Binance Coin Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Binance Coin Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto Para
Mart 11, 2021 tarafından Fersah Yılmaz
96
Geleneksel yatırım araçlarına farklı bir alternatif olarak yenilikçi yaklaşım ile geliştirilen ilk kripto para bitcoindir.
Binance Coin Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoinin çok kısa bir zaman dilimi içinde geniş bir alana yayılması ve birçok kişi tarafından kullanılmaya başlanması, bu kripto paranın hedeflediği başarıyı kısa zaman içinde yakalamasını sağlamıştır. Bitcoinin elde ettiği bu başarı sonrasında, birçok farklı kripto para ve bunlara alternatif olarak altcoinler de geliştirilmiştir. Bu kripto paraların bir kısmı hedefledikleri başarıya ulaşarak varlığını devam ettirebilmiş, bir kısmı ise piyasadaki varlığını koruyamamıştır.

Binance Coin Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?
Binance Coin Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto paraların geliştirilmesi ile birlikte, bu kripto paraların kullanılmasına aracı olan kripto para borsası platformları da geliştirilmeye başlanmıştır. Bu borsa platformları sayesinde, kullanıcılar kripto paralar ile alım, satım ve takas işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Binance de bu kripto para borsası platformlarından biri olarak bilinmektedir. Binance , Binance kripto para borsası tarafından geliştirilen ilk kripto para birimidir. Bu kripto para BNB olarak kısaltılmaktadır ve ERC-20 tabanlı bir kripto para olarak geliştirilmiştir. Daha sonrasında Binance kendi sistemini kurarak BEP2 tabanlı bir sistem geliştirmiştir. Binance sahip olduğu hacim ile dünyanın en büyük borsa platformları arasında yer almaktadır. Bu hacim ile doğru orantılı olarak binance kripto parasının hacmi de ciddi oranda yükseliş göstermiştir.

Binance Coin Nasıl Alınır?

Binance Coin Nasıl Alınır?
Binance Coin Nasıl Alınır?

Neredeyse her kripto para için olduğu gibi binance sahibi olmak için de iki seçenek mevcutttur. Bunlardan biri gerçek para birimleri ile kripto para satın almak, diğeri ise kripto para madenciliği yaparak binance sahibi olmaktır. Binance alım veya satım işlemleri, bu kripto para ile işlem yapılmasına imkan sağlayan kripto para borsası platformları aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Öncelikli olarak güvenlik açığı olmadığından emin olunan bir kripto para borsası platformuna üye olmak gerekmektedir. Kayıt işleminin ardından, kişilerin alım, satım veya takas işlemlerini gerçekleştirmeleri için bir kripto para cüzdanına sahip olmaları gerekmektedir. Ardından bu kripto para cüzdanına, alınmak istenen kripto paranın miktarına karşılık gelen gerçek para yüklenerek satın alma işlemi tamamlanabilmektedir.

Kripto para madenciliği ile kripto para sahibi olunması işleminde ise, kişiler özel şifrelendirme yöntemleri ile hazırlanan matematiksel formülleri çözmektedirler. Bunun sonucu olarak da ödül olarak kripto para kazanılmaktadır. Ancak kripto para madenciliğinin zaman ve uğraş gerektiren bir işlem olduğu unutulmamalıdır. Her iki yöntem ile elde edilen kripto para da, alım satım veya takas işlemlerinde kullanılabilmektedir. Bunun yanında, gerçekleştirilen her bir işlem ağda duyurulmaktadır. Bu sayede aynı işlemin ödemesinin birden fazla kez yapılması engellenmiş olmaktadır. Ayrıca, kullanıcıların sahip oldukları kripto paralar veya binance coinleri nakit paraya çevirme işlelmleri de yine bu kripto para borsası platformları aracılığı ile yapılabilmektedir. Binancenin satış işleminin gerçekleşmesinden sonra, elde edilen miktar kişinin hesabına havele veya EFT ile gönderilmektedir.

Binance Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Binance Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?
Binance Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto paralar ile gerçekleştirilen madencilik işlemi, kripto para borsaları aracılığı ile gerçekleşmektedir. Kripto para madenciliği, klasik madenciliğe göre daha farklı bir sistemdir. Her iki işlemde de amaç kıymetli bir varlığa ulaşmaktır ancak kripto para madenciliğinde, matematiksel formüller ile hazırlanan şifreleme yöntemleri söz konusudur. Kripto para madenciliği ile ilgilenen kullanıcılar bu matematiksel şifreleri çözmeye çalışarak madencilik işlemini gerçekleştirmektedirler. Bunun sonucunda da çözülen şifre için kullanıcıya ödül olarak kripto para verilmektedir. Ancak binance coin için madencilik işlemi gerçekleştirilememektedir. Dolayısı ile bu kripto para madenciliğe izin vermemekedir. Piyasaya sürülen binance coinlerin (BNB)  tamamı Binance borsası tarafından ilk gün üretilmiş, yarısı halka satılmıştır.

Binance Coin Nasıl Çalışır?

Binance Coin Nasıl Çalışır?
Binance Coin Nasıl Çalışır?

Üretilerek piyasaya sunulan toplam 155,536,713 binance coin olduğu bilinmektedir. Kripto para borsası olan Binance, yıllık elde ettiği karının % 20’si ile Binance Coin (BNB) satın almaktadır. Ayrıca alınan bu binanceleri yakmaktadır. Bahsi geçen bu işlem piyasada 100.000.000 binance kalana kadar devam etmektedir. Gerçekleştirilen bu işlemin amacı, binance coin (BNB) piyasasında enflasyonu engellemektir. Binance son yaptığı değişiklikler ve whitepaper güncellemesi ile, elde ettiği yıllık karının %20’si ile binance alacakları maddesini, elde edilen karın bir kısmı ile binance coin alacakları şeklinde değiştirmiştir.

Binance (BNB) ile binance borsasında kripto para birimleri arasında alım, satım ve takas işlemleri yapılabilmektedir. Binance Coin (BNB) ile Binance borsasında alım ve satım işlemlerinde komisyon ödemesi mevcuttur. Alınan bu komisyon oranları ise, Binance Coin (BNB) ile yapılan ödemelerde Binance birinci sene %50, ikinci sene %25, üçüncü sene %12,5 ve dördüncü sene %6,75 oranında komisyon oranlarında indirim sağlamaktadır. Seviyeler kullanıcının elinde bulundurduğu BNB miktarı ve yapmış olduğu toplam hacime göre verilmektedir.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle