belli Oldu

İki oturum şeklinde gerçekleştirilen toplantının ikinci kısmında uzun zamandır çalışmaları yürütülen kripto para düzenlemeleri ele alındı. Hala çalışmaları sürdürülen ve henüz yasa haline getirilmesi hedeflenen taslağa göre Sermaye Piyasası Kurulu tarafından piyasa araçlarının kripto para olarak ihracıyla alakalı düzenlemeler gerçekleştirilebilecek.

Yine yasa taslağına göre kripto varlığa göre Ticaret Bakanlığı, Merkez Bankası ve Sermaye Piyasası Kurulu’na çeşitli cezai yaptırımlar için izin verilecek. Kripto borsalarının piyasaya sürülebilmesi için SPK’dan lisans alınması gerekecek. Ülke sınırları dışında merkezi bulunan kripto borsalar, taslağın yasalaşmasından 1 ay sonrasında Türk yatırımcılara hizmet vermeyi bırakacak.

Tüm bunların dışında hazırlanan taslağa vergi bileşeni açısından ek maddeler eklenmesi planlanıyor.

SPK’nın Söz Hakkı Olacak

Konuyla alakalı olarak yerel basın tarafından yapılan haberlere göre kripto para birimlerinin ihracıyla alakalı esaslara SPK tarafından karar vermesi adına yetki verilecek. Ayrıca kripto borsalarını denetleme ve kurulumunda da yine SPK’nın söz hakkı bulunacak. Taslağa ek vergi maddelerinin ilave edilmesinden sonra son haline ulaşması bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir