Bitcoin Ajandası

Bilinen En İyi Kripto Opsiyon Borsaları
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Bilinen En İyi Kripto Opsiyon Borsaları

Bilinen En İyi Kripto Opsiyon Borsaları

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
23 0

Kripto opsiyon terimi özellikle sanal yatırımcılıkla alakadar olan bireylerin merak ettiği hususlardan biri olarak ön plana çıkar. Kripto opsiyon borsaları, kullanıcılarına sağladığı sözleşlemeler sayesinde gerçek bir satın alma işlemine gerek olmadan her kripto varlıkla işlem yapma imkanı sunan piyasalardır.

Yatırımcı bireylerin kısa ya da uzun vadeli spekülasyon yapabilmesi adına kuvvetli bir vasıtaya dönüşmüştür. Bununla beraber yatırımcı bireylere kripto piyasalarında yer alan oynaklığı yeterli derecede koruma altına alma kabiliyeti de sunmaktadır.

Kripto Opsiyonları Nedir?

Dijital opsiyonlar yahut da kripto para opsiyonları olarak yaygınlaşmış olan kripto opsiyonları pek çok kişinin araştırdığı bir kavram olarak karşımıza çıkar. Bu kavram alıcıya belirli bir tarihte ya da bu tarih öncesinde belli bir kripto para birimini yine belirli bir fiyat değeri üzerinden satın alma yahut da satma hakkı sunan fakat sorumluluk yüklemeyen bir türev sözleşmesi türü olarak ifade edilmektedir.

Kripto opsiyonlarına bakıldığı zaman iki çeşit seçeneğin mevcut olduğu bilgisine ulaşılır:

Alım Seçenekleri

Sözleşme tarihinin sonuna gelinmeden evvel sahibine kullanım fiyatı olarak ifade edilen, önceden belirlenmiş bir fiyat üzerinden ana kripto para birimini satın alma hakkı sunar.

Put Opsiyonları

Bu opsiyonlar sahibine dayanak kripto para birimini son kullanım tarihi evveline dek kullanım fiyatı üzerinden satışa sunma hakkı kazandırmaktadır.

Söz konusu opsiyonların gerek potansiyel fiyat değeri düşüşlerine karşın riskten korunmak gerek fiyat eylemleri üstünde spekülasyon oluşturmak ve gerekse piyasa oynaklığından faydalanmak amacı ile farklı pek çok amaç adına kullanıma açık olduğu belirtilebilir.

Opsiyon ticareti esnek yapıya ve kaldıraçlı bir doğaya sahiptir. Bu nitelikler özellikle bilinçli, bilgili bir yatırımcının elinde onu son derece kuvvetli bir vasıta haline dönüştürebilmektedir. Fakat bununla birlikte önem taşıyan risk ve karmaşayı da peşi sıra getirebileceği mutlak surette göz önünde bulundurulmalıdır.

Bilinen En İyi Kripto Opsiyon Borsaları

Bilinen En İyi Kripto Opsiyon Borsaları
Bilinen En İyi Kripto Opsiyon Borsaları

Opsiyon, mevcut varlıklar, likidite, emniyet, sözleşme çeşitliliği, kullanıcı deneyimi ve düzenleme gibi pek çok faktörü göz önünde bulundurmak suretiyle belirlenmiş olan en iyi kripto opsiyon borsaları aşağıda yer almaktadır. İncelenen ve sıralanan en iyi kripto opsiyon borsaları ByBit, DeriBit, Delta Exchange, IQ Option ve HXRO Options’tur.

ByBit

Bilinen en iyi kripto opsiyon borsaları sıralamasında ilk sırayı elbette ByBit almaktadır. ByBit’in kripto opsiyon ticareti adına hem rakipsiz bir lider hem de en iyi platform olduğu saptanmıştır. Hızlı bir biçimde gelişme kaydeden ticaret platformuna öncülük edişiyle ön plana çıkmaktadır. Bu niteliği onu kripto opsiyon borsaları içinde ilk sıraya taşır.

Bu platform endüstri standardını belirlemekte olan USDC Opsiyon Sözleşmeleri ile SOL, BTC ve BEHT opsiyon piyasası tarafından yönetilen güçlü bir alım ve satım yelpazesi  barındırmaktadır. Gerek yapıcılar gerekse alıcılar adına sadece %0,01’den başlayan ve derin bir likideye sahip olan bu platform, aynı zamanda mütevazı ücretleriyle adından söz ettirmeye devam etmektedir.

Hem verimli hem de problemsiz bir ticaret deneyimi kazanmak isteyen yatırımcılar adına en uygun seçimdir olduğu çok rahat biçimde ifade edilebilir. DeriBit tarzı rakiplerini adeta sollayarak geride bırakmış olan ByBit, rakipsiz bir opsiyon ticareti kazanımı sunar, üstün likiditeye sahiptir, en az kayma ve spreadlerle de diğerlerinden ayrılarak farklı bir noktada yer almayı başarır.

DeriBit

En iyi kripto opsiyon borsaları sıralaması içerisinde ikinci sırayı alan isim DeriBit’tir. Kripto varlık opsiyon ticaretinde birçok kurumsal yatırımcının bir numaralı seçimi olarak DeriBit’in ön plana çıktığı görülmektedir. Ethereum ve Bitcoin seçeneklerinde adeta uzmanlaşmış olan bu opsiyon borsası, ETH ve BTC seçenekleri adına devamlı olarak gündelik işlem hacimlerini 1 milyar dolar üzerinde görmektedir.

Bu platform zımni volatilite, çok ayaklı stratejiler, derin likidite gibi oldukça gelişmiş fonksiyonlar barındıran profesyonel bir alım ve satım alanı oluşturmayı sağlar. Söz konusu kurulum sofistike yatırımcıların gereksinimlerini gidererek hem düşük kaymayı hem de dar spreadleri garantilemeyi amaçlamaktadır.

DeriBit platformunun yüzde 0,05 oranlı yüksek ücretine karşın problemsiz bir biçimde ticaret deneyimi sunmaya olan gayreti kripto opsiyon ticaretinde özellikle kurumsal olarak yatırım yapanlar adına iyi bir tercih olarak öne çıkmaktadır.

Delta Exchange

Adını duyurmayı başaran en iyi kripto opsiyon borsaları arasında üçüncü sırayı Delta Exchange almış durumdadır. Üçüncü lider platform olarak nitelendirilen bu borsa hem son derece geniş bir opsiyon sözleşmesi yelpazesi barındırır hem de çeşitlendirilmiş bir kripto ticaret alanı olarak yankı uyandırmayı başarır.

Bu platformun teklifleri arasında AVAX, BTC, XRP, MATIC, SOL, LINK, ETH ve BNB gibi saygınlık kazanmış olan kripto para birimlerinin yer aldığı görülmektedir. Bu borsa, öteki platformlara göre çok daha geniş bir opsiyon sözleşmeleri yelpazesini desteklemektedir. Bununla beraber düşük likidite sebebiyle daha büyük hacimlerde alım satım işlemleri yaparken birtakım potansiyel problemler çıkabilmektedir.

Delta Exchange’nin ön plana çıkan nitelikleri arasında platform üzerinde işlem yapmak adına KYC yahut da doğrulama gereksinimini bertaraf eden kullanıcı taraflı yaklaşıma sahip oluşu bulunur. Gerek bu niteliği gerek kapsayıcı seçenekler sunması ve gerekse rekabetçi ücretleriyle Delta Exchange, kripto opsiyon ticaret alanında en iyi dördüncü platform olarak adını duyurmayı başarmıştır.

IQ Option

Kripto opsiyon borsaları arasında beşinci sırada IQ Option yer alır. Bu platform kripto seçeneklerine hatırı sayılır bir vurgu yapan ve bir dizi finansal vasıta öne süren meşhur bir online broker olarak tanımlanmaktadır. IQ Option 10 kripto para biriminden meydana gelen seçilmiş bir seçkide opsiyon ticaretini basit hale getiren bir deneyim sunmasıyla ön plana çıkmaktadır.

Erişilebilir giriş ihtiyaçları ve düşük minimum para yatırma eşiği sayesinde kendisini farklı tutmayı başarmaktadır. Bu borsanın ön plana çıkan ilk niteliğiyse ücretsiz bir demo hesabı sunmasıdır. Bu sayede kullanıcılar canlı ticarete atılım yapmadan evvel ticaret stratejilerini öğrenebilme avantajı kazanabilmektedir. Opsiyon ticareti adına yüzde 0,01 oran talep ederek rekabetçi ücretler barındırmaktadır.

HXRO Options

Tanınmış en iyi kripto opsiyon borsaları sıralamasında beşinci sırayı HXRO Options almaktadır. Yatırımcı bireylerin merkeziyetsiz bir borsa vasıtasıyla kripto para piyasası ile etkileşim yaşaması adına son derece muazzam bir platform sunar. Bu borsanın odağı ethereum blokzincirinin yerel para birimi olarak kabul edilen etere yerleşen opsiyon ticaretidir.

Kripto opsiyon borsaları arasında adını duyurmayı başaran söz konusu platform özel bir parimutuel opsiyon ticareti teklifi getirir ve bunun yanı sıra kullanıcı dostu bir yaklaşımı benimser. KYC yahut da doğrulama gerektirmeyen HXRO Options 10 endeksi destekler ve çok daha köklü misallere göre sınırlı likidite sunabilmeyi başarır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir